Felieton,Hip Hop

Kiedy wyrywasz Kartky z kalendarza [KOMENTARZ]

Kajetan Szewczyk -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Kiedy wyrywasz Kartky z kalendarza [KOMENTARZ]

Zawsze mówią, że traktuję źle kobiety, a ja bardzo dobrze traktuję kobiety. Cała twórczość moja opiera się na kobietach, więc jak można tak mówić.

Pewnie domyślacie się, czyje są to słowa. Padły w wywiadzie z Winim, w którym Kartky nonszalancko krańcował dwusetkę wódki, co zresztą – jak podkreślał kilkukrotnie – zdarza mu się w rozmaitych sytuacjach. Pamiętam, kiedy oglądałem ten wywiad pierwszy raz i podszedłem do różnych rzeczy z rezerwą. Raperzy nie od dzisiaj tworzą pewne pozy, które mają mieć określony skutek u odbiorców. Zresztą Kartky wspomina o tym, kiedy opowiada, jak na trzeźwo pisze bzdury na fanpage’u, żeby ludzie się ciskali o to, że ćpał lub czynił inne niecne działania.

Niestety może się okazać, że nic nie jest tu kreacją, a spore ilości wódki i pisanie bzdur do fanów to jednak prawdziwe oblicze rapera z Bytomia.

Słowo przeciwko słowu

Od razu ucinam wszelkie domysły, jakoby ten felieton miał być stronniczy. Strona po której stoję to strona, która nie popiera przemocy wobec kobiet. Tyle. To, czy ktoś się jej dopuścił, to już kwestia tego kogoś, ofiary i sądu. To również kwestia wszystkich tych, którzy widzieli problem i z różnych względów woleli nie reagować. Jeśli Kartky jest winny, to nie ma rozmowy.

W tym momencie mamy słowo przeciwko słowu, instastory Viktorii Cwynar znajdziecie na dole artykułu. Rewelacji od rzekomego sąsiada Kartky’ego nie wrzucam – w skrócie można było się z nich dowiedzieć, że raper jest alkoholikiem, ma długi i bije dziewczyny, bo Wiktoria miała nie być pierwszą ofiarą. Jeśli ktoś chce, to choćby we wczorajszym poście portalu FollowRap ma mini-kompendium wszelakich printscreenów. O tym, że sprawa jest znana, napisał Bobair na swoim profilu. Reszta środowiska (w tej roli przede wszystkim TPS/Dack, Patokalipsa i Koza) potępiła rapera. Adma wsparła ofiarę. Filipek wstrzymał się od opinii twierdząc, skądinąd słusznie, że mamy w tym momencie słowo przeciwko słowu.

I teraz tak, bo to ważne – wiem, że słowo „ofiara” jest stygmatyzujące. Natomiast uważam, że należy go używać, by opinia publiczna zrozumiała, co tu się tak naprawdę mogło wydarzyć.

Koleżcy

Niezależnie od tego, czy jest to prawda, sprawa odnawia traumy i wyciąga kościotrupy z szafy. Jeśli Kartky dopuszczał się podobnych działań na poprzednich partnerkach, to koszmar powraca i jest to dokładnie ten sam mechanizm, który mieliśmy przy #metoo czy przy rozmaitych aferach związanych z pedofilią. Ktoś nagle przyzna się do doznawania okrucieństwa, cała grupa poprzednich ofiar przeżywa je na nowo.

Niestety – choć dochodzą mnie głosy, że sporo osób z branży wiedziało o sprawie od lat – nikt wcześniej tego nie poruszył. Albo nie chciał wyjść na jedynego sprawiedliwego, albo nie chciał moralizować, albo po prostu mu się to nie opłacało i ogólnie to nie jego sprawa. Z drugiej strony część osób, która to potępiała, została odepchnięta. Gdyby Wiktoria nie zdobyła się na odwagę, to nie dowiedzielibyśmy o tej sytuacji wczoraj, jutro i być może w ogóle. To, czy coś jest na rzeczy, rozstrzygnie sąd. Kartky obiecał wstawienie skanu z wyrokiem.

Historia kołem się toczy

Pod koniec lutego napisałem tekst o wiele mówiącym tytule – “POBIŁ MNIE I ZGWAŁCIŁ” – DLACZEGO SŁUCHAMY MUZYKI PRZESTĘPCÓW?. Dzisiaj pozwolę sobie wstawić tutaj pewien fragment:

10 lat temu Eldo i Pjus napisali list otwarty, który poruszał kwestię tego, czy aby na pewno artyście można więcej. List zniknął z oficjalnego obiegu, ale znajduje się na portalu wykop.pl, o TUTAJ.

