Hip Hop,News

„Udajemy, że jest wszystko w porządku”. Raperzy komentują wczorajszy Marsz Niepodległości

Michał Fitz -
SBM Label
SBM Label
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

„Udajemy, że jest wszystko w porządku”. Raperzy komentują wczorajszy Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości w założeniu powinien być patriotyczną manifestacją odzyskania z rąk oprawców wolnej i suwerennej Polski. Jest co świętować i jest z czego być dumnym. Do tej pory chuligańskie występki były jedynie nieprzyjemnym ułamkiem obchodów tego święta. Wczoraj jednak to one były na pierwszym planie, a tę sytuację skomentowali również raperzy.

Najpierw jednak przybliżę to, co się działo. Dochodziło do licznych starć z policją, w których rannych, według oficjalnych informacji policji, zostało 35 funkcjonariuszy. W trakcie pochodu popełniono 40 przestępstw, w związku z którymi zatrzymano już 36 osób. Podpalono również mieszkanie racą rzuconą z mostu. Celowano w balkon wyżej, na którym widniał symbol Strajku Kobiet. Te wybryki błyskawicznie wszczęły dyskusję publiczną, do której dołączyli się także młodzi raperzy, Bedoes oraz Jan-Rapowanie.

Bedi od jakiegoś czasu porusza trudne tematy społeczne, starając się szerzyć zrozumienie i ogólnie pojęte dobro. W podobnym tonie wypowiedział się na Instagramie również w tej sprawie, zaznaczając, że nie może zrozumieć, dlaczego naród, który tyle przeszedł w przeszłości, dziś jest tak podzielony i nie może się zjednoczyć, do tego stopnia, że w dniu Święta Niepodległości naszego kraju na pierwszy plan wychodzą takie, nieprzyjemne sytuacje. W długim wywodzie rapera najważniejsze wydaje się jedno zdanie:

„Powtarzam: ludzie umierali za to, żebyśmy nie musieli żyć w strachu, a sami sobie ten strach fundujemy”.

Jan-Rapowanie uważa zresztą bardzo podobnie. Artysta słusznie zauważył, że tacy chuligani, którzy najbardziej identyfikują się z ojczyzną, swoimi wybrykami zabierają chęć do identyfikowania się innym. Raper słusznie zwraca też uwagę na fakt, że każdy, kto czuje się patriotą ma prawo manifestować przywiązanie do ojczyzny, a takie poczucie powinno nas tylko łączyć, a nie dzielić. To nie jest tak, że tylko pewne grupy mają prawo do nazywania się patriotami, a inne, z przeróżnych powodów, już nie.

To niezwykle ważne, by osoby, które są autorytetami dla setek, jak nie tysięcy młodych osób zabierały głos w tej sprawie, próbując łączyć społeczeństwo, a nie je dzielić. Brawo Panowie!

fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Treningi z Winim mogą być najlepszą serią na polskim YouTubie!

Wini to bardzo barwna postać w polskim hip-hopie. Były właściciel wytwórni Stoprocent już jakiś czas temu odbił trochę od muzyki i zajął się tworzeniem materiałów wideo na swoim kanale YouTube. Teraz ruszył z kolejną inicjatywą, która z pewnością przyciągnie jego fanów!

Hip Hop,News
PlayStation 5, nowy układ z TikToka i Sci-Fi! Jak wypada „Holiday” Lil Nasa X?
Lil Nas X - HOLIDAY (Official Video)

Pamiętacie jeszcze Lil Nasa X? Tak, to ten gość, który nagrał "Old Town Road", a potem jechał na jego popularności kilka dobrych miesięcy, wypuszczając kolejne remiksy. Później jeszcze na chwilę narobił szumu chwytliwym "Panini", do którego powstał wybitny klip, ale na tym koniec. No, to jak już mamy ustalone, kim jest, to warto zaznaczyć, że wrócił.