News,Streetwear

Adidas (znów) oskarża Skechers o plagiat

Łukasz Orawiec -
News,Streetwear - - Dodane przez Łukasz Orawiec

Adidas (znów) oskarża Skechers o plagiat

Po niespełna roku od zakończenia pierwszej sądowej batalii, Adidas po raz kolejny pozywa amerykański brand o plagiat. I trudno mu się dziwić. Bo nowy model zdaje się wybiegać sporo za daleko poza – i tak już dziś naciągane – ramy inspiracji.

Gwoli przypomnienia – w maju 2018 roku Adidas wygrał proces przeciwko marce Skeches (jeśli ktoś nie byłby na czasie – to jeden z największych brandów obuwniczych). Sprawa toczyła się wokół modelu ,,Onix”, łudząco podobnego do kultowych Stan Smithów Adidasa. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że to nie był jednostkowy przypadek – przez 20 lat co najmniej kilkukrotnie dochodziło już do rozpraw sądowych pomiędzy tymi obuwniczymi gigantami. Zazwyczaj dotyczyły one bezprawnego wykorzystywania logo z trzema paskami.

Skechers ,,Onix” (u góry) i Adidas ,,Stan Smith”

Sędzia prowadzący sprawę w 2018 roku, Jacqueline Nguyen, podczas ogłaszania wyroku stwierdziła, że amerykańska marka celowo wprowadzała klientów w błąd. Pomijając oczywiste podobieństwa, widoczne na zdjęciach wyżej, Skechers posunęła się także do użycia metadanych w taki sposób, by potencjalni klienci, po wpisaniu frazy ,,Adidas Stan Smith”, trafiali na link do strony z modelem ,,Onix”. Orzeczenie? Nakaz wycofania wszystkich par ,,Onix” ze sklepowych półek.

Na kolejną batalię sądową na linii Adidas-Skechers nie trzeba było długo czekać. Tym razem poszło o model ,,Goldie-Peaks”, który według prawników Adidasa, ma bezprawnie wykorzystywać znak rozpoznawczy marki, czyli trzy paski. Nowy projekt Skechers po raz kolejny może też wprowadzać potencjalnych klientów w błąd, sugerując swoim designem, że ma coś wspólnego z Adidasem.

Amerykańska marka uznała zarzuty za bezzasadne. Zwróciła uwagę, że wiele innych brandów także wykorzystuje ten motyw – m.in. Gucci czy Tommy Hilfiger. Wskazano też na różnice między modelami Adidasa a ,,Goldie-Peaks” – czyli na użycie kilku różnych materiałów na paskach. W przypadku butów od Adidasa mają one być ,,prawie zawsze wykonane w tym samym kolorze”.

Amerykański producent zdaje się najwyraźniej niespecjalnie przejmować kolejnymi pozwami. Obiecujemy śledzić sytuację i informować was na bieżąco. Tymczasem sprawdźcie galerię modelu Ultra Boost 4.0 w kolaboracji z japońskim Madness.

Business of Fashion/qz.com/ fot. Adidas/Skechers

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Profesor Smok wietrzy Starą Szkołę

W czasach, kiedy podkładami rządzą raczej syntetyczne brzmienia i wszędobylskie cykacze, Profesor Smok z Kazetem przynoszą starą szkołę, ale... mocno przewietrzoną. Tak świeżo dawno na tym poletku nie było.

News
Chris Brown namawia Offseta do bójki

Internet zalała fala memów skupionych wokół tematu deportacji 21 Savage do Wielkiej Brytanii. Zbytnia chęć komentowania sprawy udzieliła się również niektórym artystom. Jednym z nich jest Chris Brown. Jego działania spotkały się z ostrą krytyką rapera Offseta.