Felieton,Hip Hop

Otsochodzi i jego goście: kto z kim i dlaczego? Tracklista

Kajetan Szewczyk -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Otsochodzi i jego goście: kto z kim i dlaczego? Tracklista

Już tylko szybkie spojrzenie na tracklistę albumu „MIŁOŚĆ” przywołuje do głowy pewne wyobrażenie tego wydawnictwa. Pytanie więc nie „czy”, ale „jak bardzo” zaskoczy nas Otsochodzi?

Ścieżka, którą Młody Jan wydeptuje w mainstreamie bez wątpienia budzi kontrowersje. Podwaliny stylu rapera leżą w starej szkole i to jej wielokrotnie hołdował. Najpierw w podziemiu, a potem na płycie „Slam”, debiucie w Asfalt Records. Wystarczy powiedzieć, że pierwszy kawałek rapera, który spotkał się z szerszym odbiorem, jest follow-upem do Fisza. „Polepiony”, bo o nim mowa, znalazł się na wydanym jeszcze w Lekter Records albumie „7”.

Dla wielu szokiem był kierunek, w którym Otsochodzi poszedł na albumie „Nowy Kolor”. Uwagę zwracała większa hitowość utworów, ale też zmiana tematyki i – jakby to powiedzieli niektórzy -„zubożenie warstwy lirycznej”. Janek konsekwentnie stawał za swoją twórczością i pokazał, że nikt nie będzie za niego decydować, co ma nagrywać. Zwłaszcza, że stara gwardia stanęła w tym samym szeregu. Raper spotkał się w utworach z takimi klasykami jak Pezet i O.S.T.R. czy Włodi i Pelson z Molesty Ewenement. Jak można wnioskować po singlach promujących „MIŁOŚĆ” – opór się opłacił. Pytanie, czy to wystarczy na cały album? I czy nowy kolor Miłosza Stępnia nabierze pełni?

„Nie wiesz, co mam w planach”

Tak Otsochodzi nawijał na poprzednim albumie. Czy na pewno nie wiemy? Czas zapoznać się z tracklistą (wyróżnione numery już się ukazały):

 1. Ruchy, prod. TEF
 2. Dla mnie, prod. Zeppy Zep
 3. Za co?!, feat Young Igi prod. Poly
 4. Worldwide, prod. Fast Life Sharky
 5. Mini-show, feat. Włodi prod. Wilkulon
 6. Tydzień, prod. Hubi
 7. Nagrania (00:37), feat. Rosalie prod. TEF
 8. Wizje (Skit), prod. Otsochodzi
 9. Euforia, prod. Sergiusz
 10. Produkt, prod. Kubi Producent
 11. OMG, prod. SoSpecial
 12. Sezon, feat. Schafter, Ten Typ Mes prod.
  SUPREMÉ & Cherry
 13. Kręcę*, prod. Sem0r
 14. Nigdy już nie będzie jak kiedyś, prod. Magiera

Na początek TEF – producent dostarczający zazwyczaj oszczędne, wolne podkłady, z dużą przestrzenią na wokal, dzięki czemu raper może gimnastykować flow niemal do woli. Otso wziął od niego dwa podkłady, a efekty już możemy usłyszeć w kawałku z Rosalie, ale o nim za chwilę.

Numer „Dla mnie” wyprodukował Zeppy Zep. Od dwóch miesięcy klip wisi na youtube, więc czasu, aby zapoznać się z podkładem, który „wykręca śruby w furach„, było aż nadto. Tak, tak. Krakowski producent odpowiadał w zeszłym roku za sporo mocnych strzałów, żeby wspomnieć jeszcze choćby „Metallica 808” Taconafide.

W „Za co?!” udziela się najbardziej rozśpiewany młody gracz, czyli Young Igi. Raper ma niesamowite ucho do refrenów, więc ten kawałek już na papierze ma bardzo hitowy potencjał. Muzyczna chemia między raperami może być mocno wyczuwalna, bo obaj panowie mieli już okazje nawijać na bicie Poly’ego. Otso dograł się Szopeenowi, Igi nagrał ze Szpakiem.

Kolejny znany już numer, czyli „Worldwide„. Za podkład odpowiada Fast Life Sharky, czyli nadworny producent i członek niemieckiej ekipy 102 Boyz, a także autor bitów do takich numerów jak „Trap” Young Multiego, czy „Rose Moet” Malika Montany i Diho Raza.

