Felieton,Hip Hop

SBM najlepszym polskim labelem hip-hopowym? Sprawdziliśmy wyniki pozostałych wytwórni!

Jakub Purłan -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Jakub Purłan

SBM najlepszym polskim labelem hip-hopowym? Sprawdziliśmy wyniki pozostałych wytwórni!

Ostatnio ekipa Solara i Białasa obchodziła 10-lecie. Z tej okazji wypuścili 100 sztuk kompilacji „100/10 Mixtape” na winylu, a także pochwalili się sukcesami, jakie do tej pory odniosły single publikowane pod ich szyldem. A jak radzą sobie inne wytwórnie na naszej rodzimej scenie? Wcale nie gorzej!

QueQuality

Data założenia kanału YT: 11.05.2014
Subskrypcje: 2,08 mln
Wyświetlenia: 2 022 071 208
Najpopularniejszy utwór: Quebonafide ft. Reto –
Half Dead” (ok. 96 750 000 odsłon)

Swego czasu wytwórnia Quebonafide była uważana za największą w kraju. Reprezentowali ją m.in. Guzior, PlanBe, Kartky i oczywiście sam założyciel, a ostatnio z QueQuality kontrakt podpisał Kabe, co było dobrym posunięciem. 2019 roku jednak pozycja wytwórni spadła – Quebonafide i Guzior udali się na rapowy urlop, a na PlanaBe powoli znikał wielki hype. Liderem na scenie został zaprzyjaźniony SBM Label.

Step Records

Data założenia kanału YT: 04.01.2009
Subskrypcje: 3,38 mln
Wyświetlenia: 3 294 725 028
Najpopularniejszy utwór: Popek x Matheo –
Wodospady” (ok. 70 620 00 odsłon)

Jeśli chodzi o liczby, to właśnie Step Records jest największą wytwórnią w Polsce. Choć najlepsze lata ma już za sobą, to jednak wcześniej wygenerowany wynik wciąż robi wrażenie. Najpopularniejszym wydawnictwem labelu jest zdecydowanie „Gang Albanii”. 2015 rok był chyba najbardziej obfitym rokiem w historii kanału Step Records. Przewinęły się przez niego ksywki takie, jak m.in. Chada, Popek, B.R.O, Sulin, ZBUKU, Zeus czy Bezczel.

ProstoTV

Data założenia kanału YT: 18.01.2008
Subskrypcje: 1,94 mln
Wyświetlenia: 1 851 362 361
Najpopularniejszy utwór: Kaen feat. Cheeba, WdoWa – „Zbyt wiele” (ok.
101 780 000 odsłon)

Choć Prosto nie rekrutuje już nowych zawodników i z jego ramienia wydaje już tylko Sokół, to przez wiele lat była to jedna z czołowych wytwórni w kraju. To tutaj swoją pozycję umacniali Solar, Białas, KęKę czy VNM, którzy potem zaczęli prowadzić własne labele. Sokół ma głowę do biznesu. Uznał, że nie ma sensu konkurować z majorsami czy artystami, którzy wolą sami zadbać o swoje wydawnictwa i postanowił skupić się na innych projektach.

UrbanRec

Data założenia: 30.01.2012
Subskrypcje: 1,5 mln
Wyświetlenia: 865 755 904
Najpopularniejszy utwór: Donatan Cleo – „My Słowianie
(ok. 76 665 000)

UrbanRec w pierwszej połowie ubiegłej dekady reprezentowali mocni zawodnicy. Projekt Donatana wygenerował olbrzymie liczby i wszystko wskazywało, że będzie on w topce polskich wytwórni przez lata. To do niego zresztą należała jedna z ciekawszych akcji w polskim hip-hopie, Rap One Shot. Dziś jednak o labelu nie słychać.

fot. kadr z klipu „Quebonafide – Zorza (prod. Jorge Méndez)”, YouTube.com/QueQuality

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Diagnoza? „Kaszel” i „Nadciśnienie”. Paluch nadchodzi z nowym albumem!
Paluch „Kaszel” ft. Dj Taek prod. Deemz & Lot808

Paluch w zeszłym roku skupił się na wydaniu wspólnej płyty całego Borcrew, dając sobie jednocześnie rok odpoczynku od solowych materiałów, które przez kilka sezonów z rzędu gwarantowały mu regularne platyny. Można było więc liczyć, że przy większej ilości czasu raper z Piątkowa uraczy nas bardzo solidnym materiałem. No i na to się dokładnie zanosi, tym bardziej, że potwierdza to szybko rozprzestrzeniający się "Kaszel".

Hip Hop,News
Najpierw Kanye, teraz Lil Wayne i Lil Pump. Kolejni raperzy wspierają Donalda Trumpa
https://twitter.com/LilTunechi

Podczas gdy w Polsce nastroje społeczne są bardzo napięte i kolejni artyści głośno sprzeciwiają się władzy, w Stanach Zjednoczonych raperzy są podzieleni. Kolejni raperzy okazują swoją aprobatę dla obecnie urzędującego prezydenta.