Hip Hop,News

Peja: Z kultury hip-hop nie ma pieniędzy, są tylko z rapu

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Peja: Z kultury hip-hop nie ma pieniędzy, są tylko z rapu

Gościem Numera Raz na fali w Czwórce był Peja, z którym członek Warszafskiego Deszczu przez lata się mijał. Mężczyźni sporo rozmawiali o historycznym beefie Rycha z Tede oraz obecności Peji w mediach, również w związku z jego występem w programie TVN-u – „Agent – Gwiazdy”. Ale to, co w wywiadzie najciekawsze, to ich refleksje o samym hip-hopie.

Raz zapytał Peję o jego współpracę z Magierą. To, na co zwrócił uwagę, to to, że raper na swoim ostatnim albumie, „G.O.A.T.”, zaczął rapować trochę inaczej; zaczął kombinować z flow.

Nie jestem typem, który musi wszystkim coś udowodnić, bo też nie powinienem, nie muszę. Ale sobie lubię udowodnić, więc mówię: dobra, zrobimy to inaczej

Peja dodał też, że warstwa muzyczna prowokuje do tego, aby robić coś inaczej – aby pokazywać, że Rychu wciąż jest świeży, mimo, że nie ma nastu lat. Odnosi się on też do dzisiejszej sytuacji, kiedy to kultura hip-hop, tak jak jej muzyka, jest globalna.

Rap był kiedyś dla raperów, dla słuchaczy rapu, a dziś jest globalną muzyką i tak naprawdę głównym nurtem. Jeśli ktoś mówi, że jest raperem, który nie ma nic wspólnego z mainstreamem, a sprzedaje złote, platynowe płyty, to trochę zakłamuje rzeczywistość

Raz pyta go także o to, czy nie sądzi, że dzisiejsza muzyka straciła duszę.

Wierzę w to, że prawdziwa, szczera muzyka zawsze będzie miała swoją duszę, bo tę szczerość zawsze słuchacz jest w stanie odczuć. A reszta to są sezonówki i ludzie mają po prostu to wszystko na plejlistach (…) za dużo tego wychodzi, żeby skupiali się na tym, co jest fajne (…) słuchają wykonawców, którzy są ze zbliżonego klimatu

Peja sporo siedzi także w rapie zagranicznym. Polską scenę i jej odbiorców komentuje tak:

Chciałbym, żeby słuchacze polskiego rapu też się rozwijali, a ci najbardziej rozwinięci nie słuchają polskiego rapu. Słuchają wyłącznie rapu zza oceanu czy Francji (…) tam jest fajna dyskusja (…) Z kultury hip-hop nie ma pieniędzy, pieniądze są tylko z rapu, który jest mainstreamowym workiem z hajsem

Dowiadujemy się też, że w przyszłym roku możemy spodziewać się epki z Magierą. Oprócz tego Peja zdradza, że przerobił też pewien klasyk, ale o tym więcej na razie nie chciał powiedzieć. Na koniec Raz i Rychu wspominają jeszcze o tegorocznym albumie Gang Starr. Obaj przyznają, że byli wzruszeni, a my także możemy się pod tym podpisać.

fot. kadr z klipu „Peja/Slums Attack feat. Dziun – Happy End (prod. Magiera)”, youtube.com/Pejaslumsattack

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap,Wywiad
WdoWA: Bycie normalnym czyni z ciebie bohatera [Wywiad]

WdoWA po latach przerwy spowodowanej trudnymi wydarzeniami w życiu prywatnym, wraca do gry. W przyszłym roku możemy spodziewać się jej trzeciego albumu, na którym po raz pierwszy pokaże swoje wrażliwe oblicze. Spotkałyśmy się tydzień po premierze jej pierwszego singla, w jednej z warszawskich kawiarnii. Rozmawiałyśmy m.in. o tym, jak Gosia czuła się przez ostatnie lata, jaka jest naprawdę oraz dlaczego kompromisy są tak istotne.

Hip Hop,News
Koniec sprawy 6ix9ine’a! Tekashi skazany
kadr z klipu "6ix9ine, Nicki Minaj, Murda Beatz - “FEFE” (Official Music Video)", youtube.com/Tekashi 6ix9ine

Nasi rodzice emocjonowali się sprawą O.J. Simpsona, a akurat naszemu pokoleniu przyszło śledzić sądowe perypetie 6ix9ine'a. Trochę one trwały, w końcu zamieszanie ciągnęło się przez ponad rok. Wreszcie się jednak zakończyło, ponieważ wczoraj sędzia wydał ostateczny wyrok w sprawie rapera.