Hip Hop,News

„Kłótnia, poniżanie – to nie są synonimy”. AdMa o przemocy wobec kobiet na „Heartful LP”

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

„Kłótnia, poniżanie – to nie są synonimy”. AdMa o przemocy wobec kobiet na „Heartful LP”

Druga edycja projektu organizacji charytatywnej Pomaganie Rąk Nie Brudzi ukazała się w marcu, a teraz kawałki, które znalazły się na „Heartful LP”, trafiają również na YouTube. Inicjatywa bardzo dobra, zwłaszcza, że przed Patrykiem Więckowskim nikt tego nie robił – nie zebrał raperów z różnych środowisk na płytę, z której cały zysk zostałby przekazany na szczytne cele. W tym roku w ramach akcji „Pomaganie psiakom TOUR 2” i „Batman Charytatywnie” pieniądze ze sprzedaży trafią odpowiednio do schronisk i do dzieci.

Od strony producenckiej nad całością czuwał Mario Kontrargument i trzeba przyznać, że mimo różnorodności, album jest spójny. Raperzy przy tworzeniu swoich kawałków mieli dużą swobodę, o czym parę miesięcy przed premierą wspominał mi Młody M. Razem z Nesterem i Frostim Rege nagrał on kawałek „Maski”. Poza nimi pojawia się tu m.in. Klarenz, Eripe i Kobik, Filipek i Koza, oraz AdMa. Każdy z nich ma coś do przekazania, ale „W ramach się nie mieści” Ady, który od wczoraj dostępny jest na YouTubie, w obecnej sytuacji jest szczególnie ważny.

On nie jest Picassem, nie powinien łamać ciała/Ona nie jest płótnem, na które kładzie się granat

AdMa nie boi się już wprost poruszać trudnych, ważnych tematów. Udowodniła to na przykład w „Liberté”, a więcej o swoich doświadczeniach opowiedziała mi w rozmowie. Temat przemocy wobec kobiet, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, i toksycznych relacji, co jakiś czas powraca i ma miejsce również w środowisku hip-hopowym. Nie zawsze mówi się o nim w wystarczająco, czasem nie mówi się w ogóle. Teraz, podczas pandemii, gdy jesteśmy zamknięci w domach, tym bardziej nie powinniśmy o tym zapominać. Słuchajcie więc, i oby tak dalej! Szanujemy takie akcje.

Tegoroczny „Heartful LP” możecie zamówić TUTAJ.

fot. kadr z klipu „W ramach się nie mieści ft. AdMa | Heartful LP”, YouTube.com/Pomaganie Rąk Nie Brudzi

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,Ranking
3 klipy, na których (no prawie) nie ma głównych gwiazd i dlatego są wyśmienite

Wczoraj 50 Cent wypuścił klip z Wizem Khalifą i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że piosenka, do której nakręcono teledysk nie należy do żadnego z nich. Obaj byli bowiem jedynie gośćmi na "Hate bein' sober" Chief Keefa.

Hip Hop,News
Kim jest Przemek Ferguson, którego nominował Mata?

U wielu osób ta nominacja Maty wywołała niemałe zdziwienie. Chyba nawet większe niż wywołanie do tablicy Snoop Doga. Michał na swoim streamie charytatywnym wspominał o Przemku, że podoba mu się jego podziemny vibe i klimat w jakim robi teledyski. Ale mało kto mógł przewidzieć taką nominację w #Hot16Challenge2.