Rap

”Cały kraj w rękach oprawców” – Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu

Michał Fitz -
Kaz Bałagane - Narodowy Fundusz Zdrowia @atutowy (Official Video)
Kaz Bałagane - Narodowy Fundusz Zdrowia @atutowy (Official Video)
Rap - - Dodane przez Michał Fitz

”Cały kraj w rękach oprawców” – Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu

Wczoraj byliście pewnie w pracy lub w trakcje lekcji, nieświadomi tego, że przecież jest święto. Kaz Bałagane wypuścił bowiem nowy numer i wcale nie zwalnia tempa po niedawno wydanym i świetnie przyjętym „Digital Scale Music”. Zresztą „Narodowy Fundusz Zdrowia” nie schodzi z solidnego, kazkowego poziomu.

Bedogie raczy nas w nowym singlu swoim standardowym specjałem. Mocny bit, wyprodukowany przez świetnego ostatnio Atutowego okraszony jest momentami zabawną, ale oczywiście kryjącą konkretne przesłanie liryką. Niektórych prawd nie trzeba nawet specjalnie szukać, są one podane na srebrnej tacy. Jest tak choćby w przypadku wersu: „Cały kraj w rękach oprawców, jak w Ribbentrop-Mołotow”, który jest niezwykle społecznie zaangażowaną i jednocześnie bardzo obrazową analogią obecnej sytuacji w Polsce. Podobnie należy także interpretować wers: „Cały kraj się sypie jak zioła prowansalskie”. Ta liryka jednak nie dziwi, bo Kaz podobne teksty, wiele mówiące o jego postrzeganiu rzeczywistości i poglądach, rzucał już chociażby na „Fortalezie”.

W tekście nie mogło także zabraknąć równie dobitnych, a przy tym prymitywnie zabawnych wersów, z których Kaz też przecież słynie. Ci, którzy doceniają ten humor, na głos parskną przy linijkach pokroju: „Kebab bez cebuli, ale język w dupę pchasz”. Przy okazji warto też przypomnieć, że nie jest to pierwsza piosenka inspirowana Narodowym Funduszem Zdrowia. Na pierwszej legalnej płycie Bedoesa pt. „Aby Śmierć Miała Znaczenie” znalazł się przecież hitowy „NFZ”.

fot. kadr z klipu „Kaz Bałagane – Narodowy Fundusz Zdrowia @atutowy (Official Video), YouTube.com/Narkopop

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap,Wywiad
Deadseraph. Jesteście na niego gotowi? [WYWIAD]
deadseraph

Jeden z aktualnie najciekawszych raperów i producentów z polskiego podziemia. Deadseraph zdobył rozgłos, łącząc ciężkie, metalowe brzmienie z trapem, choć ostatnio w swoich kawałkach czerpie przede wszystkim z najtisowej elektroniki. Jak trafił ze swoją muzyką na zagraniczny kanał Trash i jak doszło do jego współpracy z Kukonem?

Rap
Czy Wac Toja nagra najbardziej bujającą płytę 2021?
Wac Toja

Po eksperymentalnych utworach takich, jak "Y i X", "Promises" czy "COLA" Wac Toja powrócił z singlem "Babciu to jest pyszne", czym zasygnalizował premierę nowego albumu. "Five", bo tak właśnie nazywa się płyta, rapera, odbiega klimatem od ostatnich wydawnictw Wacława i powraca brzmieniem do starszych projektów artysty.