Felieton,Hip Hop

2020 nie może się jeszcze skończyć. Oto premiery z USA, których od dawna wypatrujemy

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

2020 nie może się jeszcze skończyć. Oto premiery z USA, których od dawna wypatrujemy

Przed nami ostatni kwartał bieżącego roku. Trzeba przyznać, że gdyby 2020 zakończył się właśnie teraz (a większość z pewnością chciałaby, aby stało się to jak najszybciej), mielibyśmy lekki niedosyt.

Niby otrzymaliśmy pierwszy pośmiertny album Maca Millera oraz Pop Smoke’a, wiosną ukazał się długooczekiwany projekt Lil Uzi Verta, The Weeknda i niestety niezbyt satysfakcjonujący „3.15.20” Childisha Gambino, a nawet mixtape Drake’a, który miał stanowić przedsmak przed tym, co miało czekać nas od Kanadyjczyka latem. Wskazać oczywiście można jeszcze kilka innych ważnych pozycji jak na przykład wyjątkowo późny debiut Jaya E, „A Written Testimony”, czwarty album Run the Jewels i całkiem elegancki powrót Nasa w postaci „King’s Disease”. To wszystko jednak bez tych czterech wydawnictw, o których informacje zebraliśmy poniżej, to niestety wciąż za mało.

Drake

Przyznaję, że premiery „Certified Lover Boy” nieco się obawiam. Wprawdzie Drizzy pracuje nad nim już bardzo długo, ale zważając na poziom jego ostatnich wydawnictw, a zwłaszcza „Scorpiona”, boję się, że projekt będzie po prostu wtórny i nudny. Single, które trafiły na „Dark Lane Demo Tapes” były przyjemne, ale niezbyt świeże – mam nadzieję, że wrażenie to wynika stąd, że część kawałków po prostu znaliśmy już wcześniej. Przy tym „Toosie Slide”, który jako singiel i challenge na TikToku się sprawdził, nie stał się przebojem na miarę „Hotline Bling” czy „One Dance”. Podobnie jest z wydanym w połowie sierpnia „Laugh Now Cry Later” – oficjalnie promujący nowy album kawałek ani nie zawodzi, ani nie wzbudza większych emocji. Nie udało mu się także wbić przed „WAP” Cardi B, by zająć pierwsze miejsce Billboard Hot 100.

J. Cole

Lider Dreamville wzbudził apetyt zeszłorocznym singlem „Middle Child”, a później występem w numerze „Family and Loyalty” z albumu Gang Starr, gdzie przepięknie uzupełnił wokale Guru. Do premiery „The Fall Off” przybliżyły nas ostatnio dwa single, „The Climb Back” i „Lion King On Ice”, wydane razem jako epka „Lewis Street”, które tym samym choć odrobinę pozwoliły pozbyć się niesmaku, jaki pozostał po kawałku nagranym w związku z protestami BLM. Choć J. Cole prawdopodobnie najlepsze momenty w karierze ma już za sobą, wciąż może nagrać materiał, który będzie przynajmniej dobry.

Kendrick Lamar

O następcy „DAMN.”, czyli chyba najbardziej oczekiwanym przez słuchaczy rapu projekcie, praktycznie nic nie wiadomo. Na początku tego roku pojawiły się plotki, że K. Dot na nowym materiale będzie eksperymentował z rockowymi brzmieniami. Ponadto pomaga mu przy nim Thundercat, który trochę wygadał się w wywiadzie, i z którym raper dość często współpracuje. Na początku września Lamar został także przyłapany prawdopodobnie na kręceniu teledysku w Los Angeles…

Playboi Carti

Kiedy Carti wydał w kwietniu swój pierwszy od czasów „Die Lit” singiel „@ MEH”, fani byli dość zawiedzeni. Miłym zaskoczeniem była jednak gościnka u Drake’a, choć po „Pain 1993” również można byłoby spodziewać się więcej. Póki co jednak, poza niewiele mówiącym wskazówkami, które raz na jakiś czas raper podrzuca w mediach społecznościowych i domniemanego tytułu „Whole Lotta Red”, więcej nam nie wiadomo. Do sieci od roku przeciekają jedynie prawdopodobne tytuły kawałków i okładki projektu.

Do końca roku spodziewamy się także przynajmniej nowego albumu Kanye’ego Westa, Young Thuga i trzeciej części „Culture” Migos. Byłoby świetnie, gdyby zapowiadany od trzech lat album wydał także Frank Ocean… Poza tym uważnie przyglądamy się temu, co dzieje się na naszym podwórku.

fot. kadr z klipu „Drake – Laugh Now Cry Later (Official Music Video) ft. Lil Durk”, YouTube.com/Drake

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Quebonafide, Taco Hemingway i Bedoes na listach Billboardu? Tak, i to już za chwilę!

Kiedy kawałki z "Romantic Psycho" znalazły się w rankingu Geniusa jako jedne z najczęściej wyszukiwanych tekstów w serwisie, dla polskiego rapu było to historyczne wydarzenie. Teraz istnieje prawdopodobieństwo, że z nowym materiałem Quebo wbije na... światowe zestawienie Billboardu!