Lifestyle

To nie tylko ciekawy soundtrack. Dlaczego warto obejrzeć „Judas and the Black Messiah”?

Michał Szyndler -
Lifestyle - - Dodane przez Michał Szyndler

To nie tylko ciekawy soundtrack. Dlaczego warto obejrzeć „Judas and the Black Messiah”?

12 lutego premierę miał „Judas and the Black Messiah” – dramat o losach Freda Hamptona, afroamerykańskiego działacza związanego z Partią Czarnych Panter z Illinois. Imponująca jest również ścieżka dźwiękowa. Znaleźli się na niej czołowi amerykańscy raperzy. Film jest dostępny na razie na platformie HBO Max, ale trafi do kinowej dystrybucji. Został także nominowany m.in. w dwóch kategoriach do Złotych Globów.

Fred Hampton był wiceprzewodniczącym Czarnych Panter – amerykańskiej organizacji działającej na rzecz ochrony czarnej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Działała w latach 60. i 70. XX wieku. Założona przez Hamptona w Chicago sekcja Czarnych Panter zajmowała się m.in. pracą na rzecz lokalnej społeczności. Z jednej strony cieszyła się oddolnym poparciem, z drugiej jednak miała zagorzałych przeciwników. Był nim właśnie ówczesny szef FBI, John Edgar Hoover. Działania agencji miały na celu niedopuszczenie do zjednoczenia Czarnych Panter z całego kraju i doprowadziły one do wielu tragicznych wydarzeń, w tym do śmierci Hamptona. 3 grudnia 1969 roku w siedzibie Panter doszło do sprowokowanej przez FBI strzelaniny, podczas której kilkukrotnie postrzelono działacza.

„Judas and the Black Messiah” opowiada o tym, jak doszło do śmierci amerykańskiego aktywisty. Skupia się również na postaci Williama O’Neala, tytułowego Judasza – ochroniarza Hamptona, który okazał się być agentem FBI. W rolę działacza wciela się znany z „Czarnego Lustra” Daniel Kaluuya. Dotychczas film zebrał wiele pozytywnych recenzji. Na Rotten Tomatoes otrzymał wysokie 8.3/10. Krytycy piszą, że jest „szokujący” i „elektryzujący”. Tak o grze aktorskiej Kaluuya dla Substream Magazine napisał Odie Henderson:

„Daniel Kaluuya w pełni oddaje charyzmatyczne cechy Freda Hamptona (…) Kiedy odgrywa przemówienia Hamptona, można poczuć ich moc”

Ciekawa jest również ścieżka dźwiękowa, która towarzyszy filmowi. Album pt. „Judas And The Black Messiah: The Inspired Album” ujrzał światło dzienne wraz z premierą filmu. Został on skomponowany przez Marka Ishama i Craiga Harrisa, dwóch amerykańskich jazzmanów. Wystąpili na nim m.in. ASAP Rocky, Nas, Lil Durk. Na albumie znalazł się również utwór Jaya-Z, w którym pośmiertnie występuje Nipsey Hussle. Z kolei H.E.R. za utwór „Fight For You” otrzymała nominację do Złotego Globu.

fot. kadr z klipu „JUDAS AND THE BLACK MESSIAH – Official Trailer”, YouTube.com/Warner Bros. Pictures 

Zostaw komentarz

Udostępnij
Gaming
Kto wykupi CD Projekt?

Od czasów starożytnych można zauważyć dwa procesy na rynku: kupno oraz sprzedaż. Dotyczą one nie tylko produktów w supermarkecie, ale także ogromnych firm, jaką jest polska wytwórnia gier, CD Project. Czy odnajdziemy na rynku konkurencję, która może pokusić się o taki zakup?

Rap,Wywiad
Lubin: Mnie się nigdzie nie spieszy [WYWIAD]
fot. Maciej Żulpo

Spora część z Was pewnie poznała go dzięki SBM Starterowi, w ramach którego wydał hitowe „Handy”, ale niektórzy mogą kojarzyć go już z wcześniejszych, wakacyjnych szlagierów jak „Mam Palmę”. Jego przygoda z muzyką bynajmniej nie zaczęła się pół roku temu, dlatego Lubin opowiedział nam nie tylko o współpracy z SBM, ale także m.in. o swoim epizodzie ze Step Records i bitwami fristajlowymi. Jak według niego powinien brzmieć rap? Kto jest jego idolem? Kiedy pojawi się jego nowa płyta? Wszystkiego się dowiecie.