Felieton,Hip Hop

Czy w Polsce Rap Nokaut jest potrzebny?

Jakub Purłan -
Rap Nokaut
Rap Nokaut
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Jakub Purłan

Czy w Polsce Rap Nokaut jest potrzebny?

Rap Nokaut to dość świeża inicjatywa, która stale się rozwija. Za granicą formuła rap battle jest już od lat rozpowszechniona. W Polsce nie było regularnie odbywających się wydarzeń tego typu. Do czasu.

Im więcej rapowych nowości, tym lepiej. W Polsce zdecydowanie popularniejsze są bitwy freestyle’owe niż walki w formule grind time. Czym różni się ona od wolnego stylu? Ano tym, że zawodnik przygotowuje się do batalii z przeciwnikiem. Ma czas na napisanie punchline’ów, przekminionych wersów czy też atrybutów, które pomogą mu podczas starcia z oponentem. W gwoli ścisłości nie mam tu na myśli aktów przemocy. Rap Nokaut dał możliwość zawodnikom, żeby wykazać się kreatywnością i sznytem bitewnym. Ale wielu z nich także zyskało zastrzyk popularności. Na tej inicjatywie sporo zyskał na przykład Radar. Podczas każdej z walk trzymał poziom i bardzo dobrze się prezentował, a w ostatniej edycji pokonała Kaza, który jest uznanym freestyle’owcem.

Czego potrzebuje Rap Nokaut, aby wejść na kolejny poziom? Moim zdaniem mocnych ksywek, czego organizatorzy raczej mają świadomość. Jednak problem wynika z tego, że czołowi raperzy mogą być mało chętni na udział w takiej inicjatywie, choć wzięli go już m.in. VNM, W.E.N.A, Oxon, Frosti Rege, Filipek czy VBS. Ksywki mogą sugerować, że się czepiam, ale zwykle na edycję przypada dwóch lub trzech raperów o większej rozpoznawalności. Na 12 zawodników to trochę mało. Nie umniejszam uczestnikom, ale aby trafić do większego grona, potrzebne są duże ruchy. Wiele osób czeka na występ Eripe i to byłoby coś mocnego. Tylko trudno sobie wyobrazić jego przeciwnika. Może z czasem mainstreamowi raperzy się przełamią i chętnie podejmą rękawice podczas którejś edycji Rap Nokaut. Trzymam za to kciuki, bo inicjatywę jak najbardziej propsuję i czekam na kolejne walki. Następna edycja już niebawem, bo w listopadzie. Może organizatorzy szykują dla nas coś, co wszystkich zaskoczy.

fot. facebook.com/RapNokaut

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Ma złoty medal Ligi Mistrzów, a mógł mieć złote płyty. Co z muzycznym projektem Roberta Lewandowskiego?
DON & RL9 - STAMINA - wywiad w studio

Wszyscy jesteśmy dumni z Roberta Lewandowskiego, bo zdominował w tym sezonie wszystkie piłkarskie rozgrywki w Europie. Rok temu próbował podobnie zrobić z rynkiem muzycznym, na który z buta wszedł razem z Donatanem. Ich wspólny materiał miał być "wielkim wybuchem" w branży, jak mówił o nim sam producent, ale póki co pogasły wszystkie iskry.

Felieton,Hip Hop
„Nowe Szklane Domy” Kaza Bałagane i Taco Hemingwaya to kolejny uderzający kawałek o polskich realiach

Choć najnowszy singiel z udziałem Taco Hemingwaya, który pojawił się na streamingach dziś o północy nie trafi na żaden z jego nadchodzących dwóch albumów, spokojnie mógłby to zrobić. Wyprodukowane przez Atutowego "Nowe Szklane Domy" znajdą się jednak na "Digital Scale Music", tegorocznej płycie Kaza Bałagane.