Felieton,Hip Hop,Wyróżnione

Raperzy, którzy nazwali się pierwszymi

Politolog Na Rapie -
Felieton,Hip Hop,Wyróżnione - - Dodane przez Politolog Na Rapie

Raperzy, którzy nazwali się pierwszymi

Franek Kimono, Liroy, Kazik, Deuter, Magik, a może Karramba? Trudno jest ze stuprocentową pewnością wskazać pierwszego polskiego rapera. Na pewno jednak mogę wskazać tych, którzy się nimi tytułują, bo mamy 2019 rok a jest ich… coraz więcej.

Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych wersów, najpierw będzie o tych, którzy nazwali się pierwszymi „w swojej własnej kategorii”.

Emas ma wy#ebane na sukces

Emas, który miał swoje tytułowe „Pięć minut sławy” na wydanym w 2016 roku całkiem dobrym krążku, zniknął z muzycznego pola widzenia i zajął się działaniami odzieżowymi. Pojawił się jednak na ostatnim albumie swojego kumpla Małolata, o którym pisałem tutaj. W numerze, na którym gościnnie pojawili się także Bonson, Melny i KPSN, zarapował, że jest pierwszym raperem, który ma wy#ebane na sukces.

Laikike1 na zawsze w podziemiu

Nikt jednak nie miał tak wy#ebane w sukces jak Laik, o czym świadczy cała jego kariera. Na szóstym levelupie powiedział o tym wprost. By the way, czytaliście tekst Kajetana o tym, jak wydawane na koniec roku numery, zmieniły podziemie?

Nigdy nie chciałem fanów, pieniędzy za talent
Pierwszy raper, który przy tym został – i zostałem

PS: Na Ślizgowym mikstejpie w utworze „Level Down” pojawiły się wersy nawiązujące bezpośrednio do tych Laika.

Pierwszy raper, który lachę wyjebał i wyjebałem
Bo wychował mnie ślizg, posty i prowo
Często słyszę jak określa się to mianem trololo

Quebo pierwszy w Lambo

Podczas gdy większość raperów mogła co najwyżej być pierwsza w Lamborghini Wojewódzkiego po emisji programu ze swoim udziałem, tak Quebo gościnnie u podopiecznego ze swojej wytwórni zarapował:

Pierwszy polski raper w Lambo, w swoim Lambo

Pierwszy hashtag należy do Medium?

Przynajmniej tak uważa sam autor wersu, który zostawił na „Traperze”. To naprawdę ciekawe, czy faktycznie tak było…

Ja miałem hashtag na „Nieznane”, jako pierwszy raper
Cokolwiek powiesz ja odpowiem Ci #ciekawe

Jimson – pierwszy kompletny raper

Kiedyś raper, a dziś najlepszy dziennikarz piszący w Polsce o NBA. W „Umrę Młodo” Jimson bardzo dobrze poradził sobie z opisem własnego talentu.

Pierwszy podziemny raper co ma flow, technikę i głos i zjada nawet papier
Nie mam odciśniętej dłoni w betonie w miejscach kultu
Ale masz moje słowa na podeszwach butów

Sentino – pierwszy polski raper, którego kochasz i nienawidzisz

Tak akurat nie nawinął, ale mógłby po wszystkich zawirowaniach związanych z karierą w Polsce, która bardzo możliwe, że wcale się nie skończyła (Zabójstwo Liryczne 3 nadchodzi?). W jednym ze swoich najlepszych i moich ulubionych numerów zostawił jednak wers dużo mocniejszy niż jego poprzednicy z tego zestawienia.

Pierwszy polski raper, odkąd przestał Liroy

Nikt nie ma większej pewności siebie niżeli ma Jacek

Jaca = praca. A im tej pracy więcej, tym pewność siebie rośnie z każdym kolejnym numerem i albumem (a w końcu nagrywa więcej niż Gucci). Co prawda we wstępie jednego z najlepszych polskich mikstejpów „Sos, Ciuchy i Borciuchy” to Belmondo zostawił poniższy wers, ale dziś to zdecydowanie Bałagane nosi koronę o czym nawinął w „Prosciutto Crudo”.

Robimy se hajs, robimy se pierwszy w Polsce rap

Wyjebałem z morza jako Kraken
Pierwszy w Polsce rap, korona zostaje w Warszawie

Nawiązanie do płyty z Belmondo pojawiło się również na ich wspólnym numerze, gdzie padły poniższe wersy:

Kto Ci dał pierwszy w Polsce rap?
Kto powiedział, żeby tu nie kochać szmat?

Warto odnotować jeszcze słowa z „Na Żywo”:

Bałagane, a nie kurwa jakiś korpo krawat
Pierwszy w Polsce rap ode mnie dla Was

Zacząłem od Piotra Fronczewskiego i to również jego twórczością zakończę to zestawienie. W utworze, którzy znają wszyscy, Franek Kimono, nawiązując do swoich początków, zarapował oprócz tego, że jest pierwszym barmanem na tym dancingu to, że jest również pierwszym raperem i wówczas nie było jeszcze stringów. ?

PS W zasadzie to jeszcze Bezczel nawinął o pierwszym raperze, ale… w kontekście swojego oponenta z beefu, który opisywałem tutaj. Raper z Białegostoku nazwał Szpaka pierwszym raperem na OLISie, co nie umie składać dwójek. 😀

Fot. Sentino über „El Malo”, die Zeit bei Maskulin, Polen und seine abenteuerliche Karriere | rap.de / YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Pezet z nową płytą! Dostaliśmy klip, ruszył preorder!

Spodziewaliśmy się rozmaitych rzeczy po ostatniej wrzutce Pawła z Ursynowa na facebooku, ale teraz to już pewne - Pezet wypuszcza nowy album! "Muzyka Współczesna" już jest dostępna w preorderze, a promuje ją fenomenalny kawałek na bicie Auera.

Hip Hop,Ranking
Drake, Jim Carrey i horrorcore. Z rapem przez świat – Kanada

“Boso przez świat”, wita Wojciech Cejrowski. Wróć! “Z rapem przez świat” witam Was ja. Czas na nowy cykl! W każdy piątek udamy się w hiphopową podroż przez dziesiątki nieodkrytych rapowo lądów. Poznamy również setki ciekawych raperów, którzy zaprezentują nam wachlarz rożnych stylów. Pasy zapięte? No to ruszamy!