Felieton,Hip Hop

Łatwo przyszło, łatwo poszło cz.2

Politolog Na Rapie -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Politolog Na Rapie

Łatwo przyszło, łatwo poszło cz.2

W pierwszej części tekstu poznaliście przedziwne i przeróżne finansowe problemy, z jakimi mierzyli się Scott Storch, Common, Nas, Lil Kim i Kurupt. Czas na kolejny zestaw porad, jak łatwo stracić wielkie pieniądze (albo tylko wciskać wszystkim, że się je straciło).

50 Cent

O tej sprawie powinniście byli słyszeć, ponieważ miała miejsce stosunkowo niedawno, bo w 2015 roku i była bardzo medialna. Ci, którzy śledzili działania rapera, dobrze wiedzieli, że muzyka zeszła na drugi plan i „Fifty” postawił na biznes oraz aktorstwo. Skąd więc u rapera, który także dobrze obraca pieniędzmi, deklaracja o ogłoszeniu upadłości?

Kluczem do sprawy jest to, że na kilka dni przed formalnym bankructwem, raper przegrał sprawę w sądzie z Javonią Leviston – byłą dziewczyną Rick Rossa. 50 Cent opublikował w internecie sextape z jej udziałem, za co sąd skazał go na zapłatę 5 000 000 $ odszkodowania. Jedna połowa tej kwoty to kara za wykorzystanie wizerunku, a druga to rekompensata za problemy emocjonalne, z którymi musiała mierzyć się kobieta.

Ogłoszenie bankructwa nie było związane z tym, że 50 Cent po zapłacie odszkodowania zostałby bez pieniędzy. W tamtym roku jego majątek był szacowany na ponad 150 000 000 $. Był to jedynie zabieg ze strony jego prawników, mający na celu przekształcenie długów, a w efekcie nawet ich umorzenie. Raper zwyczajnie nie chciał zapłacić zasądzonej kwoty.

Argumentem dla obrońców było również to, że 50 Cent już wcześniej miał długi sięgające 20 000 000 $. Sąd przychylił się do prośby i uwierzył, że suma zobowiązań rapera prawie dwukrotnie przewyższa posiadane przez niego aktywa.

Zaledwie dwa lata później Curtis Jackson spłacił wszystkie należności i zrobił to prawie 5 lat przed czasem jaki wyznaczył mu sąd. Jak podali jego prawnicy, 9 000 000 $ pochodziło z zarobionych przez ten czas pieniędzy, a 13 000 000 $ z wygranej sprawy przeciwko jednej z kancelarii adwokackich.

DMX

Nie trzeba długo patrzeć na DMX-a, żeby zobaczyć w jego oczach klęskę. Ta historia jest po prostu smutna. W latach 1998-2003 raper, dzięki hitom takim jak „Party Up”, „What’s My Name” czy „X Gon „Give It to Ya”, był jednym z najlepiej sprzedających się w USA. Co więcej, trafił nawet do TOP 10 w Wielkiej Brytanii. Dziś regularnie wychodzi z więzienia tylko po to, by za chwilę znów do niego wrócić, a wszystkiemu winne są oczywiście długi.

Przeskrobał sobie z rządem USA nie płacąc podatków w latach 2002-2005 oraz 2010-2015. Za to został „naliczony” na 2 290 000 $ i skazany na rok więzienia. Puszczanie na sali sądowej przez adwokatkę rapera jego utworów nic nie dało.

Nawet jeżeli DMX-owi uda się kiedyś spłacić zaległe podatki, to opłacenie alimentów dla 15 dzieci może już nie być takie łatwe. Tylko z tego powodu już kilkukrotnie ogłaszał bankructwo, a w 2016 roku próbował nawet popełnić samobójstwo.

Do problemów finansowych dochodzą zarzuty o posiadanie narkotyków, niebezpieczną jazdę, czy naruszanie zasad zwolnienia warunkowego i problemy psychiczne.