List skierowany jest do redaktora Gazety Wyborczej, Seweryna Blumsztajna i odnosi się do jego tekstu o Romanie Polańskim. Raperzy piszą w odpowiedzi:

Napisał Pan, że Pan Polański to talent wybitny, więc możemy mu odpuścić za seks z 13-latką i ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości. A co można wybaczyć zatem talentom mniej wybitnym? Czy jest Pan gotów – prosimy – na opracowanie swoistej tabeli lub funkcji, wykresu, skali, które pokazywałyby (nomen omen) stosunek talentu do występków, przestępstw i zwykłego chamstwa, które talent ów (czy też jego poziom) by tłumaczył i usprawiedliwiał?

Skali Blumsztajna się nie doczekaliśmy, a być może byłaby pomocna, bo jak widać – sami nie jesteśmy sobie w stanie poradzić z tą sytuacją. Ludzie często nie wierzą ofiarom, często rozgraniczają twórcę i jego twórczość (nie rzucam kamieniem, sam tak robię), często sprawy rozchodzą się po kościach i słuchacz zapomina. Dlatego ważna jest reakcja środowiska i – domniemanych poprzednich ofiar – bo tylko to może coś realnie zmienić. Pamiętacie, co się stało kiedy Chris Brown pobił Rihannę? Nic. A pamiętacie jej zdjęcia? Apogeum ta sprawa osiągnęła dopiero niedawno, o czym pisał Michał – EMINEM O RIHANNIE: TEŻ BYM JĄ UDERZYŁ. Panowie i panie, kontrowersja kontrowersją – też wymaga wyczucia. Póki takie teksty funkcjonują w środowisku, przyzwolenie na takie rzeczy będzie większe. To jednak o wiele dalej idący statement niż „I never knew I, knew I’d affect this kid/I never knew I’d get him to slit his wrist/I never knew I’d get him to hit this bitch” z kawałka „Who Knew”. Z tego się panie Eminem nie wycofasz.

Ręka rękę myje

W mojej opinii, która wynika ze słów usłyszanych od osób, którym ufam – do czegoś doszło. W mojej opinii, pozostawiając kwestię prawne, bo to nie do końca moja piaskownica, takiego rapera powinno skazać się na niebyt w środowisku i kompletnie zignorować. Kartky’ego nie znam, nie znam Viktorii, jestem w tej sprawie obserwatorem jak pewnie większość z Was. I owszem – na tym etapie jest to słowo przeciwko słowu. Nawet jeśli Wiktoria wrzuciła do sieci zdjęcie po przebadaniu przez personel medyczny, kiedy miała zostać pobita przez swojego chłopaka. Nawet jeśli przykład, który podał Filipek, wydaje mi się raczej opisem syndromu sztokholmskiego niż dowodem na niestabilność byłej partnerki Kartky’ego. Ta sprawa znajdzie swoje rozwiązanie i nikt z nas nie ma na nie wpływu, ale każdy z nas powinien się nad nią zastanowić we własnym zakresie. Może i bez personaliów, ot tak, nad samym mechanizmem patologii w relacjach i związkach. Czasami brak reakcji to dla ofiar lata cierpienia.

Posłowie

Kartky udostępnił oświadczenie w tej sprawie. Tytułem końca powiem tylko, że współczuję. Obojgu. To nie zmniejsza skali problemu, wręcz odwrotnie. Nagrania udostępnione przez Viktorię mówią same za siebie. Podobnie mail jednej z byłych partnerek rapera, który został udostępniony przez modelkę o pseudonimie Evil Wolfie.

Ok. Parę słów ode mnie. Bardzo chciałem tego uniknąć, ale niestety nie mam wyjścia. Chciałem to załatwić prywatnie, ale…

تم النشر بواسطة ‏‎Kartky‎‏ في الثلاثاء، ١٢ نوفمبر ٢٠١٩

fot. kadr z klipu „kartky – koszmar minionego lata (prod. Favst)”, youtube.com/QueQuality

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Instagram ukrywa serduszka! Cardi B reaguje

Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że Instagram ma w planach zmiany w kwestii serduszek. A to dlatego, że, o czym mówi się nie od dzisiaj, reakcje na portalach społecznościowych mają negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nowe rozwiązanie testowane było latem w dziewięciu różnych krajach, a teraz ogłoszono, że już w tym tygodniu w Stanach aplikacja zacznie ukrywać liczbę polubień. Póki co wciąż jednak będzie można zobaczyć ją pod swoimi postami.

Hip Hop,News
Drake trolluje fanów, którzy go wybuczeli,a Tyler The Creator nazywa ich dupkami

Wczoraj zrobiło się głośno o Drake'u i to wcale nie dlatego, że znów dowiedzieliśmy się czegoś nowego o jego konopnym biznesie. Kanadyjczyk został bowiem wybuczany podczas swojego występu na Camp Flog Gnaw, który jest festiwalem organizowanym przez Tylera The Creatora. Koncert rapera był niespodzianką, ale część zebranych wolała, by niezapowiedzianym artystą był Frank Ocean i zaczęła głośno manifestować swoje zdanie. Drake zapytał się więc ostatecznie fanów, czy chcą by kontynuował swoje show, a gdy odpowiedź wskazywała na to, że nie, podziękował za występ i przedwcześnie zszedł ze sceny.