Felieton,Hip Hop

Kto nagrywał na osiedlach z Gomorry?

Politolog Na Rapie -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Politolog Na Rapie

Kto nagrywał na osiedlach z Gomorry?

Jeden z moich ostatnich tekstów był poświęcony wspaniałej ścieżce dźwiękowej z serialowej „Gomorry”. Fani serialu wiedzą jak ważną rolę w ekranizacji opowieści Saviano odgrywają dzielnice: Scampia i sąsiadująca z nią Secondigliano. Dzielnice będące sercem narkobiznesu, który pompuje pieniądze do kieszeni ogromnej części mieszkańców włoskiego miasta. Nic więc dziwnego, że ze wzrostem zainteresowania blokowiskami z dzielnic numer 22 i 24, swoje teledyski zaczęli nagrywać w nich nie tylko lokalni raperzy. Dziś przygotowałem dla Was przegląd najciekawszych klipów, które zostały nagrane na tle tych architektonicznych potworów.

Enzo Dong – Secondigliano Regna

Zaczniemy od utworu, który pojawił się w ostatnim odcinku drugiego sezonu serialu. Piosenkę można usłyszeć, gdy Don Pietro podejmuje decyzję o zmianie sposobu dystrybucji narkotyków, a Malammore nadzoruje całą operację. „Secondigliano Regna” jest najpopularniejszym utworem na kanale rapera pochodzącego z Neapolu i co ciekawe, sam artysta zdaje się nie być do końca przekonanym o tym, ile zawdzięcza serialowej promocji. W utworze „Hiquain” nawinął o tym, że utwór przekroczył milion wyświetleń nie dzięki zasłudze obecności w serialu.

Secondigliano Regna przekracza milion wyświetleń i to nie dzięki Gomorrze

PNL – Le Monde ou Rien

Przenosimy się do Francji, a raczej to Francja przenosi się do Włoch. Nakręcony 3 lata temu teledysk przekroczył już 100 000 000 wyświetleń. Utwór znalazł się na wydanej w 2015 roku płycie „Le Monde Chico”. Na teledysku widać blokowisko „Vele di Scampia” w jego pełnej, przerażającej krasie, a w samym utworze traficie również na odniesienia do bohaterów znanych z ekranu.

I nic się nie zmieni, jak hałas radiowozu,
Jestem więcej niż Ciro dla Savastano,
I wolałbym raczej umrzeć, niż błyszczeć w cieniu tych drani.

Geôlier & Nicola Siciliano – P Secondigliano

Utwór, do którego został zrealizowany poniższy teledysk, jest jednocześnie debiutanckim singlem neapolitańskiego rapera Geôlier, którego ksywka oznacza… służbę więzienną. Gościem i autorem tekstu jest dużo bardziej popularny, ale równie młody Nicoli Siciliano. Utwór na YouTube pojawił się w kwietniu 2018 roku i z miejsca stał się hitem, szczególnie w regionie Kampanii.

Luche – E 'CUMPAGN MIE

Luche jest prawdopodobnie tym włoskim raperem, którego słucham najczęściej. Nagrywający od 1997 roku i pochodzący z Neapolu artysta, bardzo często pokazuje kadry ze swojego miasta w teledyskach. Co ciekawe, Luca dorastał na graniczącej ze Scampią dzielnicą Marianella, więc jego obserwacje mają solidne podłoże. Gorąco polecam jego bardzo różnorodną twórczość, albumy „Malammore” i „Potere” są naprawdę warte sprawdzenia.

Bandog – Nati Banditi

Tutaj jest już “grubo”. Złoto, brzydkie tatuaże, psy i raper, który zabija samym wzrokiem. Chyba właśnie tak wyobrażałem sobie włoskie podziemie.

Moderup – GTA NAPL

Tym razem jest już więcej kolorów i „żywej” muzyki, a zamiast brzydkich tatuaży – Kappa, Ralph Lauren i karabiny. Do tego klip zrobiony jest w formie rozgrywki z GTA. Chyba chciałbym zagrać Grand Theft Auto: Neapol.

SCH – Gomorra

Francuski rap na włoskich blokach po raz drugi. Utwór, do którego zrealizowano przepiękny klip, jest hołdem dla serialu. Pełno w nim odniesień do wydarzeń i postaci, więc jeżeli jeszcze jakimś cudem nie widziałeś serialu, to uważaj na spoilery tłumacząc tekst.

NTO’ & Lucariello – Nuje Vulimme 'na Speranza

O tym utworze wspominałem w tekście, do którego linkuję we wstępie. Soundtrack z serialu, oraz każdy jego odcinek, zamyka poniższy utwór, który został nagrany przez urodzonego w Neapolu rapera NTO’ i Lucariello. Utwór mówi o pragnieniu zmiany na lepsze po odsiadce w więzieniu.

PS Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o ostatnich mieszkańcach bloków Vele, to sprawdźcie poniższy film (są angielskie napisy).

Fot. PNL – Le monde ou rien [Clip Officiel] / YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
R. Kelly przegrał sprawę o molestowanie, bo nie umie czytać?

Wydawać by się mogło, że sprawa Kellsa jest już pozamiatana i muzyk osiągnął absolutne dno w życiu prywatnym. Jednak jego obrońcy nie dają za wygraną. Dostarczyli do sądu dokumenty, z których wynika, że wokalista... właściwie nie potrafi czytać.

Felieton,Hip Hop
Cringe tygodnia vol. 8: Mezo i Doniu siedzący w gnoju

Siemanko, sportowe świry! Spośród singli, które wyszły w minionym tygodniu, wybieramy najdziwniejszy/najbardziej facepalmowy/zasługujący na uśmiech pełen żenady.