YouTube

Kamerzysta w więzieniu, a Ekipa wchodzi na giełdę – co słychać na polskim YouTubie?

Michał Szyndler -
kamerzysta w wiezieniu
kamerzysta w wiezieniu
YouTube - - Dodane przez Michał Szyndler

Kamerzysta w więzieniu, a Ekipa wchodzi na giełdę – co słychać na polskim YouTubie?

Dekadę temu polski YouTube był pobłażliwie traktowaną „rozrywką dla dzieciaków”. Dzisiaj wiemy, że ta internetowa rzeczywistość kształtuje nasze życie. Może być źródłem pokaźnych dochodów (zapytajcie Friza) albo poważnych problemów (o czym boleśnie przekonał się kamerzysta w więzieniu).

Kamerzysta w więzieniu

Dwa miesiące temu Łukasz W., znany również jako Kamerzysta, opublikował film, na którym znęcał się nad niepełnosprawnym psychicznie chłopakiem. Tak pisał o nim Filip Grzesik:

„Na nagraniu mogliśmy zobaczyć, jak zmusza go do jedzenia fekaliów, tarzania się w błocie, czy rozbijania cegieł o głowę. Wszystko za drobne sumy pieniężne dla ofiary i w akompaniamencie śmiechu nagrywających. Jeśli przegapiliście tę produkcje, to nawet lepiej dla Was. Na takich kanałach zwyczajnie nie ma wartościowych treści”

Materiał wywołał ogromne oburzenie i rozpoczął kolejną już dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa w sieci i kontroli treści, z którymi mają do czynienia najmłodsi. Film został zgłoszony przez Agnieszkę Chułek, szczecińską psycholożkę, której podopiecznym był bohater nagrania. Zresztą to właśnie ona rozpoznała chłopaka i ujawniła, że jest on niepełnosprawny intelektualnie. Film został usunięty po kilkunastu godzinach, a sam Kamerzysta dostał od YouTube zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności na platformie. Każde następne jego pojawienie się w jakimkolwiek innym materiale w tym serwisie miało skutkować jego usunięciem.

Niedługo później trafił do aresztu. Łukasz W. miał w nim pozostać na dwa miesiące i opuścić go 15 czerwca. Sąd zadecydował jednak, że youtuber spędzi w nim kolejny miesiąc. Stało się tak głównie dlatego, że prokuratura potrzebuje więcej czasu, aby zakończyć śledztwo. Przypomnijmy tylko, że poza Kamerzystą w sprawę zamieszane są jeszcze dwie inne osoby, które brały udział w nagraniu. Kamerzysta w więzieniu zostanie do 15 lipca, a osobom, które wystąpiły w filmie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Jest to bez wątpienia jeden z przełomowych momentów na polskim YouTubie. Być może jesteśmy właśnie świadkami ewolucji w podejściu do bezpieczeństwa najmłodszych w sieci. Ta sprawa może także przyczynić się do jeszcze bardziej rzetelnego rozliczania pato-twórców z ich działalności. Będziemy ją śledzić na bieżąco.

Ekipa wkracza na giełdę

Nasz ulubiony biznesmen z kolorowymi włosami od dawna udowadnia, że potrafi patrzeć w przyszłość. Ekipa poza świetną zabawą od dawna jest dla Wiśniewskiego źródłem pokaźnych dochodów. Najpierw były ciuchy z linii „EKIPATONOSI” i współpraca z firmą Koral, która przyniosła nam „Lody Ekipy”. Teraz przyszedł czas na pojawienie się na giełdzie.

Jak podaje Press.pl, Ekipa ma wejść na giełdę najpóźniej do końca września tego roku. Jej głównym założeniem jest to, żeby w przyszłości być jak najmniej zależnym od zasięgów i mediów społecznościowych. Friz jako świadomy twórca podkreśla, że te mogą kiedyś przeminąć, a media społecznościowe i współprace reklamowe nie powinny być jedynym źródłem dochodu. To właśnie dlatego planuje skupić się na różnych innych gałęziach działalności.

Nowe „Katchapp” i „Dreamworks” w jednym?

Plany youtubera są imponujące. Zamierza skupić się głównie na produkcji gier mobilnych oraz seriali animowanych. Tak, dobrze słyszeliście: od rozrywkowego kontentu na YouTube Ekipa przeszła do działalności gamedeveloperskiej i kręcenia seriali. Ich gry będą opierały się na prostej, darmowej rozrywce i zostaną skierowane głównie na rynki zagraniczne. Czy możemy liczyć na proste „klikanki” w stylu starego „Katchappa”? Zobaczymy.

Friz zdradził jednak nieco więcej na temat nadchodzących seriali. Jeden z nich właśnie powstaje. Produkcja ma być utrzymana w nurcie fantasy i science-fiction, a jej budżet wynosi kilkadziesiąt milionów złotych. Nad scenariuszem pracuje kilkadziesiąt osób, a Wiśniewski planuje jego premierę na 2023 rok.

Zostaw komentarz

Udostępnij
Lifestyle
Jak Instagram może zmienić Twój punkt widzenia?
instagram

Od jakiegoś czasu Instagram zaczął być postrzegany jako dość kontrowersyjna platforma. Kojarzony jest m.in. z wyidealizowanym życiem celebrytów czy zakłamaną rzeczywistością. Nie można jednak zapominać o profilach wartościowych. Tych, które inspirują, niosą przesłanie czy nadają kształt szeroko rozumianej sztuce nowoczesnej, choćby w postaci fotografii.