Najlepsi influencerzy na polskim Instagramie: 30 under 100K
Można by pomyśleć, jak zresztą nawinął Taco Hemingway, że dziś każdy jest influencerem z misją. My jednak, podobnie jak rok temu (TU i TU), przedstawiamy osoby, które wyróżniają się na polskim Instagramie, tworząc autorski kontent oparty przede wszystkim na zajawce. W pięciu kategoriach, które przyjęliśmy znajdziecie artystów, trendsetterów, edukatorów, a nawet… ratownika medycznego.
RAP
1 / 9
@iammielzky
To nie tylko nietuzinkowy raper, który rzucił najlepszą zwrotkę na całym „Jarmarku”, ale także błyskotliwy komentator rzeczywistości i przezabawny streamer. Serio, oglądanie śmiesznych, rapowych wykonów jest sto razy ciekawsze, jeśli robicie to widząc reakcje Mielona. Chłop po prostu zawsze umie poprawić humor.
CatchUp to już nie muzyk. To magik. To, w jaki sprawny sposób i z czego potrafi stworzyć naprawdę chwytliwy hit jest zdumiewające, a on jeszcze przy okazji jest niesamowicie zabawny. A przecież to nie tylko internetowy, muzyczny śmieszek, ale również poważny artysta, który też pojawił się na „Jarmarku” i oczarował swoim „Danse Macabre”. Fun fact: jako jeden z nielicznych miał okazję zrobić dwie zwrotki #Hot16Challenge2. Obie genialne.
Najmniej januszowy ze wszystkich Januszy w Polsce. Wcześniej znany również jako Yahoo i jako hypeman Żabsona, a także realizator w NOBOCOTO. Od strony twórczej dał się poznać dopiero w tym roku. „SZARY BLOKK” i dobre zwrotki na „Hotelu Maffija” dały powody by wierzyć, że 2021 będzie można nazwać rokiem Janusza Walczuka. A jak dostojnie to brzmi!
Young Leosię na pewno kojarzycie, jeśli obserwujecie Żabsona. Kiedy przeprowadzaliśmy z nią wywiad, była znana jako jego DJ-ka oraz członkini kolektywu Finesse, grała imprezy w klubach. Teraz natomiast spróbowała również sił w rapie. W maju wydała swój pierwszy singiel, „Wyspy”, a także wystąpiła gościnnie w „ULALA” Żaby.
Rok temu mało kto poza Trójmiastem w ogóle wiedział o jego istnieniu. Hitem wakacji pt. „Banda” dał jednak wszystkim do zrozumienia, że w podziemiu się nie mieści i chyba faktycznie tak jest, bo raper powoli z niego wychodzi. Głośniej zrobiło się o nim także po ciekawej akcji z FukaJem, gdzie chłopaki zaznaczali, że zamiast kłócić się kto kogo z tej dwójki woli, słuchacze powinni się skupić na muzyce.
Wyobraź sobie polskie Compton i teraz połącz to z klimatem „GTA San Andreas” i tym starszym ziomkiem z osiedla, z którym wszyscy zbijają piątki. Olesuaw to raper, youtuber, streamer i przede wszystkim ziomal. I to czuć w tekstach, w stylówce, widać na zdjęciach. Jego ostatni album „Przedmieścia” o podwarszawskim Legionowie oddaje to idealnie. Jeśli macie wolną chwilę warto wpaść na jego YouTube’a gdzie poza trackami są vlogi z Subarką, robieniem muzy albo streamy, na których słucha podziemnych numerów i radzi jak je ulepszyć. Gdyby mógł, prawdopodobnie mieszkałby na Grove Street.
„Ganja Mafia wjeżdża na kwadrat, którego przekątna wynosi 5 pierwiastków z 17. Oblicz pole tej figury”. I na tym jednym zdaniu moglibyśmy skończyć opis, bo idealnie oddaje ten klimat. Rapowy matematyk/Analizy i obliczenia w rapie to zabawne połączenie polskiego rapu i matury rozszerzonej z fizyki.
Kuba „Wydałem na lego twój łańcuch” Grabowski, tak wygląda życie po „Egzotyce”, „Taconafide” i „Romantic Psycho”. Nieco mniej oficjalne konto Quebonafide, na którym dzieli się swoim życiem. Podróżuje, przeżywa przygody, robi nowe dziarki i układa klocki lego.
Można by rzec, że to „człowiek połówka”. Proszę jednak nie kojarzyć tego przydomka z alkoholem, bo Ment po prostu jest połową dwóch odmiennych, ale równie wybitnych duetów muzycznych. Jeden tworzy z Rasem, odpowiadając za bity i dużo rzadziej za nawijkę, a drugi z Jedynakiem, działając pod nazwą Flirtini. Ment jest przez to odpowiedzialny za więcej hitów, niż Wam się wydaje, a w międzyczasie raczy jeszcze fanów fotkami z ciekawych podróży.
