Felieton,Hip Hop,Wyróżnione

Rapem w Brexit

Politolog Na Rapie -
Felieton,Hip Hop,Wyróżnione - - Dodane przez Politolog Na Rapie

Rapem w Brexit

„Klan”, „M jak Miłość”, „Na Wspólnej”, Brexit. Chcesz zobaczyć finał, ale to niemożliwe. Sprawa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nadal jest nierozwiązana, nadal nie ma nawet rozmów pomiędzy Premier May, a Przewodniczącym Rady Unii Europejskiej, Donaldem Tuskiem. Ostatnie miesiące nie przyniosły nawet szkicu jakiegokolwiek rozwiązania, a patrząc na wydarzenia z ostatnich tygodni, to liderka Partii Konserwatywnej zrobiła wręcz krok w tył. Nie odebrało to jednak kreatywności artystom (ale też politykom!), którzy chętnie podnoszą temat Brexitu poprzez muzykę.

GOAT

Nazywa siebie najlepszym imigrantem ever. Serb David Vujanic, kryjący się pod pseudonimem Bricka Bricka, dwa lata temu nagrał prawdziwy proimigrancki i antybrexitowy song. Wszystko jest zrobione na totalnym luzie i z jajem, a liczne polskie akcenty tylko budzą uśmiech na twarzy. Te nie pojawiają się przypadkowo, bo raper do współpracy zaprosił naszego rodaka o ksywce Original K. Tyskie – paszport i bluza z przepięknym nawiązaniem do złocistego trunku. To jest przepiękne.

„Sexy 4N Boy, jestem samcem alfa
Wycieram tyłek Daily Mail
Możesz nienawidzić wszystkiego, co chcesz
Możesz głosować na Donalda Trumpa
Ale nie możesz zbudować muru bez imigranta!”

Szach mat, władzo

Najpierw (4 miesiące temu) w sieci pojawił się numer „Political Drillin” – utwór złożony z soczystych zdań, które padły z ust przedstawicieli brytyjskiego parlamentu. To była najlepsza możliwa odpowiedź na to, co wydarzyło się chwilę wcześniej. Brytyjska policja powiązała bowiem muzykę z dręczeniem, realnymi zagrożeniami oraz przemocą gangów, co spowodowało usunięcie 30 filmów z YouTube. Miesiąc później pojawił się „Brexit” – utwór z dużo szerszym przesłaniem. Drillminister opowiada w nim o rozbitym i niepewnym jutra społeczeństwie. Obrywa się także politykom. Boris Johnson i Nigel Farage, znani eurosceptycy, raczej nie będą zapętlać tego numeru.

Tutaj możecie obejrzeć wizytę rapera z programu „Going Undeground” w Russia Today, w której szerzej wypowiada się na temat wspomnianych wyżej kwestii. Tutaj z kolei warty zobaczenia występ live w BBC.

Rap w Parlamencie

W styczniu 2018 roku szkocka parlamentarzystka postanowiła wykorzystać rap jako sposób przekazu swoich poglądów. Nie poszła jednak na łatwiznę i nie skończyło się włączeniem boom boxa z pierwszym utworem, który dla Was opisywałem. Sama nawinęła o tym, co sądzi o całej sprawie. Podczas „wystąpienia” posłanka wyraziła swoje obawy o przyszłość stosunków handlowych i gospodarkę Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, do napisania tekstu zachęciła ją bezpośrednio postać Profesora Greena. Usiadła do kartki po tym, jak obejrzała jeden z wywiadów z jego udziałem.

„Mówił o tym, by w parlamencie było więcej ludzi z klasy pracującej, którzy rozumieją, jaki wpływ polityka ma na ludzi i ich zaangażowanie w wybory i kwestie społeczne”

May też się załapała

Do jednej z tych świetnych przeróbek rapujących polityków. Na bicie Vanilla Ice.

Dwie strony medalu

Pisząc o protestach „żółtych kamizelek”, pokazałem Wam klip, w którym D.ACE przez połowę utworu rapuje w żółtej kamizelce i podnosi hasła, które na sztandarach mają protestujący. W drugiej części, już w garniturze, oddaje głos tym, którzy uważają, że we Francji nie jest aż tak źle. Na podobny pomysł wpadł M.C. Caskey, który w jednym utworze zebrał argumenty za i przeciw. To swoista bitwa pomiędzy tymi, którzy chcą zostać, a zwolennikami odejścia z UE. Nie ma mowy o ogólnikach, są naprawdę (przynajmniej jak na hip-hopowy utwór) niezłe argumenty.

„Na przykład raper „Pozostać” wspomina, że Wielka Brytania straciłaby dostęp do jednolitego rynku i swobodnego przepływu kapitału, towarów, usług i ludzi, podczas gdy raper „Opuścić” wskazuje, że UE przekształciła się w coś zupełnie innego niż kiedy Wielka Brytania początkowo przyłączyła się w 1973 r., naruszając jej suwerenność państwową”

To tylko te najpopularniejsze utwory, ale jak możecie się domyślić, również rapowe podziemie w Zjednoczonym Królestwie regularnie dzieli się swoimi frustracjami i obawami związanymi z przyszłością Wielkiej Brytanii. Naprawdę nie zazdroszczę im obecnej sytuacji.

Fot. 4N Boyz – F**K BREXIT / YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News,Wyróżnione,Wywiad
Nie mam czasu na digging – Yurkosky o branży

Zaczynał jako zajawkowicz. Dzisiaj jest człowiekiem - instytucją... z zajawką. Z jego fanowskiego kanału zrobiła się opiniotwórcza platforma. Trudno go złapać, ale w końcu udaje nam się zdzwonić. Rozmawiamy o streamach, rozwoju kanału, a także o tym, na co można i na co warto pozwolić sobie w wywiadach.

Hip Hop,News
Kaz Bałagane: głupota wyzwala u mnie pogardę

Zaledwie kilka dni temu zrelacjonowaliśmy dla Was po krótce „wywiad”, którego Słoń udzielił na swoim Instagramie. „Se jadę na chatę, jak chcesz to pytaj” - zachęcił fanów. Dziś mamy dla Was małą rundkę jeden na jeden z Kazem Bałagane.