News,Rap

Kiedy nie możesz rapować o ulicy, bo zabronił ci sąd

Michał Fitz -
Digga D - No Diet ❌🥤 (Music Video) | @MixtapeMadness
Digga D - No Diet ❌🥤 (Music Video) | @MixtapeMadness
News,Rap - - Dodane przez Michał Fitz

Kiedy nie możesz rapować o ulicy, bo zabronił ci sąd

Fikcja literacka zaczyna być, o ironio, coraz bardziej fikcyjnym pojęciem u ulicznych raperów. Kiedy wyglądają groźnie na klipach, mają na nich broń i narkotyki, o których zresztą nawijają, trudno im przekonać wymiar sprawiedliwości, że to tylko tak na potrzeby twórczości. Brutalnie przekonał się o tym w Polsce odsiadujący obecnie wyrok za swoje linijki Bonus RPK, a w Stanach własnymi wersami pogrążył się chociażby YNW Melly.

W Wielkiej Brytanii mają ten sam problem, choć tam sąd jest nieco bardziej wyrozumiały, bo póki co grozi tylko palcem i ostrzega. Przekonała się o tym tamtejsza gwiazda drillu, Digga D. Artysta, podobnie jak wielu innych raperów tworzących ten podgatunek, wie co nieco o życiu na ulicy i średnio legalnych sprawach. To widać, słychać i czuć. Gość jest zresztą obecnie na zwolnieniu warunkowym, a odsiadka nie jest mu obca, bo w 2018 roku został skazany na rok więzienia za rzekomy udział w działaniach konspiracyjnych.

Teraz jest jednak na wolności i chciałby sobie na spokojnie potworzyć swoją muzykę, ale sąd mu to uniemożliwia, nakładając na niego cenzurę! Jak podaje New York Times, tamtejszy wymiar sprawiedliwości orzekł, że rapowanie o przemocy, broni i przestępstwach będzie w przypadku Digga naruszeniem zasad zwolnienia warunkowego, na którym obecnie się znajduje. Oznacza to, że w przypadku wydania niestosownej piosenki będzie mógł trafić z powrotem za kratki. W związku z tym, dostał on również specjalny, sądowy nakaz informowania policji o każdym swoim, nowym numerze, by służby od razu mogły sprawdzić, czy wszystko jest w nim odpowiednio grzeczne.

O tym, jak bardzo wpływa to na artystyczną wolność słowa oraz czy faktycznie uratuje jakieś dzieciaki przed wejściem w uliczne życie można byłoby dywagować długo, a dojście do jednoznacznych wniosków i tak by pewnie nie miało miejsca. Mogę więc jedynie zaproponować Digga korki liryczne u Kaza Bałagane, by chociaż nikt go nigdy nie mógł rozkminić.

fot. kadr z klipu „Digga D – No Diet ❌🥤 (Music Video) | @MixtapeMadness”, YouTube.com/MixtapeMadness

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
1988 wydaje płytę, a my zabieramy Was w psychodeliczną podróż po rapie Synów
syny

Właśnie ukazał się pierwszy singiel z nowego albumu 1988. Producent zasłynął z duetu Syny, który tworzy z Piernikowskim. Razem zaistnieli na scenie w 2015 roku wraz ze swoim debiutem „Orient”, ale nie był to ich pierwszy projekt. 1988 produkował wcześniej dla innych artystów, a Piernikowski z kilkunastoletnim stażem w rapie zajmował mocną pozycję w podziemiu.

Wyróżnione
IDZIE NOWE! Zmieniamy się dla Was. I dla kultury
Idzie nowe Skrr

W 2021 roku nie można pisać o nowych mediach, ignorując takie platformy, jak YouTube czy TikTok. Zwłaszcza kiedy w skrr.pl artykuły dedykujemy przede wszystkim tym, którzy decydują o trendach – młodym czytelnikom.