Rap

Grammy 2021: Najważniejsze momenty dla hip-hopu

Klementyna Szczuka -
Grammy 2021
Grammy 2021
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Grammy 2021: Najważniejsze momenty dla hip-hopu

Nagrody Grammy nie są nam za bardzo potrzebne, ale wciąż wywołują wiele emocji. Choć nominacje również i w tym roku pozostawiły wiele do życzenia, 63. Gala nie obyła się bez ważnych momentów i rekordów. Przedstawiamy hip-hopowe highlighty Grammy 2021!

Nas z pierwszą statuetką w karierze…

Nie wiadomo, czy się cieszyć, czy nie. Nas na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje, choć raczej… zasługiwał. Raper ma przecież imponującą dyskografię. Do Grammy był nominowany w sumie 14 razy w różnych kategoriach, ale uznany został dopiero za zeszłoroczny „King’s Disease”. Żeby nie było, ten krążek jest porządny, ale w kategorii Best Rap Album nie powinien wygrać chociażby z „A Written Testimony” Jaya Electronici. Nie wspominając już o tym, że w tym roku żadnych szans na wygraną nie mieli młodsi, równie dobrzy raperzy.

Kanye West i najlepszy album gospel…

Kanye, który jeszcze niedawno nasikał na jedną ze swoich statuetek, a nagranie z tej czynności udostępnił na Twitterze, nowej nagrody nie odebrał osobiście. A zdobył wyróżnienie za „Jesus Is King”. I to w odpowiedniej kategorii, bo nie tej, do której zalicza się „muzykę diabła”. Nie jest to jednak jego pierwsza gospelowa nagroda, bo album otrzymał ją wcześniej m.in. na Billboard Music Awards.

Hołd dla Geroge’a Floyda piosenką roku…

Zabójstwo George’a Floyda było jednym z najbardziej wstrząsających wydarzeń 2020. Wywołało fale protestów, a do walki z nierównością stanęli również artyści. Po tej tragedii powstało wiele zaangażowanych kawałków, a jednym z nich jest „I Can’t Breathe” młodej H.E.R. Tytułem utwór nawiązuje do ostatnich słów Floyda…

Lil Baby ze świetnym zaangażowanym występem…

Protest song Lil Baby’ego również został doceniony. Utwór najpopularniejszego obecnie rapera został nominowany w dwóch kategoriach: Best Rap Song, w której przegrał z „Savage Remix” Megan Thee Stallion i Beyoncé oraz Best Rap Performance. Nagroda za „The Bigger Picture” była zasłużona, a na scenie do Baby’ego dołączył Killer Mike z RTJ i aktywistka Tamika Mallory. Wiersz, który deklamowała skierowany był do Bidena. Natomiast cały występ zakończył Lil Baby stojący na policyjnym samochodzie.

Blue Ivy Carter drugą najmłodszą artystką z nagrodą Grammy…

Zwyciężczynią 63. Gali zdecydowanie była Beyoncé. Posiada ona bowiem najwięcej w historii, bo aż 28, statuetek Grammy! Wczoraj zdobyła ich cztery: za najlepszy rapowy występ i utwór („Savage Remix”), najlepszy występ R&B („Black Parade”) i najlepszy teledysk „Brown Skin Girl”. Tę ostatnią otrzymała również najstarsza córka Bey i Jaya-Z, którą usłyszeć można było także już kilka lat wcześniej w utworach „Blue” czy „Blue’s Freestyle/We Family”. W piosence pochodzącej z albumu „The Lion King: The Gift” wykonała outro. Wystąpiła też w klipie.

fot. kadr z „Beyoncé Wins Best R&B Performance | 2021 GRAMMY Awards Show Acceptance Speech”, YouTube.com/Recording Academy / GRAMMYs

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
„Dramat” – Kukon zapowiada swój kolejny projekt
Choina feat. Kukon - Słowo (prod. KB Beatz, scr. DJ Sparowsky)

Kukon to jeden z nielicznych raperów, którzy potrafią często wydawać albumy, które przy tym nie są powtarzalne. Najlepszy dowód tego stanu rzeczy mieliśmy w zeszłym roku, ponieważ zarówno "Afera", jak i "Marzec 2020", a także "Ogrody 2", były kompletnie różnymi materiałami, a jednak wszystkie był dobre. Kukon zresztą nie zamierza zwalniać tempa i z tego etosu wydawniczego rezygnować, bo właśnie zapowiedział kolejny projekt.

Rap
Janusz Walczuk to właśnie Twój nowy idol
Janusz Walczuk - Janusz Walczuk

Jakiś czas temu SBM Label rozpoczęło nietypową akcję promocyjną nowego krążka jednego ze swoich artystów. Otóż całość była niespodzianką. Słuchacze nie wiedzieli, czyją płytę oraz gadżety mogą zamówić. Wiadomo było tylko, że jest to album uczestnika SBM Starter. Podejrzewano więc głównie Lubina lub Szczyla, ale tajemniczym artystą nie okazał się żaden z nich. Jest nim Twój nowy idol.