Felieton,Hip Hop

Dzieje się to w rap grze. Christmas rap [Część 2]

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Dzieje się to w rap grze. Christmas rap [Część 2]

W tym roku Gucci Mane uraczył nas trzecią częścią z serii swoich okolicznościowych mixtape’ów, „East Atlanta Santa”. Ten, zaczynający się od klasycznego „Jingle Bales” w wersji Guwopa, materiał to jednak tylko jedna z rapowych świątecznych alternatyw bieżącej dekady!

Prawdopodobnie pamiętacie także o zeszłorocznej, stworzonej na potrzeby filmu „Grinch”, epce Tylera, the Creatora – to chyba jeden z najładniejszych tego typu projektów. Jest i o trudnościach związanych z powrotem do domu (wokal Santigold w „Lights On” idealnie tu pasuje!), i o gorącej czekoladzie, o wspomnieniach z dzieciństwa, i zamarzających rękach, gdy zdejmujemy rękawiczki. Chociaż zwłaszcza z tym ostatnim, przy dzisiejszych temperaturach, niestety trudno jest się utożsamić.

Skoro jesteśmy w klimatach Odd Future, świetny kawałek, właśnie z Tylerem (i Hodgy’m), nagrał Earl Sweatshirt. Był to 2010, a więc czasy, w których obaj nawijali o gwałtach i nie przebierali w słowach. Earl najpierw opowiada w nim o swojej niefajnej, rodzinnej sytuacji, a następnie temat schodzi na wymyśloną, opartą na podtekstach, historię…

Dismissing all the wanting and the presents are forsaken/See if you’re the gift from God then I’m the Christmas wrap from Satan

Kawałek, w ostatniej zwrotce, zawiera z kolei odniesienia do utworu Lila B – Based God nagrał całą świąteczną epkę, „MM.. Christmas”. Jej tytuł to także shout out, ale tym razem do albumu MF Dooma, „Mm.. Food”. Jednak świąteczny numer o braku prezentów, w przeciwieństwie do utworu autorstwa Earla, jest raczej poprawną konkluzją, z której wynika, że w święta bardziej niż dobra materialne, liczą się po prostu miłość i bezinteresowne uczynki.

Podobny kontekst pojawia się na debiutanckim albumie Run the Jewels. Motyw Bożego Narodzenia przemycili oni do „A Christmas F*cking Miracle”, którego przesłaniem jest to, aby się nie sprzedawać i pozostawać wiernym. Chodzi tu zarówno o muzykę, jak i życie – według duetu moc tkwi w samoświadomości i właśnie miłości. Do kawałka zrealizowali nastrojowe wideo, które wypuścili przed świętami w 2013 roku.

A o dziwo całkiem konwencjonalnie temat świąt rozegrał Kanye West. „Christmas In Harlem” jest hołdem złożonym klasykowi Run-D.M.C., o którym pisałam w pierwszej części tekstu. Refreny należą w nim do Teyany Taylor, a swoją zwrotkę dograł także CyHi the Prynce. Nie brakuje tu jednak typowego dla Yeezy’ego poczucia humoru.

Told her that „You the star at the top of my Christmas tree”/My only question is, „Where my presents?”/She said, „Shhh,” she got a gift for me that ain’t for the kids to see/Well, I like the way you think, mami

Zestawienie to zakończymy tym razem dość ckliwym akcentem, bo… Rae Sremmurd nagrali chyba najbardziej poruszającą piosenkę, przynajmniej w rap grze. „Christmas at Swae’s” to zagrana na pianinie miłosna ballada, w której Swae Lee śpiewa o swoim złamanym sercu i tęsknocie za dziewczyną.

Pozostaje nam więc życzyć Wam wesołych świąt. Weselszych niż te u Swae. No i nieco bardziej pogodne niż te u Słonia i chłopaków z Dope D.O.D.

fot. kadr z klipu „Gucci Mane – Jingle Bales (Intro) [Official Video]”, YouTube.com/OfficialGucciMane

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
Instagram będzie ostrzegał użytkowników przed złym prowadzeniem się

Ale że o co chodzi? Instagram od jakiegoś czasu mocno ogranicza ewentualne złe skutki tego, co można za jego pomocą osiągnąć. Począwszy od ukrycia liczby polubień (serduszek), żeby zmniejszyć pole rażenia tego targowiska próżności, Insta zaczyna być coraz bardziej przyjazny politycznej poprawności. Teraz apka będzie ostrzegać użytkowników o szkodliwości ich posta zanim go udostępnią.

Hip Hop,News
Słoń zapowiada projekt z Dope D.O.D. Czy w Polsce mieliśmy już coś o podobnej skali?

Jednym z najpopularniejszych polskich kawałków w klimacie świątecznym jest ten, który paradoksalnie chyba najbardziej gryzie się z tym okresem w roku, mianowicie "Święta 2009" Słonia. Fani oczywiście dopraszali się o bardziej regularne wypuszczanie świątecznych kawałków przez poznańskiego rapera, ale na drugą część przyszło nam czekać równo dekadę. Było warto, bo oprócz znakomitego numeru dostaliśmy też zapowiedź zupełnie nietuzinkowego projektu.