Rap

Polo G to RAPSTAR. Dziś nie wypada go nie znać

Klementyna Szczuka -
Polo G
Polo G
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Polo G to RAPSTAR. Dziś nie wypada go nie znać

Najbliższe lata prawdopodobnie będą należeć do niego. Polo G dał się poznać szerszej publiczności w zeszłym roku. Wziął udział we Freshmanach, wydał nominowany do Grammy album „The GOAT” i trafił na listę Forbesa 30 Under 30 w kategorii muzyka. Jego kariera rozwija się w niesamowitym tempie. O tym, jak się z tym czuje, nawija zresztą w wydanym niedawno singlu „Rapstar”, który właśnie wbił się na pierwsze miejsce Billboard Hot 100. Tego młodego rapera z Chicago dziś nie wypada nie znać.

Choć duży sukces odniósł już ćwierć wieku temu Common, uwaga na hip-hopową scenę Chicago została zwrócona dopiero na przełomie lat 00. i 10. Najpierw za sprawą Kanye Westa. Wywarł on znaczący wpływ na tamtejsze brzmienie i przetarł szlaki kolejnym popowo-rapowym artystom takim, jak Lupe Fiasco czy Chance the Rapper. W podobnym czasie zaczął rozwijać się także rozpopularyzowany przez Chief Keefa chicago drill – styl, który w późniejszych latach odrodził się w Wielkiej Brytanii i w Nowym Jorku, by ostatecznie rozprzestrzenić się po całym świecie. W Windy City rap jest więc obecnie bardzo różnorodny. Jest świadomy przekaz (Noname, Saba), są trapy i wiertarki (Lil Durk, G Herbo), ale przede wszystkim jest melodia. Gdzie w tym wszystkim znajduje się Polo G?

They say he’s Pac rebirth

Taurus Bartlett na początku również nagrywał na drillowych podkładach. Z czasem jednak zaczął tworzyć bardziej melodyjne kawałki. Jego muzyka, nieco podobnie jak ta także pochodzącego z Chicago Juice WRLD-a, niesie za sobą dużo emocji. Przy tym poza m.in. kwestią swojej kondycji psychicznej, Polo G porusza wątki życia na ulicy. Wychowywał się w niebezpiecznej dzielnicy Near North Side i jak rapuje chociażby w „Finer Things”, „For generation, bitc*, my side of town been drillin'”. To właśnie tym singlem zaistniał w świadomości słuchaczy. Trafił on później na jego debiutancki album „Die a Legend” (2019).

Polo G swoje kawałki zaczął publikować już w 2018 roku. Pierwszym nagranym przez niego numerem jest „ODA”. O tej samej nazwie we wrześniu 2020 założył także wytwórnię Only Dreamers Achieve Records. Związana jest ona z Columbią, z którą raper podpisał kontrakt po wydaniu singla „Pop Out” z Lil Tjayem. To ten numer stał się jego przepustką do mainstreamu, choć milionowe wyświetlenia Polo G wykręcał już na SoundCloudzie, na którym stawiał pierwsze kroki.

Chciałoby się przy tym napisać, że tytuły jego albumów zobowiązują. Debiutancki „Die a Legend” został doceniony. Poza tym, że dotarł na 1. miejsce Billboardu, od krytyków zyskiwał całkiem wysokie noty. Chwalono go za to, jak łączy ze sobą drill z popem oraz zwracano uwagę na szczerość i emocjonalność. „The GOAT” natomiast nie dość, że dorównał swojemu poprzednikowi i ugruntował pozycję Polo G na scenie, pretendował do albumu roku. Dostarczył także kolejnych bangerów. Inspirowany najtisowym serialem „Martin” lovesong „Martin & Gina” jest przecież jak „’03 Bonnie & Clyde”. A „Go Stupid”, na który dograł się Stunna 4 Vegas i NLE Choppa stał się viralem na TikToku. W końcu Polo G wzoruje się na Lil Waynie i Tupacu. Co będzie więc dalej? Ano „Hall of Fame”. Trzeci projekt rapera ukaże się prawdopodobnie jeszcze w maju!

fot. Daniel Prakopcyk

Zostaw komentarz

Udostępnij
Lifestyle
„Grappa ice” na maturze z polskiego? To możliwe
grappa ice

Wkraczamy powoli w ten moment roku, w którym licealiści z całej Polski zastanawiają się, do jakich lektur będą mogli nawiązać na maturze z języka polskiego. Często sięgają też przecież po teksty kultury związane z polskim rapem. Wiemy, że na maturze bez problemu możemy powołać się choćby na Sokoła, Taco Hemingwaya i Łonę. Ale myśleliście kiedyś, co by było, gdyby napisać o utworze „Grappa Ice”?

Rap
Dlaczego wszystko wokół twórczości Fukaja wypada tak dobrze oprócz Fukaja?
fukaj

Wczoraj dostaliśmy trzeci singiel zapowiadający debiut młodego rapera ze Szczecina. Za produkcję "Chaosu" w pełni odpowiada Kubi Producent, a album będzie zawierał 14 kawałków, na których usłyszeć będziemy mogli tylko Fukaja (z jednym wyjątkiem). Krążek, który zakupić możecie TUTAJ ukaże się 9 czerwca.