
Dla niektórych ASMR to po prostu przyjemne dźwięki. A dla innych coś, na co lubią patrzeć, jak np. palące się ognisko. Ten trend popularny jest szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie niektórzy zagraniczni twórcy na swoich kanałach zgromadzili całkiem pokaźną widownię, liczącą kilka milionów obserwujących. Pierwsze wideo z ASMR na polskim YouTubie zaczęły pojawiać się mniej więcej w 2018 roku. Można się spodziewać, że filmy o tej tematyce już niedługo staną się równie popularne, co w innych krajach.
W nauce…
ASMR (z ang. autonomous sensory meridian response) to uczucie mrowienia w okolicach głowy, szyi oraz uszu. Obecnie rozróżniamy osoby, które go doświadczają, a także te, które w żaden sposób na to nie reagują. Temu zjawisku często towarzyszą różne bodźce, czyli tzw. wyzwalacze. Mogą to być np. bodźce słuchowe, zapachowe lub wzrokowe. Docierają one do nas na przykład właśnie podczas filmów nagranych za pomocą nagrywania binauralnego, czyli techniki rejestrowania dźwięku za pomocą dwóch mikrofonów. Dzięki temu słuchacze czują, że znajdują się w pomieszczeniu, z jakiego dochodzą te dźwięki. Na ten moment badań związanych z relaksacją poprzez wyzwalacze tego zjawiska jest niewiele. Psychiatrzy uważają, że jest ono czymś powiązanym z medytacją przez relaksację. Jednak obecnie jednoznacznej odpowiedzi nie ma.
…i w kulturze
Dlaczego ludzie oglądają filmy ASMR? Odpowiedź jest bardzo prosta. W ten sposób potrafią się odprężyć i zrelaksować. Pozbywają się niepokoju i stresu. Wielu z nich słucha ASMR przed snem dlatego, że pomaga im ono w zasypianiu. Możemy rozróżnić także kilka typów przyjemnych dla uszu filmów. Jednym z nich jest tzw. Roleplay. Osoba prowadząca wciela się w najróżniejsze role począwszy od zwykłych pracowników, a kończąc na baśniowych postaciach. Kolejny to „odprężający gaming„. Gracz nagrywający film komentuje rozgrywkę, szepcząc. Jeszcze innym przykładem jest wykorzystywanie pewnych przedmiotów, np. poprzez ich pocieranie, do uzyskania przyjemnych odgłosów. Oczywiście, takich odmian jest naprawdę dużo.
fot. kadr z „ASMR Intense Microphone Brushing, Scratching & Stroking – (No Talking) Binaural 4K”, YouTube.com/
LauraLemurex ASMR