Felieton,Hip Hop

Gombrowicz i trapy! Przyglądamy się literackim inspiracjom raperów

Michał Szyndler -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Szyndler

Gombrowicz i trapy! Przyglądamy się literackim inspiracjom raperów

Zwykle inspiracje artystów odbijają się w ich twórczości. Widać to na przykładzie konkretnych albumów, które zdecydowanie różnią się od swoich poprzedników. Są jednak i tacy raperzy, którzy ze swoimi ulubionymi twórcami, a zwłaszcza pisarzami, „idą” niemal przez cała karierę.

Café Belga jak Tortoni

Nawiązania Taco Hemingwaya do Witolda Gombrowicza polegają na szczęście na czymś więcej, niż samym powtarzaniu jego nazwiska co kilka utworów. Szcześniak, podobnie jak Gombrowicz, jest rozrachunkowy i gorzki. Znaczna część jego twórczości opiera się na zwyczajnym opisywaniu tego, co widzi i zauważaniu w tej codzienności rzeczy wartych opisania. Tak jak Gombrowicz, Szcześniak kreuje świat, który pozornie można uznać za realistyczny, ale jest w rzeczywistości przerysowany i groteskowy. A poza tym, co chyba najważniejsze, Taco lubi wyśmiewać cudze błędy. Zwłaszcza te nasze narodowe przywary. I to nie tylko przy okazji premiery „Polskiego Tanga”, a później całego „Jarmarku”.

Słoń i Lovecraft, czyli mistrzowie grozy

Słoń jest jednym z tych raperów, który raczej nie uprawia w swoich tekstach „real talku” (a przynajmniej tego byśmy sobie życzyli). Jego twórczość nawiązuje do właściwie każdego rodzaju horroru i masakry, w której wydarzenia realistyczne przeplatają się z koszmarami, które aż trudno sobie wyobrazić. W tym wszystkim bardzo często przewija się jednak nazwisko Howarda Phillipsa Lovecrafta – amerykańskiego pisarza i mistrza powieści grozy, którego charakterystyczny styl doczekał się miana „horroru lovecraftowskiego”. Trzeba przyznać, że inspiracja jest tutaj widoczna jak na dłoni.

Szereg drzew zmieniających się w waty cukrowe

Żeby uciec od tych mrocznych klimatów, wspomnę jeszcze o Mikołaju (Meek, Oh Why?). W jego twórczości widoczne są wyraźne inspiracje Tołstojem i Bułhakowem, przez wielu uważanych za absolutnych klasyków światowej literatury. Być może te inspiracje biorą się ze studenckiej przeszłości Mikołaja. Możliwe też, że to właśnie za sprawą tych pisarzy wzięła się u artysty tak silna potrzeba kreowania świata, który już dawno porzucił realizm.

fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Jakie albumy ukażą się we wrześniu? Oto premiery, na które czekamy!

Ostatni miesiąc wakacji obfitował w wiele ciekawych albumów. Zdecydowanie było czego słuchać. Wrzesień zapowiada się równie interesujący!

Hip Hop,News
Chcesz posprzeczać się z 6ix9ine’em? Nie? A jak Ci zapłacimy?
kadr z klipu "Lacrim - Bloody ft. 6ix9ine", youtube.com/Lacrim

Afery związane z 6ix9ine'em już dawno przestały dziwić, bo stały się ciągłe. Od kiedy tylko Tekashi opuścił mury więzienia, czepiał się w zasadzie każdego, wciąż generując nowe konflikty, które oczywiście przyciągały uwagę fanów i tworzyły wokół niego medialny szum. Okazuje się, że wynikały one nie z trudnego charakteru rapera czy nawet jego konfidenckich perypetii, a z potrzeby marketingowej.