
MEDIA BEZ WYBORU. Jaki wpływ nowa ustawa będzie miała na Waszą przyszłość?
W środę 10 lutego większość prywatnych mediów w Polsce przestała transmitować swój program albo publikować treści. Zamiast nich na ekranie wyświetla się czarna plansza i hasło: „MEDIA BEZ WYBORU”, a stacje radiowe nadają specjalny komunikat. Wyjaśniamy, o co chodzi i jaki wpływ nowa ustawa będzie miała na Waszą przyszłość.
Powodem protestu mediów jest projekt ustawy, która odbiera mediom połowę przychodu z reklam. Ustawa wprowadzona ma zostać pod pretekstem walki z pandemią COVID-19, ale w rzeczywistości uderzy ona w polskie media, polskiego czytelnika i jego prawo do rzetelnej informacji. Ma wspomóc m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia, choć nie ma wątpliwości co do tego, że jest ona tylko pretekstem, żeby osłabić jakiekolwiek prywatne i niezależne media, jeżeli te nie będą przyjazne rządowi. Podatek jest nazywany „haraczem”. Podczas gdy TVP dostaje od rządu 2 miliardy złotych rocznie, prywatnym mediom chce zabrać się znaczną część ich dochodów. Będą musiały one z własnej kieszeni oddawać aż miliard złotych w skali roku.
Jeżeli znikną niezależne media, Polacy zostaną pozbawieni prawa do jakościowej informacji, a także mediów kontrolujących władzę. Prawdopodobnie widzieliście, jakie informacje TVP podawała chociażby o demonstrantach na Strajku Kobiet m.in. na swoich paskach (nazywała ich „siewcami śmierci”). Możecie mieć pewność, że po wyeliminowaniu niezależnych mediów w takim tonie TVP będzie traktować każdego, kto nie sprzyja rządowi.
W liście otwartym media piszą nie tylko o tym, że „haracz” uderzy w czytelnika, ale także o tym, że uderzy on w wiele osób pracujących w mediach:
„Wprowadzenie go [podatku – przyp.red.] będzie oznaczać:
1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych (…)”
Dodają także kilka słów przypominających o tym, jak wygląda sytuacja na rynku medialnym:
„Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych”
Cytaty pochodzą z „Listu otwartego do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych”. Pod listem otwartym podpisało się wiele redakcji, stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych. Zarówno te najważniejsze, ogólnopolskie m.in. Onet, TVN24 czy Wyborcza, jak i wiele mniejszych, lokalnych. Pełną listę przedstawiamy poniżej:
- Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
- Agora S.A.
- AMS S.A.
- Bonnier Business
- Burda Media Polska
- CANAL+
- Dziennik Trybuna
- Dziennik Wschodni
- Edipresse Polska
- Eleven Sports Network sp. z o.o.
- Gazeta Radomszczańska
- Gazeta Żoliborza
- Green Content sp. z o.o.
- Gremi Media S.A.
- Grupa Eurozet
- Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
- Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
- Grupa RMF
- Grupa Wirtualna Polska
- Grupa ZPR
- Helios S.A.
- Infor Biznes
- Kino Polska TV S.A.
- Lemon Records sp. z o.o.
- Marshal Academy
- Music TV sp. z o.o.
- Muzo.fm sp. z o.o.
- naTemat.pl
- OKO.press
- Polityka
- Polska Press Grupa
- Ringier Axel Springer Polska
- STAVKA sp. z o.o.
- Superstacja sp. z o.o.
- Telewizja Polsat sp. z o.o.
- Telewizja Puls sp. z o.o.
- Telewizja Regionalna TVT
- TIME S.A.
- TV Spektrum sp. z o.o.
- TVN S.A.
- Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
- Tygodnik Powszechny
- Wydawnictwo Bauer
- Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
- Wydawnictwo Magraf
- Wydawnictwo Nowiny
- Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański
Chociaż na co dzień dostarczamy informacji ze świata rapu i popkultury, a nie polityki, to jako redakcja skrr.pl mamy świadomość, jakie konsekwencje niesie za sobą nowa ustawa. Solidaryzujemy się z polskimi mediami. Mamy prawo do rzetelnej informacji.