Hip Hop,News

Nie żyje Chynna. Poznajcie młodą raperkę związaną z A$AP Mob

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Nie żyje Chynna. Poznajcie młodą raperkę związaną z A$AP Mob

Jeszcze miesiąc temu mogliśmy zobaczyć ją na koncercie w Gdańsku. Wczoraj zaledwie 25-letnia Chynna zmarła w swoim domu, a informacja ta wstrząsnęła sceną hip-hopową. Przyczyna śmierci nie jest jeszcze dokładnie znana. Prawdopodobnie doszło do niezamierzonego przedawkowania – wiadomo, że raperka z Filadelfii zmagała się z uzależnieniami. 7 kwietnia jednak, czyli dzień przed odejściem, powiedziała na swoim Instagramie, że potrzebuje muzyki, przy której mogłaby umrzeć…

Chynna Rogers zaczynała jako modelka. W wieku 14 lat została wyłapana przez nowojorską agencję Ford Models, podczas wizyty w parku rozrywki Six Flag (tak, to ten z „Astroworld” Travisa Scotta!), a na jednym z pokazów mody poznała A$AP Yamsa. Założyciel A$AP Mob bardzo wspierał ją w karierze, a młoda raperka stała się częścią kolektywu. Popularność przyniosły jej przede wszystkim single „Selfie” oraz „Glen Coco”.

Na koncie miała parę krótkich wydawnictw – „Music 2 Die 2 – EP”, wydane w jej 22. urodziny „Ninety” (2016), na którym po trzymiesięcznym byciu czystym opowiedziała o swoim uzależnieniu od opioidów, oraz „In Case I Die First” (2019). O swoich kawałkach, które znalazły się na tym drugim mówiła:

Wiele z nich zostało napisanych w najciemniejszych chwilach używania opiatów. Widziałam siebie ze stron, z których inaczej bym nigdy nie zobaczyła. Nie są one szczególnie dobre, ale musisz je zobaczyć

Muzyka Chynny jest dość oszczędna, ale bije z niej szczerość i ciężkie emocje. Raperka nawija powoli, a jej kawałki, pomimo dusznego klimatu brzmią lekko i ciepło. Przykro patrzeć na to, jak odchodzą kolejni artyści zmagający się z problemami i używkami. Niedawno w podobnych okolicznościach straciliśmy Juice WRLD-a, a niewiele ponad miesiąc temu zamordowany został Pop Smoke. Chynnę pożegnali m.in. A$AP Rocky, Vince Staples i Kehlani.

fot. kadr z klipu „Chynna – mood (official music video)”, YouTube.com/Chynna Rogers

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Quavo otwiera własną wytwórnię

Na przestrzeni ostatnich kilku lat przybyło nam w kraju wielu raperów, którzy pozakładali własne wytwórnie albo przynajmniej decydowali się na wydawanie samych siebie. Ten trend związany jest oczywiście z rozwojem technologii, która znacznie ułatwia koordynowanie spraw związanych z produkcją płyty. Widać go zresztą nie tylko w Polsce, bo za wydawanie biorą się również amerykańscy raperzy. Do tego grona właśnie dołączył Quavo.

Hip Hop,News
„To po prostu ja, będący sobą” – Future o narkotykach w jego twórczości i śmierci Juice’a WRLD

Trudno nie zgodzić się z tezą, że muzyka Future'a była w pewnym sensie przełomowa dla rapu, ponieważ był jednym z tych, którzy najśmielej przypłynęli na nowej fali. Nie sposób też przeczyć, że jest ona oparta na liryce wręcz przesiąkniętej narkotykami. Dowodów nie trzeba daleko szukać, bo w końcu w refrenie jego największego hitu "Mask off", możemy usłyszeć zapętlone nazwy dragów: "molly, percocet".