Rap

Najbardziej kobiecy rap? Ten, w którym ona się rozbierze

Klementyna Szczuka -
Ryfa
Ryfa
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Najbardziej kobiecy rap? Ten, w którym ona się rozbierze

2021 w kobiecym rapie nie mógł zacząć się lepiej. Wśród feministycznych hip-hopowych statementów, których na polskiej scenie jest powoli coraz więcej, ten, który Ryfa Ri opublikowała kilka dni temu, jest szczególnie obrazowy i emancypacyjny.

Raperka położyła tak mocne i bezpośrednie linijki, że wyrwane z kontekstu posłużyć mogą jako żałosny, baitowy nagłówek. Szkoda, że tak się dzieje. Problem jest w końcu istotny i to nie tylko w rapie, gdzie kobiety przedstawiane są zazwyczaj w określony, wyidealizowany sposób. W opinii publicznej zresztą, jeśli mowa o dziewczynach, temat bardzo często schodzi na wygląd fizyczny. Jeśli uznany zostaje jako nieatrakcyjny, staje się kolejnym powodem do dyskredytacji.

W „GRO$$-POL” stworzonym z odpowiedzialną za muzykę Panamą Ryfa w nieco przerysowany sposób nawinęła po prostu o tym, jak wygląda kobiece ciało. Przy czym te „kontrowersyjne” wersy wcale nie odbierają jej seksapilu. Przekaz wzmacnia dodatkowo sugestywny teledysk Elizy Kos, w którym główną rolę grają estetyczne, przejrzyste kadry.

„Piersi mam rubaszne, kiedy kładę się na bok/Jedna patrzy na New York, a druga na Ohio”

W 2019 Ryfa przykuła uwagę, wydając świetny album „47unk”. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że lirycznie to ona znajduje się obecnie na podium w kobiecym polskim rapie. A nawet bardzo wysoko w polskim rapie w ogóle. Niedawno razem z ekipą WCK wydała „Skład Kru”, a jej nadchodzący projekt z Panamą ukaże się już wkrótce. „Elo Polo” dostępne będzie jednak wyłącznie na kaseciaku i streamingach. Jak zapowiada raperka, album będzie zmysłowy i bez kompromisów. Trzymamy kciuki, aby najbliższe miesiące przyniosły to, na co czekaliśmy przez cały 2020.

fot. kadr z klipu „Ryfa Ri & Panama – GRO$$-POL (Original)”, YouTube.com/WCK 47

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Dr. Dre trafił do szpitala. Ma tętniaka mózgu

Jak podaje portal TMZ, z powodu tętniaka mózgu Dr. Dre znalazł się w szpitalu w Los Angeles. W poniedziałek raper został przewieziony na oddział intensywnej terapii, gdzie pozostał do wtorku. Obecnie stan Dre jest stabilny, ale czeka on jeszcze na kilka dodatkowych badań.

Rap
Kto robi najlepszą jajecznicę w SBM Label? Ten i wiele innych smaczków w nowym materiale o Hotelu Maffija
https://www.instagram.com/sbm_label

Hotel Maffija osiągnął sukces i trudno tę tezę podważyć. Sprzedano około 10 tysięcy egzemplarzy wersji preorder, a największy hit z tego krążka pt. "A nie pamiętasz jak?" ma w serwisie YouTube 30 milionów wyświetleń. Choć cały proces nagrywania tego materiału od razu mogliśmy śledzić w codziennych vlogach, w SBM Label uznano, że na temat tego wyjazdu można jeszcze sporo powiedzieć.