Dziewczyna W.E.N.Y współpracuje z wieloma markami modowymi i kosmetycznymi. Oprócz tego, że na Instagramie dzieli się codziennością, swoich followersów motywuje do prowadzenia aktywnego stylu życia. Teraz, w czasach pandemii, regularnie publikuje i prowadzi autorskie treningi online oraz wymyśla challenge.
Daria Rogowska od lat prowadzi bloga, na którym promuje zdrowy styl życia i dzieli się przepisami oraz wiedzą na temat zdrowego odżywiania. Robi to również na swoim Instagramie, gdzie poza zdjęciami posiłków wrzuca także posty dotyczące środowiska. Vegan i zero waste!
Jeśli chcecie być bardziej świadomym i poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii, szczególnie warto obserwować Paulinę Górską. Poza tym, że również prowadzi bloga, na którym publikuje dłuższe wpisy, na Instagrama wrzuca edukacyjne i informacyjne grafiki (#dobrewiadomości).
Janek Świtała jest ratownikiem medycznym, a o swojej pracy za pośrednictwem Instagrama publicznie opowiadał jeszcze przed pandemią. Medyk nie tylko więc obala mity związane z koronawirusem, ale także edukuje i relacjonuje swoją służbową codzienność.
Jakobe Mansztajn, uznany poeta i współtwórca bloga Make Life Harder (@make_life_harder). Współprowadził internetowy program rozrywkowy „Make Poland Great Again”, a na swoim Instagramie komentuje bieżące wydarzenia polityczne, codziennie dostarczając rozrywki tysiącom obserwujących.
„Mogę spędzić z tobą kwarantannę, ewentualnie resztę życia” to tylko jedna z propozycji. Na szczęście poza takimi patetycznymi wyznaniami są też te bardziej przyziemne na przykład „hej, naucz mnie grać w CS-a” i bezcenne lifehacki typu „jeśli zapomniałeś jej imienia, a ona nie ma fejsbuka, to idź z nią do Starbucks”. To jedna strona medalu. Druga jest nieco bardziej merytoryczna i pomaga na przykład znaleźć odpowiedź na odwieczne pytanie: JAK WYJŚĆ Z FRIENDZONE? Jeśli interesuje Was bardziej prywatna strona życia autora to koniecznie zajrzyjcie też na @gastronun!
Ida Cupas jest nie tylko blogerką modową, ale także youtuberką, piosenkarką i aktorką, a popularność w dużym stopniu zdobyła dzięki Jessice Mercedes. Działa przede wszystkim na Instagramie, gdzie publikuje propozycje outfitów dla kobiet, w tym także tych inspirowanych stylizacjami konkretnych gwiazd. Co ciekawe, zobaczyć można ją w teledysku Białasa i Solara z Beteo „Tracimy kontrolę”!
Jeśli interesujecie się streetwearem albo byliście kiedyś na spacerze w centrum Warszawy, to na pewno logo 2005 wydaje się Wam znajome. Mikołaj to założyciel marki. Kiedyś prowadził serie daily vlogów na Stories w których opowiadał o swojej podrózy, życiu i nauce w Tajwanie. Teraz skupia się głównie na modzie, firmie i na ludziach. Warto zajrzeć na jego Instagrama, gdzie rozmawia z ludźmi. Dużo wartościowych myśli.
Cezar to mega dawka modowych, streetwearowych inspiracji. Znajdziemy u niego głównie fity z codziennego życia. Miłym dodatkiem do stylizacji są jego customowe ciuszki, za pomocą których chce walczyć z fast fashion i konsumpcjonizmem. Założył też oddzielne tematyczne konto, gdzie znajdziemy wyłącznie je – @over_dyed.
Buty, buty, buty od noszenia mam zakwasy. Prawdziwa streetwearowa głowa. Projekt „365/365”, podczas którego wstawiał codziennie przez 365 dni fotkę jednej z swoich par, świetnie pokazuje, że w buciarstwie Baks nie ma wielu sobie równych. Ale poza obuwiem znajdziemy u niego dużo ciekawych modowych inspiracji i jeszcze więcej wysokojakościowych zdjęć z jego życia z super fitami w tle.
Absolutny trendsetter w branży teledyskowej. Do tego stopnia, że lada chwila Cole’a Bennetta trzeba będzie nazywać amerykańskim Koozą, a nie odwrotnie. Pomimo tego, że nie rapuje, stał się integralną częścią chillwagonu. Dziś nie wyobrażamy sobie już tej ekipy bez niego, choć przecież go i tak nie słyszymy. Mało tego, to gość, który przynajmniej według Okiego, okazjonalnie spada z nieba.
Szukasz nowego hobby? Pomysłu na pierwszą randkę? A może jesteś fanem zespołu Abba? Włodi to uosobienie garści złotych rad, które na pewno nie ułatwią Ci życia, opakowane w paintowe grafiki w stylu „miłego dzionka i smacznej kawusi życzę”. Wszystko to oczywiście w rytmie piosenek zespołu Abba.
