Lifestyle

Sasin wygrał wybory, które się nie odbyły, a PWN zostało gwiazdą własnego plebiscytu!

Michał Szyndler -
PWN
PWN
Lifestyle - - Dodane przez Michał Szyndler

Sasin wygrał wybory, które się nie odbyły, a PWN zostało gwiazdą własnego plebiscytu!

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe organizowany jest od 2016 roku. W tym roku, po raz pierwszy kapituła plebiscytu nie wybrała zwycięskiego słowa. 2020 rok jest tak zły, że nie da się go określić słowami akceptowalnymi przez PWN.

W 2016 roku wygrało słowo „sztos”. Rok później tryumfowało „XD”, a na specjalne wyróżnienie komisji zasłużyło „odjaniepawlać”. W 2018 słowem roku został „dzban”, a wśród wyróżnionych znalazły się „masny” i „prestiż”. W ubiegłym natomiast zwyciężyła „alternatywka”, a za nią uplasowały się „jesieniara” i „eluwina”.

W 2020 coś poszło nie tak. Jak informuje kapituła, zdecydowano nie przyznawać wyróżnienia z uwagi na to, że…

 „Najczęściej zgłaszane były słowa wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”

Oczywiście organizator plebiscytu ma pełne prawo do takiego zachowania. Regulamin jasno określa, jakich słów PWN może nie uznać. W komentarzu dotyczącym sytuacji organizatorzy dodają:

„Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, odnoszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska)”

Mimo braku wyłonienia tegorocznego zwycięzcy PWN wskazało jednak słowa, które uzyskały najwięcej głosów. I tak oto, czołówka wygląda następująco:

  1. Sasin (lub wyrazy pochodne) – jako jednostka miary oznaczająca 70 milionów sztuk czegoś
  2. Julka/julka – słowo uznane za „zaostrzające konflikt społeczny”. O rezygnacji z jego zaakceptowania PWN poinformowało już jakiś czas temu
  3. Spewuenić – zrezygnować z czegoś. Słowo powstało jako reakcja osób niezadowolonych  z wykluczenia z plebiscytu słowa „julka”. Organizatorom zarzuca się tchórzostwo i cenzurę
  4. Wyp*******ć – obecne na protestach związanych z decyzją TK z dnia 22 października 2020
  5. ***** *** – jak wyżej

Czy to dobrze, że PWN nie wskazało zwycięzcy? „Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że niedobrze…”. A tak na poważnie: już dawno przestało być „niedobrze”, teraz sytuacja jest tragiczna. Ale nie z winy PWN-u, tylko otaczającej nas rzeczywistości. Tegoroczna edycja plebiscytu pokazuje nam, jak świat oddziałuje na młodzież, która coraz częściej musi bezpośrednio angażować się w ważne polityczne i światopoglądowo kwestie. To, jak bardzo tegoroczne wyniki kontrastują z wynikami z lat ubiegłych, pokazuje jak bardzo w 2020 roku zmienił się świat i jak bardzo polityka wdarła się do życia młodych ludzi.

Jak już wcześniej wspomniałem: nie winię również PWN-u. Nie „spewuenili”. Organizatorzy podali wyniki głosowania, mimo tego, jak bardzo napięte nastroje od dawna towarzyszyły plebiscytowi. A nieuznanie zwycięzcy tegorocznego głosowania jako Młodzieżowego Słowa Roku jest zgodne z regulaminem plebiscytu.

Całe oświadczenie komisji można przeczytać TUTAJ.

fot. Michał Szyndler

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Amerykański chillwagon dla oldbojów? Już w przyszłym roku!
Snoop Dogg - Countdown (feat. Swizz Beatz) (Official Video)

W Polsce ostatnie 12 miesięcy stało pod znakiem rapowych kolektywów. Kilka grup zdecydowało się na wydanie wspólnej płyty, sporo z nich również przy tym bawiło się w youtuberów. Nie wiadomo, czy Amerykanie zgapią od nas chęć do kręcenia vlogów przy okazji nagrywania piosenek, ale wiemy, że podłapali zajawkę na tworzenie grup. W przyszłym roku zadebiutuje ekipa, która spokojnie mogłaby być tym zabawowym wujkiem z wesela dla chillwagonu.