Hip Hop,News

„Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni” – Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu

Michał Fitz -
"Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni" - Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu
"Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni" - Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

„Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni” – Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu

Od ostatniej płyty pt. „Polska Gotówkowa” Kaz Bałagane zdążył już wydać kilka singli, które luźnie zapowiadają nadchodzący, kolejny album. Wczoraj dorzucił do nich „Fortalezę”, która też, przede wszystkim tekstowo, ze standardowego poziomu nie schodzi.

„Nowy Kaz to święto”, a że wczoraj mieliśmy niedzielę, to wszystko się zgadza. Bałagane uraczył nas bowiem nieco drillowym trackiem, w którym porusza ważne kwestie, zarówno polityczne, jak i religijne. Przede wszystkim robi to jednak w typowym dla siebie stylu, przy pomocy charakterystycznie zabawnej liryki.

Wierzę w Boga, nie kościoły i diecezje

Religijność Kaza można było wychwycić już w jego wcześniejszych kawałkach, choćby w „Modlitwie” nagranej wraz z Malikiem Montaną. Tu jednak artysta rysuje istotną granicę w swoim światopoglądzie, wskazując, że nadal wyznaje katolickie wartości, ale niekoniecznie zgadza się z działaniami kościoła. Bedogie wyraża też swoją opinię na temat polityki, rzucając bardzo wymownym wersem: „Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni”. Smutne, nawet brutalne, ale niestety prawdziwe spostrzeżenie. Pozostałe wersy są już jednak przyjemniejsze, oczywiście błyskotliwe i pełne nawiązań do narkotyków, co słychać głównie w refrenie. Nie sposób nie uśmiechnąć się, gdy Kaz nawija: „Wiem jak na tej osi zrobić ruch jak na Montparnasse”, gdzie porównuje osiedlówkę do paryskiej dzielnicy słynącej z ekskluzywnych sklepów. Ta linijka z kolei wiąże się z innym wersem, który bardzo trafnie opisuje tę rzeczywistość: „Ile abonent dostępny mordo, tyle tu trwają Andrzejki”.

Znowu drill

Tak, jak kiedyś nagle popularne zrobiły się typowo trapowe beaty, tak teraz zaczynają królować drillowe podkłady. Te rytmicznie bywają ciężkie do ogarnięcia, co wymusza u raperów pewne flow. Kaz daje sobie radę z wybranym beatem, ale wydaje się, że „Fortaleza” mogłaby być większym hitem, gdyby została nagrana na nieco bardziej przystępnym podkładzie. Kaz jednak zapowiadał już wcześniej, że przy okazji nadchodzącego projektu chce muzycznie eksperymentować, więc w takiej kategorii należy też ten numer rozpatrywać. Całej takiej płyty nie ma się co spodziewać, tym bardziej, że „Zegar” i „Niepokoje” są kompletnie inne.

fot. kadr z klipu „Kaz Bałagane – Fortaleza @Fryta Beatz (Official Video)”, Youtube.com/Narkopop

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Avi i Louis wyruszają w trasę „Mała Sycylia”!

Wszystkim artystom i słuchaczom brakuje koncertów. Ale już 30 lipca swoją kameralną trasę rozpoczną Avi i Louis Villain.