Hip Hop,News

Raperzy angażują się w walce o równość rasową

Michał Fitz -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

Raperzy angażują się w walce o równość rasową

Od kilku dobrych dni Stany Zjednoczone pochłonięte są aferą dotyczącą George’a Floyda, który został zamordowany w trakcie interwencji policji. Tę sprawę już Wam przybliżaliśmy, ale od tamtego momentu do działań społecznych z nią związanych przyłączyło się wielu raperów. Wszyscy zgodnie wierzą, że śmierć Floyda to dowód wciąż trwającej opresji czarnoskórych obywateli, dlatego wraz z tłumem postanowili wyjść na ulicę i protestować.

Nie decydowali się na wjazd pozłacanym Lamborghini, w którym prowadziliby protestujący tłum, a stanęli równo w szeregu z całą resztą demonstrujących. Choć oczywiście główne protesty mają miejsce w Minneapolis, bo tam zamordowano Floyda, raperzy dołączali się do ludzi w swoich miastach, gdyż podobne manifestacje mają miejsce w zasadzie we wszystkich stanach. Włączyli się do nich chociażby J. Cole, Lil Yachty czy nawet Machine Gun Kelly.

Gubernator Minnesoty na jednej z konferencji prasowych przekazał z kolei, że dostał w tej sprawie nawet telefon od Jaya-Z . Zdradził, że raper zadzwonił do niego „nie jako rozpoznawalny na całym świecie artysta, a zmartwiony ojciec, który uważa, że sprawiedliwości powinno stać się zadość”. Raperowi chodziło prawdopodobnie o to, że odpowiedzialny za śmierć Floyda policjant, Derek Chauvin, nie był wstępnie pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a jedynie dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Teraz jest już aresztowany pod zarzutem morderstwa.

Głos w całej sprawie zabrał też Lil Wayne. Weezy jednak wyraził nieco inną opinię, nie do końca zgadzając się z większością protestujących. W trakcie Instagramowej rozmowy z Fat Joe wyznał, że według niego, w takich sytuacjach powinno się podchodzić do spraw dużo konkretniej. Stwierdził, że niepotrzebnie piętnowane są wszystkie służby, a nawet całe rasy, gdyż winę za tę sytuację powinny ponosić konkretne osoby. Wayne to zdecydowanie głos rozsądku w całej tej sytuacji. W końcu demolowanie ulic i podpalanie cudzych lokali nie sprawi, że Floyd wróci do żywych, ani tym bardziej nie udowodni nikomu, że niesłusznie zmarł.

fot. Instagram.com/machinegunkelly

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Buszu powraca! Kim jest raper i z czego zdążył zasłynąć?

Choć wielu z Was pewnie nie kojarzy rapera, którym jest Buszu, to jednak dołożył on swoją cegiełkę do polskiej, rapowej sceny. Najaktywniejsze lata, w których mogliśmy go usłyszeć to 2009-2013. Ale kim tak naprawdę jest i co takiego zrobił, że dziś jego powrót jest zaskakujący?

Felieton,Hip Hop,Wyróżnione
Raperzy LGBT. Krótka historia queer hopu

Bardzo utkwiły mi w pamięci linijki Kevina Abstracta z „Papercut”: „And all them baddies all my favourite rappers rapped about/Never made sense when them words played in my fu*king house”. A na „American Boyfriend: A Suburban Love Story” podobnych wersów jest znacznie więcej. Lider Brockhampton, jak nikt inny, wprost opisał kwestie, z jakimi musiał się mierzyć, dorastając i orientując się, że szczęśliwy może być tylko z chłopakiem. I choć w hip-hopowej świadomości raperzy LGBT istnieją dopiero od niedawna, tak głos zabierali oni już dwadzieścia lat temu.