Jeden z najładniejszych żeńskich głosów w Polsce i 1/2 duetu Coals, tworzącego melancholijną, oniryczną elektronikę. Kacha Kowalczyk współpracowała już jednak z Schafterem („Blue”), Taco Hemingwayem („1990s Utopia”) i – o czym dowiedzieliśmy się niedawno – Żabsonem. Poza muzyką, zajmuje się także sztuką wizualną.
Konrad Tułak fotografuje koncerty, ale podejmuje się też innych projektów. Jego zdjęcia cechuje unikatowa atmosfera. Na pierwszy rzut oka nie są perfekcyjne pod względami technicznymi, ale doskonale oddają klimat miejsca i czasu. Współpracował m.in. z Bedoesem, Tommym Cashem, Quebonafide, Young Igim czy Schafterem. Na Instagramie prowadzi też drugie konto: @nhgtmood, na którym repostuje wspaniały, nastrojowy kontent.
Simon Kowalczyk zajmuje się fotografią modową i kreacyjną. Jego prace cechuje ekspresyjny styl, ciekawy storytelling, świadomy dobór kolorów i zabawa ciałem. Często łączy się to z ostrym i surowym światłem, które nadaje fotografiom klimatu. Dotychczas współpracował z takimi artystami, jak Koza, czy Holak.
Drugie konto Wojtka Sokoła. Dziennik podróży. Zbiera pocztówki z całego świata. Z każdego miejsca takie same. Pokazuje rogi i sufity. Ładne, brzydkie, czyste, brudne, nowoczesne i staroświeckie, proste i finezyjnie wykończone. Dosłownie każde.
To artysta, który zabierze Cię z powrotem do nostalgicznego świata dzieciństwa, ale w dzisiejszych realiach. Karty Yu-Gi-Oh! z Pop Smoke’iem? Figurki Wiedźmina lub Billie Eilish jako postaci z „Among”? Do tego garść stylowych, estetycznych plakatów nawiązujących do Taco czy Schaftera. W podstawówce marzylibyśmy, żeby dostać takie gadżety na święta. Teraz w sumie też.
Każde miejsce na świecie Piotr Bratosiewicz pokazuje tak, jakby było najpiękniejsze. Łowca detali i kolorów, praktycznie każde z jego zdjęć moglibyście ustawić sobie na tapetę. Jeden z najlepszych profili, które możecie obserwować, jeżeli czujecie się przytłoczeni tym, co się dzieje na świecie.
Sentymenty prowadzi Agnieszka Wróbel związana z serwisem elle.pl. Swoją wiedzę o popkulturze i miłość do najtisów wykorzystuje m.in. właśnie do dzielenia się zdjęciami rzeczy, mebli czy produktów z tamtych lat, a także ciekawostkami oraz anegdotami na ich temat. Jeśli lubicie więc ten konkretny klimat i nostalgię, koniecznie sprawdźcie jej profil!
Pisarz, scenarzysta, ale także czytelnik, popularyzator literatury i muzyki, memiarz i nieco uszczypliwy komentator rzeczywistości. Autor „Ślepnąc od świateł”, powieści, na podstawie której powstał genialny serial pod tym samym tytułem. Napisał również „Instytut”, „Wzgórze Psów” i bardzo wstrząsające, dystopijne „Czarne Słońce”. Wraz z Juliuszem Strachotą prowadzi również podcast „Co ćpać po odwyku”, w którym rozmawiają o uzależnieniach i o wychodzeniu na prostą.
Jeden z najlepszych polskich reportażystów na swoim profilu na Instagramie dzieli się codziennymi refleksjami na temat bieżących wydarzeń, sztuki czy literatury. Komentuje, poleca i recenzuje, a to wszystko z charakterystycznym dla siebie humorem i dystansem. Mariusz Szczygieł, jak sam przyznaje, pisać musi, dlatego m.in. właśnie aktywnie prowadzi swoje social media, za których pośrednictwem regularnie nawiązuje także kontakt z czytelnikami.
Świąteczny prezent od twórców „Euforii” – pierwszy odcinek specjalny już na HBO!
4 grudnia w serwisie streamingowym HBO ukazał się pierwszy z dwóch okolicznościowych odcinków amerykańskiego serialu „Euforia”, a jego premiera telewizyjna odbędzie się jutro – 7 grudnia. Można przypuszczać, że akcja obu będzie rozgrywała się pomiędzy pierwszym a drugim sezonem.
Jeszcze freak fight czy już wielki pojedynek bokserski? Mayweather vs. Paul stało się faktem
W Polsce fascynacja FAME MMA notorycznie rośnie, wręcz wprost proporcjonalnie do progresu organizacji pod względem profesjonalizmu. O takich walkach jest głośno do tego stopnia, że komentują je już nie tylko postaci znane jedynie z internetu, ale również zupełnie poważne osoby, chociażby prezes PZPN-u, Zbigniew Boniek. Okazuje się jednak, że trend na bitki między znanymi osobami nie szaleje tylko w Polsce. Równie dobrze ma się w USA, z tym, że gwiazdą nie jest tam Marcin Najman, a Logan Paul.