Hip Hop,News

„To drakoński wyrok za same słowa” Bonus RPK nie uniknie więzienia

Michał Fitz -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

„To drakoński wyrok za same słowa” Bonus RPK nie uniknie więzienia

Bonus RPK długo walczył z polskim wymiarem sprawiedliwości, by udowodnić swoją niewinność. Wiele osób starało się mu pomóc, ale teraz wiemy już na pewno, że ten wysiłek na niewiele się zdał. Warszawski raper otrzymał bowiem wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym na Białołęce. Ma się tam pojawić 2 września.

Raper szerzej o tej sprawie wypowiada się w wywiadzie dla „Kryminalnej Polski”. Zaznacza przede wszystkim, że otrzymał tzw. „bilet” na 10 dni przed koniecznością stawienia się w więzieniu. Postawiło go to w bardzo niewygodnej sytuacji, gdyż musiał dopinać wszystkie szczegóły związane z wydaniem nadchodzącej płyty pt. „Bloków Rezydent”. Dodatkowo musiał szybko rozwiązać podpisane z innymi firmami kontrakty, by uniknąć kolejnych konsekwencji. Przyznaje też, że przez tak krótki czas, pozostały do stawienia się w zakładzie karnym, nie będzie mógł być przy narodzinach drugiego syna, na czym bardzo mu zależało. Zaznacza również, że od uprawomocnienia swojego wyroku w maju złożył kilka oficjalnych pism, które miały ułatwić mu rozwiązanie swoich spraw biznesowych przed pójściem do więzienia, ale sąd nawet tych podań nie rozpatrzył.

W tym miejscu warto przypomnieć za co i na jakiej podstawie został skazany Bonus, ponieważ to właśnie budzi największe kontrowersje. Wyrok 5,5 lat pozbawienia wolności wraz z obowiązkiem zapłaty grzywny w wysokości 500 tysięcy złotych za domniemany handel narkotykami został wydany wyłącznie na bazie zeznań małych świadków koronnych. Bonus wielokrotnie powtarzał w wywiadach, że nie znaleziono żadnych innych dowodów, bilingów, nagrań, czy substancji nielegalnych. Jeśli to nie wydaje Wam się wystarczającym absurdem, wypada jeszcze wspomnieć, że zeznania świadków popierane były twórczością rapera, która rzekomo też miała wskazywać na jego działalność przestępczą. Prokurator w mowie końcowej powoływał się na wersy z utworu „60-tka” – według niego słowny atak na małego świadka koronnego, miał dodatkowo podbudować jego zeznania.

Trzeba też zaznaczyć, że sam artysta, choć wiedział, że jest w kiepskiej sytuacji, do końca się nie poddaje. Wciąż liczy na to, że Sąd Najwyższy zredukuje jego karę. Co jednak najważniejsze, raper nie chce pomóc tylko sobie. Na własnej skórze przekonał się, jak brutalnym i bezdusznym narzędziem w rękach prokuratury są tzw. „sześćdziesiątki” czyli właśnie mali świadkowie koronni. W związku z tym postanowił wraz z Liroyem zaangażować się w przeforsowanie projektu ustawy, która miałaby znieść tę właśnie instytucję.

Kalendarium sprawy Bonusa RPK:

luty 2015 – zatrzymanie Bonusa przez CBŚP pod zarzutem handlu narkotykami
grudzień 2015 – wypuszczenie rapera po wpłaceniu 50 tysięcy złotych kaucji
grudzień 2017 – nowe zarzuty za sprawą małych świadków koronnych
lipiec 2018 – wydanie wyroku 5,5 lat więzienia i 500 tysięcy złotych grzywny
maj 2019 – podtrzymanie wyroku przez sąd wyższej instancji
wrzesień 2019 – początek odbywania wyroku

fot. kadr z klipu „Bonus RPK ft. Plus – NIE ZHAŃBIĘ // Prod. WOWO.”, YouTube.com/CiemnaStrefa

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Żabson o ignorancji i środowisku: „Każdy oddech człowieka to pie##olony cud”

Ostatnio coraz więcej mówi się o zmianach klimatycznych, a głos w sprawie zabierają także raperzy. Trudno temu zaprzeczyć - problem jest naprawdę poważny, a ostatnie pożary w Amazonii jeszcze bardziej zwróciły uwagę mediów na sytuację naszej planety (choć trochę to potrwało).

Hip Hop,News
A$AP Rocky jest weganinem! Czego dowiadujemy się z singla „Babushka Boi”?

A$AP Rocky dopiero co wyszedł ze szwedzkiego aresztu, a już do sieci wrzucił intrygującą zapowiedź, która jak się okazało, zwiastowała nowy singiel i nadchodzące, czwarte wydawnictwo. Warto wspomnieć, że jego ostatni album swoją premierę miał niewiele ponad rok temu, a eksperymentalny "Testing" nieco zmienił kierunek, w którym do tej pory brzmieniowo podążał raper.