Rap

PODSUMOWANIE 2020: Jak kobiecy rap radził sobie w Polsce?

Klementyna Szczuka -
kobiecy rap 2020 polska
kobiecy rap 2020 polska
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

PODSUMOWANIE 2020: Jak kobiecy rap radził sobie w Polsce?

Mimo, że polski hip-hop w tym roku nie należał jeszcze do kobiet, na pewno jest w nim dla nich coraz więcej miejsca, zwłaszcza, że granica między popem a rapem zaczęła się coraz bardziej zacierać. Ale poza tym, że kierunek artystyczny zmieniły Margaret i MaRina, z podziemia wydostało się parę obiecujących, ulicznych raperek. Powrót zaliczyła też Rena.

Choć ani WdoWa, ani AdMa nie wypuściły jeszcze zapowiadanych projektów, obie przez cały rok co jakiś czas dawały o sobie znać. Starsza raperka regularnie publikuje nieznane wcześniej kawałki na swoim kanale na YouTubie, udowadniając, że mimo przerw w karierze nie wypada z formy – sprawdźcie sobie na przykład „Dzień Matki”. Ada natomiast zaserwowała kolejne dwa mocne single – „Bez Łez” z Bonsonem i „To tylko przyjaźń” z Adamem Grafem. Nagrała także numer ze znaną z duetu z TKM Marianne.

Dużo zmieniło się za to u Reny. Raperka po tym, jak Stopro zostało sprzedane Remikowi z MyMusic zaczęła działać samodzielnie oraz zapowiedziała nowy album. Wypuściła także kilka nowych kawałków, na przykład „Mama Mija” z samplem hitu Abby o wiadomym tytule, „To co było złe” czy „Dwa telefony” do soundtracku „Asymetrii”. Wiemy też, że już za chwilę usłyszymy ją na tegorocznych „Ogrodach” Kukona!

Jednym z odkryć 2020 jest natomiast pochodząca z Ukrainy Alyona Alyona, która na początku roku dołączyła do polskiego oddziału Def Jam. Raperka pojawiła się na płycie Białego Tunelu, eksperymentalnego projektu Tego Typa Mesa, Szoguna i Bartosza Tkacza, miała wystąpić na OFF Festivalu, a po zeszłorocznym debiutanckim albumie, „Pushka”, zgarnęła parę nagród i nominacji (YUNA i Women in Arts). Warto mieć ją na oku, zwłaszcza, że przez ostatnie miesiące również była aktywna.

Szerzej znana stała się także 20-letnia Kara, która wzięła udział w akcji SBM Starter i nawet dograła się do „Potępionego” na „H8M5” Białasa. Ostatecznie w sierpniu podpisała kontrakt ze StoproRap, a chwilę wcześniej zdążyła wydać swój debiutancki album, „Przebudzenie”. Jej linijki trafiają w punkt. Odpalcie sobie choćby „Stereo Typy”, gdzie rapuje: „Chcesz mieć dupy w łóżku, ale w rapie przeszkadza ci to/Bo sam byś nie umiał układać tych wersów, ci*o”. Ponadto uwagę sceny zdobyła w dużej mierze dzięki imponującemu flow. Wśród polskich raperek wyróżnia się bezkompromisowym ulicznym stylem, który docenił chociażby Paluch i KęKę.

Ten drugi nominował ją do #Hot16Challenge2. W akcję, która stała się jednym z wydarzeń roku, kobiety angażowały się równie chętnie, a szesnastki niektórych podsumowałam już w maju. Zwrotka Margaret była na przykład jednym z jej pierwszych rapowych aktów. Później pojawił się singiel z Otsochodzi, a nawet Kizo czy Kukonem, i zapowiedź jej zaplanowanej na 2021 rok płyty, na której piosenkarka pokaże się w zupełnie nowej muzycznej odsłonie.

fot. kadr z klipu „Margaret ft. Kizo – Roadster (Official Video)”, YouTube.com/Margaret

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Jay-Z sprzedaje ręcznie skręcane jointy! Cena? 50 dolarów za sztukę

„Artysta, Ikona, Miliarder” – tak o raperze pisał amerykański Forbes. Zaczynał od handlowania narkotykami, a w 1995 założył Roc-A-Fella Records, wytwórnię, która wydawała takich artystów jak Freeway czy Kanye West. Teraz, we współpracy z firmą Calvia, sprzedaje własną linię ręcznie skręcanych jointów.

Hip Hop,News
Pop Smoke przed śmiercią zdążył zagrać w filmie!
POP SMOKE - DIOR (OFFICIAL VIDEO)

"Shoot For The Stars Aim For The Moon" udowodniło, że Pop Smoke był dużo bardziej wszechstronnym artystą, niż się wszystkim wydawało, co tylko spotęgowało ból po jego stracie. Okazuje się jednak, że talent, który posiadał nie obejmował tylko muzyki. Swoich sił próbował również w aktorstwie.