Po nowoczesnym początku płyty mamy małą podróż w czasie. Wilkulon to producent, który brzmi, jakby urodził się w Nowym Jorku i lekcje odrabiał na samplerze. Ten wybór zupełnie nie dziwi, bo gościnnie udziela się legendarny Włodi. To… też nie dziwi, bo będzie to trzecia kooperacja obu panów! Może jakaś wspólna EPka, hm?

Hubi, producent związany z grupą Purple Haze, stoi za bitem do kawałka „Tydzień„. Znany jest z bitów opartych na chwytliwym motywie i wyrazistej perkusji. Znaczy to mniej więcej tyle, że będziemy się bujać.

Alkopoligamia to ekipa, z którą Otsochodzi przecina się nie od dzisiaj. Na jego debiucie mieliśmy gościnę od eks-alkopoligamistów, czyli Zetenwupe, a sam Młody Jan dograł się kiedyś z Kubą Knapem do kawałka „Chillcore” grupy Mondry i Gupi będącej w ścisłym powiązaniu z młodym narybkiem wytwórni. Jak wypadł kawałek z Rosalie, można sprawdzać od jakiegoś czasu. Podpowiemy, że warto.

Do skitu „Wizje” muzykę wyprodukował sam Otso, więc jesteśmy ciekawi, w którą stronę swoich inspiracji skierował się tym razem.

Euforia” z bitem Sergiusza to kawałek, który spokojnie mógł znaleźć się na albumie „Nowy Kolor”. Ba, podobne instrumentarium sprawia, że sam bit mógłby zastąpić ten ze znanej kolaboracji Jana z Taco Hemingwayem. Wracając do producenta – Sergiusz zyskał szerszą popularność w momencie dostarczenia kilku poważnych sztosów KęKiemu.

Przewrotność czy przypadek, że numer zatytułowany „Produkt” zaopatrzył w podkład Kubi Producent, czyli 1/2 jednego z najbardziej rozchwytywanych i kontrowersyjnych duetów na scenie? Mowa oczywiście o jego współpracy z Bedoesem. Czekamy, bo Kubi potrafi odnaleźć się w różnym klimacie.

SoSpecial i numer „OMG”. Bardzo możliwe, że zakrzykniemy „Oh my God”, kiedy usłyszymy to kolabo, bo duet producencki dostarcza bity sprawiające, że kopara opada. „Spiecialite EP”, nagranie z Te-Trisem, to wystarczający dowód.

Kooperacja 2019 roku? Bardzo możliwe, że któregoś z kwartałów tak. W kawałku „Sezon” udzielają się Schafter – czyli nowy zawodnik Asfalt Records i odkrycie ubiegłego roku – a także już drugi alkopoligamista w zestawieniu – Ten Typ Mes. Snippet zapowiada bardzo dostojną przewózkę, a zważywszy na tytuł tracka i dobór gości – chyba będzie coś o długowieczności na scenie.

Kręcę*” to, jak dotąd, ostatni singiel promujący „MIŁOŚĆ”. Sem0r to producent, u którego zwraca uwagę niezwykła dbałość o szczegół, niuans i brzmienie. Zresztą, sami oceńcie, dostarczył podkład pełen smaczków, a aranżacja (ta zmiana klimatu!) może przyprawić konkurencję o rumieńce.

Nigdy już nie będzie jak kiedyś” to kawałek, który jest swoistym rozliczeniem się z hejtem. Piękny, klasyczny bit Magiery i równie klasyczna nawijka Młodego Jana. Do tego odniesienia do zarzutów m. in. Mielzky’ego, które gorzko komentowały zmianę staroszkolnej stylówki OTS.

Premiera już niebawem. Tłuczemy replay na kawałkach, które już wyszły i czekamy na kolejne osiem. Nowy kolor nabiera pełni.

Fot. kadr z wideo „Otsochodzi – Dla mnie”, youtube.com/AsfaltRecords

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
Yams Day 2019 – hołd dla A$AP Yamsa po raz czwarty
Asap Mob

Co zrobić, by pamięć po zmarłym artyście została odpowiednio uhonorowana? A$AP Rocky i A$AP Mob znają odpowiedź na to pytanie. Ich tegoroczny hołd złożony A$AP Yamsowi był jeszcze bardziej spektakularny niż te, w latach poprzednich.

Felieton
Przyganiali raperzy politykom

Rap zawsze dobrze oddawał panujące w społeczeństwie nastroje. Raperzy często brali sobie za cel patologie polskiej polityki, a ich słowom wtórowali słuchacze. Do momentu, gdy samemu jest się „czystym”, wytykanie przywar innym ma sens… Problem w tym, że coraz bardziej te dwa światy są do siebie podobne.