Machine Gun Kelly nagrał ze swoim idolem z dzieciństwa, by chociaż trochę mu pomóc. Nic więcej nie mógł zrobić.

MC Hammer

Wydał ponad 30 milionów w kilka lat. U can’t touch this!

Ale to wcale nie powinno dziwić, skoro musisz utrzymywać posiadłość, która ma ponad 3700 m2. Przepraszam, czy napisałem „musisz utrzymywać”? MC Hammer nie robił tego sam, on właściwie nic nie robił sam. Miał przecież do dyspozycji 40 osobową świtę, która kosztowała go 500 000 $ miesięcznie.

Chata oczywiście nie była byle jaka. Nawet Scott Storch mógłby poczuć się zawstydzony. Gwiazda lat 90-tych miała w swoim domu m.in. pozłacane bramy, dwa baseny, włoskie marmury, garaż na 17 aut, kino na 33 osoby i kilka… kortów tenisowych. Pomyślelibyście, że MC Hammer jest fanatykiem tenisa? Niestety piłeczki nie odbijał tak dobrze w sądzie, bo po tym jak Rick James zarzucił mu kradzież kultowego riffu „Super Freak”, musiał podzielić się z nim częścią tantiem.

To jednak nie obciążało majątku jeszcze tak bardzo, jak inwestycja w stajnię koni wyścigowych „Oaktown Stable”, która mogła pomieścić aż 19 klaczy. Każdy koń był warty co najmniej 1 000 000 $. Sam MC Hammer nie jeździł na koniach, wolał Lamborghini, limuzyny, prywatne samoloty i śmigłowce.

Zabawa nie trwała długo i w 1996 roku raper złożył wniosek o bankructwo. Dom został sprzedany za ułamek tego, ile kosztowała jego budowa.

„Hiperkonsumpcja nie posiada mety, rośnie jak penis, a wraz z nią apetyt” jak rapował L.U.C.

Suge Knight

Jego akurat nie powinniśmy żałować.

Problemy finansowe rzekomego zleceniodawcy zabójstwa 2Paca sięgają 2006 roku. To wtedy biznesmen złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, aby uniknąć utraty kontroli nad legendarną wytwórnią Death Row Records. Jak łatwo się domyśleć Knight nie miał 107 000 000 $, by zapłacić Lydii Harris, z którą przegrał proces cywilny. Suge miał ją oszukać, w efekcie czego kobieta straciła 50% udziałów w labelu, który wydawał największe gwiazdy rapu lat 90-tych. Zarządzanie majątkiem Knighta przejął syndyk.

To jednak nie ma już dla niego żadnego znaczenia. Były właściciel rapowego giganta został skazany na 28 lat więzienia. Odsiedzi 22 lata za zabójstwo i 6 lat za mniejsze przestępstwa.

Fot. TigerDirect.com

Zostaw komentarz

Udostępnij
Streetwear,Wyróżnione,Wywiad
„Ja sam staję się marką”. Bagi, 17-letni twórca największego w Polsce sklepu na Instagramie

Wchodzi lekko spóźniony, bo jak tłumaczy – mimo, że ma już w garażu samochód, z odpaleniem silnika musi poczekać jeszcze kilka miesięcy, do 18-tki. Póki co więc jeździ komunikacją i patrzy, ile osób przygląda mu się, bo ma fajne ciuchy, a ile rozpoznaje markę w nim samym – bo Mikołaj Bagiński to przecież Bagi Community – największy instagramowy sklep w PL. W ciągu tygodnia, kiedy powstaje ten wywiad, przybywa mu kolejny tysiąc followersów na Instagramie i tyle samo na YouTube. – Jestem skromnym chłopakiem – mówi. A wszystko zaczęło się przez cynamonowe zapałki.

Streetwear
Kanye West pozwany przez japońską firmę

Wartość majątku Ye jest wyceniana na kilkaset milionów dolarów. To jednak najwidoczniej to za mało, by opłacać podwykonawców. Według serwisu TMZ, jeden z nich właśnie złożył wniosek do sądu.