Hip Hop,News

„Kinematografia” Paktofoniki ma już 20 lat! Gigant Records przygotowało wyjątkową niespodziankę

Michał Szyndler -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Szyndler

„Kinematografia” Paktofoniki ma już 20 lat! Gigant Records przygotowało wyjątkową niespodziankę

Dokładnie 18 grudnia 2000 roku ukazał się debiutancki album Paktofoniki, a krążek hip-hopowego trio ze Śląska szybko zyskał miano kultowego. Kawałki, które się na nim znalazły do dziś z powodzeniem zapełniają playlisty fanów zarówno starej, jak i nowej szkoły. Z okazji okrągłej rocznicy premiery otrzymaliśmy specjalny prezent.

Album pojawił się w serwisach streamingowych w zremasterowanej wersji. Wydawca przygotował również limitowany do 2020 sztuk box, który zawiera całą dyskografię Paktofoniki. W skład zestawu wchodzą między innymi dwie kasety i 4 płyty CD. Boxy dostępne są w sklepie MaxFloRec.

Paktofonika powstała w roku 1998, jej skład tworzyli Magik (Piotr Łuszcz),  Rahim (Sebastian Salbert) i Fokus (Wojciech Alszer). Już wtedy Magik był znany ze swojej wcześniejszej twórczości, m.in. jako Kaliber 44, z którym wydał „Księgę Tajemniczą. Prolog” i „W 63 minuty dookoła świata” – albumy, które cieszyły się wówczas dużą popularnością.

Utwory, które znalazły się na „Kinematografii” swój kultowy status zyskały nie bez powodu. Słuchacze do dziś zachwycają się genialnymi linijkami, których właściwie nie trzeba specjalnie szukać. Niemal każdy z kawałków na płycie jest świetny. Niektóre z nich, jak choćby: „Jestem Bogiem”, „Nowiny” i „Chwile Ulotne” przez ostatnie 20 lat zapracowały sobie na miano legendarnych.

Paktofonice nie było jednak dane zagrać „Kinematografii” na wspólnych koncertach. 8 dni po premierze płyty, 26 grudnia Piotr Łuszcz popełnił samobójstwo. Wyskoczył z okna swojego mieszkania na dziewiątym piętrze, był w bardzo ciężkim stanie, zmarł tego samego dnia w szpitalu. Jego głos pojawiał się na pożegnalnych koncertach puszczany z playbacku.

Śmierć Magika była dla polskiego hip-hopu ogromną stratą. O jego geniuszu niech świadczy doceniona przez wielu jego otwartość na nowe style, gatunki i inspiracje. Wielu fanów pytanych o to, jak ich zdaniem Magik odnalazłby się w dzisiejszych realiach, odpowiada, że właśnie ze względu na tę otwartość, odnalazłby się w nich bez problemu.

fot. genius.com

Zostaw komentarz

Udostępnij
Gaming
Co w 2020 działo się na scenie gamingowej? Oto 6 gier, które przykuły uwagę całego świata!
Gamingowe podsumowanie roku 2020

2020 ma się już ku końcowi i jest to najlepszy moment na podsumowanie wydarzeń, które miały miejsce na scenie gamingowej. Pomimo sytuacji na świecie biznes wydawniczy kwitł i dał nam wiele powodów do zadowolenia. Oto sześć tytułów z ostatnich 12 miesięcy, które przykuły uwagę całego świata!