Hip Hop,News

Najbardziej oryginalny raper młodego pokolenia? „Psy” Jacusia trochę nas zawiodły

Michał Szyndler -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Szyndler

Najbardziej oryginalny raper młodego pokolenia? „Psy” Jacusia trochę nas zawiodły

Znany z takich utworów jak „Rodeo”, „Rakieta” czy „I Don’t Take Pills, Cause I take Drugs” rybnicki raper wydał właśnie nowy kawałek zapowiadający jego pierwszy i, co sam podkreśla, w pełni legalny album zatytułowany „GUCCI TRIP”.

Wcześniejsza twórczość Jacusia jest specyficzna, nieco pocieszna. Broni się tym, że od razu widać, jaki jest jej cel. Teksty są „o wszystkim i o niczym”, czasami zdarzy się, że są zaskakujące, ale ich głównym celem jest to, że mają bawić. „Jacusiowe” rymy mogłyby wywołać masę zażenowania, ale są zarapowane w taki sposób, że rozumiemy, że to jednak nie jest na poważnie. Zresztą chyba żaden z aspirujących do bycia najbardziej „true” raperów nie nawinie: „Na rodeo, nie na wieś/Ona wie jak robić sex/Pan od pizzy były ex/Nie obchodzi mnie, co chcesz” albo: ”Kieta, etykieta, jestem kurwa jak rakieta”. W takim wydaniu nawet nieco sepleniące flow Jacka jest do przyjęcia i można je odbierać bardziej jako zaletę, niż wadę. A tak swobodne zarządzanie swoim wizerunkiem jest przywilejem, na który pozwolić sobie mogą nieliczni.


Słuchając „Psów”, mam wrażenie, że to niekoniecznie jest to, za co lubimy Jacusia. Czegoś tu brakuje. Poza tym, że zabawna i intrygująca twórczość rapera jest też powtarzalna. Nie da się cały czas robić świeżych rzeczy, kiedy ciągle tworzy się w jednej konwencji, bo nie można w nieskończoność podnosić tej samej poprzeczki, zwłaszcza kiedy „Rodeo” i „Rakieta” umieściły ją tak wysoko. Niestety mam wrażenie, że Jacuś popadł w stagnację. Naprawdę czekam na coś zaskakującego i świeżego, a „Psy” powinny być dla Jacusia znakiem, że nie warto iść cały czas w jedną stronę.

fot. kadr z klipu „Jacuś – Psy”, YouTube.com/Jacuś

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
”Siemanko, witam w moim domu”. MTV Cribs powraca!
Inside Wiz Khalifa's $4.6M L.A. Mansion & Recording Studio | Open Door | Architectural Digest

Kiedy lata temu wracałem ze szkoły i chciałem obejrzeć w telewizji coś ciekawego i niezajmującego zbytnio psychicznie, a przy okazji zobaczyć moich ulubionych artystów, z pomocą przychodziło MTV, na antenie którego leciał program Cribs. I wiecie co? Niedługo znowu będę mógł to robić.

Hip Hop,News
Juice WRLD miał znaleźć się na nowym singlu G-Eazy’ego, z którym łatwo się utożsamić…
G-Eazy - Hate The Way (Official Video) ft. blackbear

W "Niepokojach" Kaza Bałagane Szpaku nawijał o "modzie na smutek" i trzeba przyznać, że coś w tym jest. Wiadomo, pewniejszym hitem będzie bangierek z soczystym basem, ale chociażby sukces "See You Again" Wiza Khalify i Shawna Mendesa pokazał, że obecnie chwytające za serce piosenki wciąż mogą być szlagierami. Kierując się tym tokiem myślenia, G-Eazy wypuścił nowy singiel.