Lifestyle

Czym jest ASMR i dlaczego staje się tak popularne?

Oliwier Orłowski -
ASMR
ASMR
Lifestyle - - Dodane przez Oliwier Orłowski

Czym jest ASMR i dlaczego staje się tak popularne?

Dla niektórych ASMR to po prostu przyjemne dźwięki. A dla innych coś, na co lubią patrzeć, jak np. palące się ognisko. Ten trend popularny jest szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie niektórzy zagraniczni twórcy na swoich kanałach zgromadzili całkiem pokaźną widownię, liczącą kilka milionów obserwujących. Pierwsze wideo z ASMR na polskim YouTubie zaczęły pojawiać się mniej więcej w 2018 roku. Można się spodziewać, że filmy o tej tematyce już niedługo staną się równie popularne, co w innych krajach.

W nauce…

ASMR (z ang. autonomous sensory meridian response) to uczucie mrowienia w okolicach głowy, szyi oraz uszu. Obecnie rozróżniamy osoby, które go doświadczają, a także te, które w żaden sposób na to nie reagują. Temu zjawisku często towarzyszą różne bodźce, czyli tzw. wyzwalacze. Mogą to być np. bodźce słuchowe, zapachowe lub wzrokowe. Docierają one do nas na przykład właśnie podczas filmów nagranych za pomocą nagrywania binauralnego, czyli techniki rejestrowania dźwięku za pomocą dwóch mikrofonów. Dzięki temu słuchacze czują, że znajdują się w pomieszczeniu, z jakiego dochodzą te dźwięki. Na ten moment badań związanych z relaksacją poprzez wyzwalacze tego zjawiska jest niewiele. Psychiatrzy uważają, że jest ono czymś powiązanym z medytacją przez relaksację. Jednak obecnie jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

…i w kulturze

Dlaczego ludzie oglądają filmy ASMR? Odpowiedź jest bardzo prosta. W ten sposób potrafią się odprężyć i zrelaksować. Pozbywają się niepokoju i stresu. Wielu z nich słucha ASMR przed snem dlatego, że pomaga im ono w zasypianiu. Możemy rozróżnić także kilka typów przyjemnych dla uszu filmów. Jednym z nich jest tzw. Roleplay. Osoba prowadząca wciela się w najróżniejsze role począwszy od zwykłych pracowników, a kończąc na baśniowych postaciach. Kolejny to odprężający gaming. Gracz nagrywający film komentuje rozgrywkę, szepcząc. Jeszcze innym przykładem jest wykorzystywanie pewnych przedmiotów, np. poprzez ich pocieranie, do uzyskania przyjemnych odgłosów. Oczywiście, takich odmian jest naprawdę dużo.

fot. kadr z „ASMR Intense Microphone Brushing, Scratching & Stroking – (No Talking) Binaural 4K”, YouTube.com/
LauraLemurex ASMR

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Bugzie the Don wziął udział w szturmie na Kapitol i nagrał o tym album. Teraz stanie przed sądem
Bugzie the Don

Amerykański raper Bugzie the Don brał udział w tegorocznych protestach w Waszyngtonie. Przy okazji dał się sfotografować, kiedy siedział na dachu samochodu jednostki specjalnej SWAT. Zdjęcie wykorzystał jako okładkę swojego najnowszego albumu, przez co raperowi postawiono liczne zarzuty.

Rap
Mata zapowiada nowy album, rapuje „Schodki” 16 razy i bije rekord Travisa Scotta
mata

Od „epki o petkach” do bycia na ustach wszystkich Polaków. Mata wielokrotnie udowadniał, że rzeczy, które tworzy, wywołują poruszenie, a jego działania nie przechodzą bez echa. Tym razem w ramach spontanicznej akcji postanowił pobić rekord Travisa Scotta i zagrać swój kawałek aż 16 razy.