Hip Hop,News

Gural łączy siły z profesorem uniwersytetu Yale’a!

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Gural łączy siły z profesorem uniwersytetu Yale’a!

Agitacja agitacji nierówna, o czym mogliśmy się przekonać w hip-hopie już wielokrotnie. Od Jaya Z i Beyonce na obiadach u Obamy po Kanyego Westa wspierającego Donalda Trumpa. Od Mezo popierającego SDPL i Marka Borowskiego po Piotra „Liroya” Marca w Sejmie.

Jednak polscy słuchacze bardziej reagują na polityczne wypowiedzi donGuralesko. Dlaczego? Najwidoczniej nie w smak im ich nadmierna lewicowość. Gural jest m. in. za przyjmowaniem imigrantów (ale Łona i Mes też są, a gromów z nieba nie widać). Poznański raper połączył siły z Timothym Snyderem, amerykańskim historykiem specjalizującym się w historii bloku wschodniego, a także Polski (zresztą biegle zna nasz język).

Sama treść kawałka przedstawia raczej centrowe poglądy, chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie piętnował Gurala za po prostu „wolnościowy” przekaz. Brawa zwłaszcza za refren, bo kilka sprytnie ukrytych nawiązań może wywołać gęsią skórkę.

Nowoczesne podejście do polskości zaprezentowali również Lanek i Kosa. Utwór „Wolna Polska”, który trafi na składankę CZELUŚĆ #4, jest daleko bardziej metaforyczny. Nie ma w nim tekstu, teledysk jest umowny, ale muzyka oddaje zamysł.

Ciekawe inicjatywy i wbrew pozorom wiele mówiące – ciekawe, jak zostaną potraktowane. Bo czy od dumy ze swojego kraju naprawdę jest tak blisko do populizmu i polityki?

fot. kadr z klipu „donGURALesko – 20 feat. Timothy Snyder, THE RETURNERS | LATAJĄCE RYBY”, youtube.com/donGURALesko

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop
Łona VS Wojciech Młynarski [Raper VS Klasyk]

Serwus! Witamy Was w trzecim odcinku "Raper VS Klasyk". W pierwszym postawiliśmy na zestawienie Wojtka "Sokoła" Sosnowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. W drugim w koleżeńskie szranki stanęli Piotr "Ten Typ Mes" Szmidt i Charles Bukowski. Dzisiaj w serdecznej atmosferze ramię w ramię staną Adam "Łona" Zieliński i Wojciech Młynarski! Dlaczego tak? Bo ten pierwszy w swej skromności unika porównań do artystów pokroju tego drugiego, a my jesteśmy medium, które może, więc jeśli możemy, to korzystamy. Oczywiście z leciutkim przymrużeniem oka.

Felieton,Hip Hop
Cringe tygodnia vol. 11: Diho jak Too $hort

Siemanko, sportowe świry! Spośród singli, które wyszły w minionym tygodniu, wybieramy najdziwniejszy/najbardziej facepalmowy/zasługujący na uśmiech pełen żenady.