Felieton,Hip Hop

Tory Lanez jest dowodem na to, że słuchacze rapu wciąż mają poczucie moralności

Michał Fitz -
Tory Lanez - Broke In A Minute *Directed & Edited by Tory Lanez*
Tory Lanez - Broke In A Minute *Directed & Edited by Tory Lanez*
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Fitz

Tory Lanez jest dowodem na to, że słuchacze rapu wciąż mają poczucie moralności

Ostatnimi czasy, kiedy już ucichła zażarta dyskusja na temat newschoolu i trueschoolu, pojawił się inny, tym razem naprawdę sensowny i wartościowy temat do rozważenia. Chodzi bowiem o rozgraniczanie artystów i ich muzyki, a w zasadzie głównie tego, czy należy słuchać kogoś, kto robi fajne piosenki, ale jest przy tym w jakiś sposób nieprzyzwoity w innych dziedzinach swojego życia.

Głównym prowodyrem do przedsięwzięcia tej dyskusji był oczywiście 6ix9ine, który przed sądem sprzedał wszystkich swoich ziomków, by ostatecznie nie siedzieć w więzieniu kilkudziesięciu lat, a raptem kilkanaście miesięcy. Według wielu niespisanych zasad, które przez dekady towarzyszyły hip-hopowi Tekashi nie powinien mieć żadnego posłuchu wśród dawnych fanów, a tymczasem ma ich nawet więcej. Bije kolejne rekordy wyświetleń, a jego pierwszy album, który wydał po wyjściu z więzienia, w zaledwie parę dni wyprzedał się 150 tysiącach kopii, oczywiście po przeliczeniu streamingów.

Ten temat mogliśmy też przełożyć na Polskę. Przy czym akurat „snitchwave” można wykluczyć, bo przecież Sobota został wręcz zmuszony do zakończenia kariery, to już wszelkie inne wybryki i machlojki są dopuszczane, czego dobrym przykładem jest Belmondo. Nie brakuje raperów, którzy nie chcą z nim już współpracować przez jego zachowanie, a sam artysta niestety parę razy też skompromitował się, chociażby słynną aferą wannową czy nawoływaniem do wyzwolenia Kurdystanu. Pomimo takich błazenad, wciąż ma wiernych fanów, którzy zachwyceni są jego twórczością i czekają na powrót z długogrającym albumem.

Mogłoby się więc wydawać, że prywatne zachowanie artystów i po prostu fakt, jakimi osobami są, nie ma już żadnego wpływu na odbiór ich kawałków, o ile te są dobre, zabawne lub po prostu bujające. Okazuje się jednak, że nie do końca, ponieważ są raperzy, którzy ponieśli konsekwencje muzyczno-marketingowe z powodu swoich występków. Dowodzi temu casus Tory’ego Laneza.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Kanadyjczyk jakiś czas temu awanturował się z koleżanką po fachu, Megan Thee Stallion i w efekcie postrzelił ją w stopę. To, że w internecie dało się znaleźć sporo głosów oburzenia na ten temat jeszcze nie świadczyło o słusznym napiętnowaniu rapera, bo zwykle głos zabierają ci, którzy są oburzeni, a nie ci, którym to nie przeszkadza, więc trudno było określić liczbę tych, którzy nic sobie z postrzelenia raperki nie robili. Niedługo potem pojawiła się dodatkowo petycja, która miała zebrać wystarczająco ilość podpisów, by umożliwić deportację Laneza z USA. Ta akcja została oczywiście przeprowadzona półżartem, półserio, ale już świadczyła o społecznym poglądzie w tej sprawie. Konkrety pojawiły się jednak dopiero niedawno, kiedy Forbes ujawnił, że odsłuchy kawałków Laneza na streamingach spadły aż o 40%. Biorąc pod uwagę pieniądze, które za oceanem artyści otrzymują z tych platform, raper na pewno odczuł to w portfelu i nie był w stanie tej sprawy zbagatelizować. To zjawisko dowodzi temu, że słuchacze rapu potrafią jeszcze rozgraniczać artystów od muzyki i w efekcie porzucać czyjąś twórczość, jeśli ten ktoś nie zachowuje się nawet w ułamku tak, jak na rozpoznawalną i mającą wpływ na odbiorców osobę przystało. Trzymajmy kciuki, by wreszcie przerodziło się to w trend, a nie tylko jednorazowy przypadek.

fot. Tory Lanez – Broke In A Minute *Directed & Edited by Tory Lanez*/ YouTube.com/ToryLanez

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Rap i gry? Na pewno dobre wersy!

Raperzy w swoich utworach nawiązują do wielu rzeczy. Czy to do sportu, kinematografii, wydarzeń ze świata, czy do... gier. Ta ostatnia nie jest najczęstszym źródłem inspiracji, więc kilku wybranym linijkom zawierającym do niej follow-upy postanowiliśmy się przyjrzeć!