Rap

Czy Oskar na Auto-Tune w singlu „Fight Club” wypada dobrze?

Michał Fitz -
https://www.instagram.com/pro8l3m
https://www.instagram.com/pro8l3m
Rap - - Dodane przez Michał Fitz

Czy Oskar na Auto-Tune w singlu „Fight Club” wypada dobrze?

Pamiętam dzień, w którym wyszedł promujący płytę „Widmo” singiel „Interpol”. Mocno podzielił on fanów PRO8L3M-u ze względu na swoją melodyczność i sporą świeżość względem poprzednich kawałków. Z bardzo podobnym kazusem mamy do czynienia teraz, tuż po premierze fantastycznego numeru „Fight Club”.

„Fight Club” jest ostatnim singlem zapowiadającym nadchodzący album o tym samym tytule. Projekt pierwotnie miał nazywać się „Block Party Mixtape”. Liczne perturbacje doprowadziły jednak do opóźnienia tego materiału, a w związku z tym artyści postanowili przekształcić go w pełnoprawny album. Zachował jednak pewne cechy mixtape’u na co wskazuje przede wszystkim liczba gości, która jak na ten duet jest niespotykana. Krążek swoimi wokalami wzbogacą m.in. takie osobistości, jak: Pezet, Sokół, Dawid Podsiadło, Szpaku, Kukon czy Kaz Bałagane.

Podobnym zaskoczeniem jest sam singiel, który odbiega od klasycznej twórczości Oskara i Steeza. Choć bit jest akurat charakterystyczny dla producenta, czyli w jego przypadku po prostu zwyczajnie niestandardowy, to raper już ewidentnie wychodzi ze swojej strefy komfortu. I dobrze, bo efekt jest niezwykle ciekawy. Śpiewane fragmenty są celowo przeciągnięte, by słychać było na nich Auto-Tune’a. To jednak efekt, który w swoim zniekształceniu wychodzi estetycznie. Przerwami od tego, bądź co bądź, wycia są zwrotki, które brzmią dużo bardziej klasycznie, ale by całość utworu brzmiała spójnie, w ich trakcie też było kombinowane. W ucho rzucają się podbitki rodem z kawałków Travisa Scotta, które w teorii do Oskara pasować nie powinny, a jednak leżą jak ulał.

Pozwala to wierzyć, że nadchodzący album będzie faktycznie odmienny brzmieniowo od poprzednich. Artyści, wraz z dobranymi gośćmi, parę razy nas na nim zaskoczą. I dobrze. W końcu nie można stać w miejscu.

fot. instagram.com/pro8l3m

Zostaw komentarz

Udostępnij
YouTube
Masny odchodzi z Abstra. Od literówki do poszukiwania szczęścia
masny odchodzi z abstra

Od głośnego debiutu w 2012 roku, przez bycie najpopularniejszym kanałem na polskim YouTube, dziesiątki własnych kanałów, po oskarżenia o spadek formy. Abstra przez lata w pewien sposób kształtowali poczucie humoru osób, które dorastały wraz z ich materiałami. Teraz, po ponad ośmiu latach, Rafał Masny odchodzi z Abstra.

Rap
„Stary Folder EP”. Takich tekstów teraz potrzebujemy
Stary Folder EP

Kiedyś poeci i malarze, teraz raperzy i artyści – na każdym etapie burzliwej historii Polski był ktoś, kto przy pomocy sztuki komentował aktualne wydarzenia.