
Podczas gdy w Polsce łamana jest… Dobra, bez żartów. Wszyscy wiemy co dzieje się od listopada na francuskich ulicach. Jeżeli ktoś nie jest na bieżąco, to gorąco polecam kanał Geopolityka na YouTube, gdzie regularnie publikowane są najciekawsze audycje traktujące o sytuacji na świecie. O tym jednak, co się dzieje na ulicy, często najlepiej mówią raperzy, będący jej głosem. Sprawdziłem, którzy podnosząc temat protestów, robią to najdonioślej. Posłuchacie ze mną?
KOPP JOHNSON – GILET JAUNE
Z uśmiechem na twarzy i na afrotrapowym bicie. Nic dziwnego, że ten numer ma już prawie 20 000 000 wyświetleń. Nie dziwi mnie teraz również, że często protestujący blokują ulice, tańcząc.
Utwór rapera z Tuluzy bardzo szybko łapał zasięgi w mediach społecznościowych. Dużą zasługę miał w tym również Booba, który udostępnił fragment nagrania na Instagramie. W rozmowie z francuskim HuffingtonPost Kopp Johnson przyznał, że nie spodziewał się takiego „sukcesu”:
„Mój brat i siostra zadzwonili do mnie, aby mi powiedzieć, że jestem w telewizji, nawet w to nie wierzę! […] Nigdy nie łączę się z Facebookiem, a kiedy to zrobiłem, zobaczyłem kilka wiadomości, to było niesamowite”.
Utwór, który powstał w 2 minuty, jest zdecydowanym numerem 1 w tym temacie. Mimo to, w życiu chłopaka zbyt wiele się jeszcze nie zmieniło. Nadal jest raperem „amatorem” i na co dzień pracuje jako kierowca.
D.ACE – TENSIONS SOCIALES
Tutaj już nie ma radości. Jest złość, frustracja i prawie 7 000 000 wyświetleń. W „napięciach społecznych” raper wciela się niejako w rolę mediatora, bo próbuje pokazać dwa punkty widzenia. Przez połowę utworu rapuje w żółtej kamizelce i podnosi hasła, które na sztandarach mają protestujący. W drugiej części, już w garniturze, oddaje głos tym, którzy uważają, że we Francji nie jest aż tak źle, podnosząc np. temat ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Rzadko spotykane podejście. Bardzo doceniam.
D1ST1 – GILETS JAUNES
Temu numerowi najbliżej do klasycznego protest songu. Raper dosadnie opisuje to, co się dzieje na ulicy i nie przebiera przy tym w słowach. Opublikowany 20 stycznia klip ma na Facebooku już prawie 4 000 000 wyświetleń i jest na dobrej drodze, żeby powtórzyć sukces Kopp Johnsona. Polecam posłuchać i – przede wszystkim – obejrzeć. To raport prosto z pola bitwy.
„Bojkotują nas w mediach, próbują zabronić nam protestować,
Twierdzą, że ruch maleje, a jednak wszyscy umierają z głodu,
Aby odgadnąć, co się wydarzy, nie musisz być prorokiem,
Blokujemy rafinerie i punkty poboru opłat,
Gliny próbują nas oczyścić,
Mogę ci powiedzieć, że są wściekli,
Ponieważ krzyczą, gdy szarżują na nas,
A w sobotę, w centrum miasta, jestem zadowolony z tego, co widzę,
Widzę, jak wszyscy się organizują, mimo że wszyscy cierpią,
Widzę wszystkich ludzi w hełmach i maskach gazowych,
Noszą tarczę i krzyczą: „chodź, zmiażdżymy ich!”,
Widzę osoby starsze, młodzież i kobiety,
Palą się bomby dymne, barykady i płomienie,
Po drugiej stronie widzę siły porządku.”
Dinor Rdt – Gilet Jaune
Już wiem skąd polscy uliczni raperzy biorą inspirację, jeżeli chodzi o ksywki. Kiedy młody raper bierze się za ważny temat, często wychodzi, że nie do końca wie lub nie do końca ma co powiedzieć. Klasyczny newschoolowy numer jakich wiele, tylko zamiast jakiejś głupoty, w refrenie jest „żółta kamizelka”. Mało treści, dużo krzyku, milion wyświetleń.
MOMO ft. Charley Dornel – Ramène la France à la raison
Jeden z pierwszych utworów, który poruszył temat protestów. Ujęcia do klipu zostały nakręcone w Bernay i Carsix podczas pierwszego dnia mobilizacji ruchu obywatelskiego, w sobotę 17 listopada. Wiecie, co jest w tym najlepsze? Panowie są totalnymi zajawkowiczami, jeżeli chodzi o rap. Jeden z nich na co dzień jest ratownikiem, a drugi pracownikiem miejskich służb.
Draner – Gilets Jaunes
Zwróćcie uwagę na to, jak różnorodni są artyści, których do tej pory wymieniłem. Następny – Draner, 21-letni raper, na co dzień jest pedagogiem i kolejnym dowodem na to, jak szeroką skalę zakroiły protesty.
Klip artysty został zablokowany przez Facebooka tuż po uploadzie, ponieważ według moderacji, nie spełniał mitycznych standardów portalu. Cenzura i ban od Facebooka tylko i wyłącznie mu pomogły, bo temat szybko podłapały stacje telewizyjne, które zaprosiły do siebie chłopaka.
Bonus Track ?
Fot. D.ACE – TENSIONS SOCIALES ( Freestyle gilet jaune ) / YouTube