Hip Hop,News

Cardi B: Przemysł muzyczny nie wierzył i srał na raperki

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Cardi B: Przemysł muzyczny nie wierzył i srał na raperki

Możecie jej nie lubić, a jej osoby nie traktować poważnie, ale – no właśnie, ale – nie możecie nie zgodzić się z tym, że Cardi B jest ważną postacią dla sceny. „Invasion of Privacy”, jej debiutancki album, promowany był przez jedne z głośniejszych singli tej dekady, a sama płyta – swoją drogą naprawdę ładnie skrojona (popowo-trapowa, nieszczędząca soulowych momentów jak „Thru Your Phone”, „Ring” z Kehlani albo „I Do” z SZA) – osiągnęła światowy sukces komercyjny, a także zdobyła uznanie mediów.

W dyskusji o kobietach, to istotne wydarzenie. Mimo, że w Stanach Zjednoczonych wygląda to nieco lepiej, tak w kontekście równościowym wiele kwestii wciąż pozostawia wiele do życzenia. O problemach z tym związanych – na naszym podwórku – otwarcie zaczęła mówić AdMa. Cardi B z kolei w ostatnim wywiadzie z serii „Rap Radar”, promującym nowy projekt Netflixa, „Rhythm & Flow”, przyznała, że jej sukces otworzył drzwi wielu raperkom i zwróciła uwagę na to, jak wyglądała ta branża.

Przede mną nie było żadnych raperek, które należały do wytwórni. Wiesz, takich, które miały już pozycję. Nikt z nimi nie podpisywał kontraktów. A teraz po prostu każdy to robi (…) nikt nie chce przegapić możliwości. Wiele labeli mnie olało, poszłam do kilku (…) i mówili nie, nie, nie, nie

Następnie Cardi B swoją wypowiedź podsumowała i sprostowała na Twitterze:

Wydaje się, że to było niemożliwe, aby było więcej raperek niż jedna. Raperzy nie płacili im nawet za featy

I rzeczywiście dopiero od niedawna dziewczyny przebijają się do mainstreamu na większą skalę. W tym roku debiutowała choćby Megan Thee Stallion, sporo słyszy się także na przykład o Lizzo, Tierrze Whack czy Noname. W dodatku nie każda z nich musi charakteryzować się rozseksualizowanym wizerunkiem, aby przyciągać uwagę. Wystarczy charyzma.

fot. kadr z filmu „Rap Radar: Cardi B & T.I.”, youtube.com/TIDAL

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
T-Pain o odwołanej trasie: Spieprzyliśmy, chcę być z Wami szczery. Większość artystów kłamie.

Pamiętacie T-Paina? Co prawda nigdy nie był wielkoformatową gwiazdą mainstreamu, ale swego czasu było o nim naprawdę głośno i miał swoje pięć minut - głównie ze względu na gościnne występy, w których robił robotę, w charakterystyczny dla siebie sposób wykonując refreny. Jego solowa kariera jest jednak już mniej imponująca. Wydał tylko cztery długogrające albumy, a ostatni z nich w 2010 roku. Jak się okazuje, wielka reaktywacja jego kariery zakończyła się sporym fiaskiem, ponieważ jego trasa została właśnie odwołana, o czym raper otwarcie poinformował.

Rap,Wywiad
AdMa: Kto ma o tym opowiedzieć, jeśli nie ja? [Wywiad]

Mimo, że hip-hop w ostatnich latach bardzo się zmienił i otworzył, to raperkom, zwłaszcza w Polsce, wciąż poświęca się za mało uwagi. Jednak tym, co uderza najbardziej, jest ich dyskredytacja, która dotyka je nie tylko ze strony środowiska, ale także mediów. AdMa otwarcie i zaskakująco szczerze mówi o tym, jak wygląda sytuacja kobiet w hip-hopie oraz jak rap przekładał się na jej pracę.