Wyróżnione

Jak zostać producentem? OD KUCHNI #3: Melodia

Julian Glosa -
deemz gotujemy
deemz gotujemy
Wyróżnione - - Dodane przez Julian Glosa

Jak zostać producentem? OD KUCHNI #3: Melodia

Drugim najważniejszym elementem rapowego bitu jest melodia. Razem z bębnami, które omawialiśmy ostatnio tworzą spójną całość, gotową na ścieżkę wokalną rapera. To właśnie melodia nadaje utworowi odpowiedni nastrój.

Pierwszą część poradnika, w której przedstawiliśmy programy do tworzenia muzyki znajdziecie TUTAJ.

1. Podstawy teorii muzyki

Tutaj zaczyna się najtrudniejsza część dla większoći producentów: do tworzenia melodii wymagana jest znajomość podstaw teorii muzyki. Na szczęście na początku wystarczy zapamiętać tylko kilka głównych zasad.

W większości programów do produkcji muzyki do pokazania melodii wykorzystuje się piano roll, który składa się z klawiatury i „osi czasu”. Klawiatura, dzieli się na oktawy, a w każdej oktawie znajduje się 12 klawiszy: C, C#, D, D#, E, F, F#, G, G#, A, A# i B. Klawisze z symbolem „#” są czarne, a bez niego – białe. „Oś czasu” podzielona jest pionowymi kreskami na takty, a w każdym takcie domyślnie mieszczą się cztery uderzenia metronomu. To na niej będziesz układał swoje melodie.

nuty

2. Akordy

Fundament melodii. To od akordów zależy m.in., jakie nuty będzie grał bas. Akord składa się z trzech nut, z czego jedna z nich jest nutą główną, od której nazwany jest cały akord. Każdy z klawiszy jest główna nutą wielu akordów, ale dziś skupimy się tylko na dwóch rodzajach: major (durowe) i minor (molowe). Akordy major są uznawane za podstawowe i brzmią „weselej”, a minor, oznaczone symbolem „m” są „smutniejsze”. Różnią się tym, że w tych drugich środkowa nuta gra o jeden klawisz niżej niż w tych pierwszych. Przykład: Akord C i Cm – w obu główną nutą jest C, ale w drugim nuta E zmienia się na D#.

akordy

3. Melodia

Po ułożeniu akordów możesz zaczynać tworzenie swojej głównej melodii. Akordy w tle pomogą Ci wybrać odpowiednie nuty, ale poza tym wszystko zależy od ciebie. Możesz odwzorować melodię, którą słyszysz w swojej głowie albo próbować losowo, aż coś się uda. Niektórym pomaga gwizdanie, innym śpiewanie. Każdy producent znajduję swoje własne metody wraz z doświadczeniem.

4. Mix melodii

Jeśli skończyłeś już swoją melodię, przyszła pora na mix. Najważniejszym elementem na tym etapie jest Equalizer, pozwalający manipulować częstotliwościami. W każdym bicie powinien być zachowany balans pomiędzy melodią a bębnami, a najprostszym sposobem na to jest odseparowanie częstotliwości obu elementów. Po nałożeniu equalizera (korektora) na melodię, wycisz dolne częstotliwości: to właśnie je powinieneś zostawić w całości dla basu i kicka. Dzięki temu bas i melodia nie będą na siebie nachodzić, przez co utwór będzie bardziej przejrzysty.

equalizer

5. Pomoc

Jako początkujący producent nie bój się korzystać z pomocy w internecie. W szczególności jeśli chodzi o taki trudny temat, jak teoria muzyki. Na różnych stronach znajdują się ściągi podobne do tej poniżej, w tym przypadku dotyczącej akordów. Z czasem zaczniesz je zapamiętywać i używać bez namysłu, tworząc coraz lepsze kompozycje.

Paczka skrr.pl

Przygotowaliśmy dla Was także specjalne sample do pobrania, które dostępne są dla każdego za darmo. W linku poniżej znajdziecie zestaw 10 dźwięków gotowych do tworzenia melodii. Kolejne elementy będą pojawiać się w następnych częściach poradnika. Wypatrujcie ich, a z czasem utworzycie uniwersalną paczkę, która będzie towarzyszyć Wam na drodze do zostania producentem.

fot. kadr z „GOTUJEMY Z Deemzem: „Ból” – Deemz Ft. Białas & Szpaku” YouTube/skrr.pl

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Nadchodzące europejskie albumy, na które musicie czekać
LX feat. Malik Montana - Kryptophon

Większość "czasu antenowego" ma u nas, oczywiście, polski rap, choć próbuje z nim konkurować też hip-hop ze Stanów Zjednoczonych. Mało miejsca poświęcane jest innym scenom, a przecież w szczególności te europejskie nie powinny zostać pomijane, bo mają mnóstwo do zaoferowania. W 2021 roku też powinny nas nieźle uraczyć. A Wam radzimy poddać się ich muzycznym czarom, bo będzie warto.

YouTube
Grupa Abstra – czy idą w dobrym kierunku?
Abstra

Każdy, kto śledzi polski YouTube z pewnością zna grupę Abstra z Robertem Pasutem, Rafałem Masnym oraz Czarkiem Jóźwikiem. Ich główny kanał niegdyś zajmował pierwsze miejsce w rankingu pod względem liczby subskrypcji, a sami twórcy cieszyli się ogromną popularnością. Jednak od jakiegoś czasu łatwo zauważyć, że kanał Abstrachuje TV stanął w miejscu, a spółka ponosi straty. Jaki model biznesowy przyjęli trzej muszkieterowie polskiej sceny i jakie błędy popełnili?