Hip Hop

Rogal DDL VS Marcel Duchamp [Raper VS Klasyk]

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Rogal DDL VS Marcel Duchamp [Raper VS Klasyk]

Serwus! Przed Wami siódmy odcinek „Raper VS Klasyk”. Tym razem zaskoczyliśmy samych siebie. W pierwszym odcinku serii postawiliśmy na zestawienie Wojtka „Sokoła” Sosnowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. W drugim w koleżeńskie szranki stanęli Piotr „Ten Typ Mes” Szmidt i Charles Bukowski. W trzecim przyrównaliśmy Adama „Łonę” Zielińskiego do Wojciecha Młynarskiego. W czwartym PRO8L3M spotkał się z Arthurem Schopenhauerem. W piątym obok siebie stanęli Belmondo i… Belmondo. W szóstym połączyliśmy Borysa „Bedoesa” Przybylskiego i Michała Anioła. Z każdym kolejnym odcinkiem poprzeczka rosła i momentami robiło się naprawdę absurdalnie, więc siódma odsłona nie może być normalna. Już wiecie, o kogo chodzi. Tak – dzisiaj zestawimy obok siebie Rogala DDL i Marcela Duchampa.

Porównywać będziemy: Poglądy, warsztat, rewolucyjność, wpływ na branżę i… wygląd.

Dla tych, którzy preferują postawę TL;DR – prosta ściągawka w formie infografiki:

Bibliografia (nie wiemy przecież wszystkiego):

  1. Wikipedia do spraw podstawowych
  2. Susie Hodge, Przewodnik po sztuce współczesnej. Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić, tłum. Dorota Skalska-Stefańska, Wydawnictwo ARKADY, Warszawa 2014, s. 103
  3. Wywiad z Marią Poprzecką dla Polityki – TUTAJ
  4. Twórczość obu gentlemanów

Oczywiście Rogala DDL i Marcela Duchampa również wiele różni. Począwszy od tego, że sztuka tego drugiego nie epatowała przemocą, a u tego pierwszego jest to niebagatelny element przekazu. Co więcej Duchamp eksperymentował nie tylko z formą swojej ekspresji, ale również z jej „autorstwem” – miał bowiem co najmniej dwa alter ego. Można powiedzieć, że to, którego inicjałami podpisał „Fontannę”, czyli Richard Mutt, może być z przymrużeniem oka i odrobiną dobrej woli traktowane, jako Rogal DDL u kogokolwiek, kim Rogal jest z imienia i nazwiska. W końcu nie znamy nawet jego twarzy (a przynajmniej nie z klipów).

Na zakończenie, jakżeby inaczej, outro:

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Czekaliście na nowy album Nasa? Doczekaliście się książki dla dzieci

"The Lost Tapes II" prawdopodobnie nadchodzi, ale Nas skupia się teraz na czymś diametralnie odległym. Nie dość, że nie chodzi o nowy album, to Nasir chwycił za pióro, by napisać... książkę dla dzieci. Jednak to nie koniec akcji skierowanych do najmłodszych.