Felieton,Hip Hop

Lepszy towar od Narkopopu? – „Digital Scale Music” Kaz Bałagane [Recenzja]

Michał Fitz -
Kaz Bałagane - Zegar (Feat. Kabe) @Chris Carson (Official Video)
Kaz Bałagane - Zegar (Feat. Kabe) @Chris Carson (Official Video)
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Fitz

Lepszy towar od Narkopopu? – „Digital Scale Music” Kaz Bałagane [Recenzja]

Przede wszystkim na postawione w tytule pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Sam artysta podzielił się już na Instastories feedbackiem od fanów, którzy zapoznali się z materiałem i spora część z nich uważała, że nowy album Bedogie jest faktycznie lepszy od legendarnego „Narkopopu”. Moim zdaniem nie jest, natomiast przyznać muszę, że „Digital Scale Music” bliżej poziomu powyższego krążka znaleźć się chyba nie mogło.

Życie gorzkie jak skruszona piguła

Tak, jak Oki musi borykać się z tym, że jest kojarzony tylko z szybkich zwrotek, tak wiele osób nierozumiejących twórczości Kaza twierdzi, że jego teksty są bezsensowne i nieśmieszne. I choć humor to już kwestia bardzo subiektywna, tak nie można nie odnieść wrażenia, że na „Digital Scale Music” Kaz swoimi tekstami pisze scenariusz do gorzkiego filmu dokumentalnego o polskim społeczeństwie. W „Nic nie jest takie, na jakie wygląda” raper obnaża to, jak zgubne potrafią być stereotypy, posługując się konkretnymi, namacalnymi wręcz, przykładami. Podobnie wyraziste, a przy tym dosyć przygnębiające historie możemy usłyszeć w „Drugim Bloku”, a z kolei „Nowe Szklane Domy” są zobrazowaniem wielu obecnie przejawianych zachowań ludzi. Sporo smutnych historii ma też swoje pointy w „Znałem Typa 2”. Na płycie znalazła się także przestroga dla wszystkich „szponcicieli” – „Weź nie panikuj”. Podobne wersy znajdziemy w „Matematyce”: „Jaki kraj, takie CSI”, „pajdy się sypią jak węże, mordo”.

Robię tę nutę jak Cokeboy Zack

„Narkopop” swój sukces zawdzięcza m.in. brzmieniom, których nie można określić jako typowe. Właśnie dlatego „Digital Scale Music” jest tak blisko tego albumu. Nowy krążek Kaza brzmi bardzo świeżo, a bity robią tu fantastyczną robotę. Wspomniane już „Znałem Typa 2” nagrane jest na wyjątkowo nierapowym podkładzie, a mimo to brzmi solidnie. Podobne wrażenie można odczuć po przesłuchaniu „Zegara”. Ciekawe melodie i mocne, gniotące wręcz basy, które w połączeniu ze sobą brzmią kapitalnie usłyszymy chociażby na „Sildenafil Boy” czy „Za linią”. Bardzo przyjemny i sprawiający, że chce się do niego wracać bit jest też na „Nowych Szklanych Domach”. Podkład „Drugiego Bloku” również jest z kategorii tych, na których raperzy raczej nie nagrywają, a efekt końcowy jest świetny, wzmocniony jeszcze przez klimatyczny instrumental wrzucony w miejsce refrenu. Ostatecznie cała płyta, a wraz z bonusami złożona jest z aż 22 kawałków, nagrana jest na niesztampowych i dobrze wyprodukowanych bitach, przez co w trakcie słuchania się nie nudzi. Jednak nie sposób odnieść przez to wrażenia, że kilka kawałków zlewa się w jeden.

Nie słuchali Kazka, z dychy walą ziomy

Podobnie jak z bitami jest również z doborem gości. Fani już przed premierą zachwycali się refrenem Taco, jednak podziwiać można też zwrotkę Pezeta, który wkleja się w bit tak, jak wchłania się plama soku porzeczkowego w biały t-shirt. Dużym zaskoczeniem jest Matkaboska, prywatnie partnerka Kaza. Nie jest ona znana z muzyki, a swoim wykonem refrenu w „Dobranoc” pokazuje, że nie została tam dobrana tylko po to, by wzbogacić historię, ale również jego warstwę muzyczną. Swoją drogą utwór mocno chwyta za serduszko…

„Jedyne co mam to śmiech córki/Sens życia odkryłem po latach, kiedy do domu, do ciebie wracam”

Jeśli już po kimś czuć niedosyt, to jedynie po Białasie, ale absolutnie nie ze względu na tekst, bo ten oczywiście, jak na jednego z najlepszych tekściarzy w grze przystało, jest na najwyższym poziomie. Problem jednak w tym, że bit, na którym nawija jest szybszy od tych, do których się przyzwyczaił, przez co można odnieść wrażenie, że szef SBM Label bardzo się śpieszy, a przy tym i tak ledwo nadąża. Ale przecież nie na każdym podkładzie można rzucić zwrotę życia, prawda?

fot. kadr z klipu „Kaz Bałagane – Zegar (Feat. Kabe) @Chris Carson (Official Video)”, YouTube.com/Narkopop

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton
O nieludzkiej decyzji TK nie można milczeć. Zapadł wyrok na kobiety
zakaz aborcji protest

Obok tego, co wydarzyło się wczoraj w Polsce, nie da się przejść obojętnie. W czwartek (22 października) Trybunał Konstytucyjny wprowadził całkowity zakaz aborcji. Zapadł wyrok na kobiety.

Hip Hop,News
Kinny Zimmer znowu nam zaimponował! Tym razem raper GUGU nawija o IKEI

GUGU to label założony przez Szpaka, który od początku działaności prężnie się rozwija. Jednym z jego graczy jest Kinny Zimmer. Zdążył on już z ramienia GUGU wypuścić kawałek "Jadę Nocą Na Mazurach", czym pokazał, że potrafi stworzyć bardzo dobry numer nawet o prozaicznej tematyce.