Felieton,Wyróżnione

Władimir Putin chce „naprawić” rap

Politolog Na Rapie -
Felieton,Wyróżnione - - Dodane przez Politolog Na Rapie

Władimir Putin chce „naprawić” rap

Seks, narkotyki i protest to według Władimira Putina trzy filary rapu. Diagnoza bardzo stereotypowa, chociaż oczywiście, w niektórych przypadkach, mająca wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie byłoby to wielce kontrowersyjne, gdyby nie to, że Wołodia chce być tym, który rap „naprawi”.

Naprawianie czegokolwiek w kulturze przez władzę, a już na pewno taką, która posiada wiele cech „reżimu”, nie powinno zapalić czerwonej lampki. Powinno zapalić wielką czerwoną syrenę alarmową.

Putin za cel postawił sobie walkę ze środowiskiem hip-hopowym, ponieważ według niego „narkotykowa propaganda”, która pojawia się w utworach raperów, to najprostsza droga do zepsucia narodu. Propagandowe bzdury, w które pewnie uwierzą babcie na Kołymie, ale nie młodzi Rosjanie.

Aby rozwiązać ten rzekomo trawiący rosyjskie społeczeństwo problem, Władimir Putin zwołał nawet 15 grudnia spotkanie Prezydenckiej Rady Kultury w Pałacu Konstantin w Sankt-Petersburgu. Rządzący Rosją Prezydent chce, aby jej członkowie opracowali sposób, w jakim można kontrolować wychodzące z ust muzyków treści.

Do tej pory stosowano głównie przemoc. Putin zorientował się jednak szybko, że w przypadku muzyki nie pójdzie tak łatwo, jak z przedstawicielami organizacji politycznych, które próbują piętnować zachowania władzy. Odwoływanie koncertów raperów i aresztowanie ich przez policję tylko i wyłącznie zwiększyło zasięgi ich utworów. Przy okazji wiele osób zobaczyło, że ich treść wcale nie jest tak zdemoralizowana, jak to przedstawiają reprezentanci obozu władzy.

Tak było z raperem o ksywce Husky, którego koncert został odwołany po tym, jak prokuratorzy wysłali ostrzeżenie, że artysta porusza „ekstremistyczne” treści. Raper nie ugiął się pod presją i wystąpił na masce swojego samochodu. Prędko jednak został z niej zdjęty przez policję. Muzyk został nawet skazany na kilkanaście dni resocjalizacyjnej odsiadki, ale po tym, jak liczby odtworzeń jego utworów zaczęły szybować w górę, wyrok anulowano.

W swoich treściach często porusza trapiące Rosjan rozwarstwienie społecznie oraz brak perspektyw u młodych ludzi.

Ostatnio na celowniku rosyjskich władz znalazł się także bardzo ciekawy duet IC3PEAK. Nick i Nastya tworzą eksperymentalną muzykę (często zahaczającą także o rap). Od momentu premiery ich najnowszego krążka „Cлушать” (tłum. „Słuchaj”) praktycznie każdy zaplanowany koncert nie doszedł do skutku, ponieważ był odwoływany np. z powodu fałszywego alarmu bombowego lub zastraszania właścicieli klubów.

Artyści podzielili się tym problemem ze swoimi fanami na Instastory i zapowiedzieli dalszą walkę. Nie zamierzają odpuszczać, bo gdy to zrobią, „oni wygrają”. Podziękowali także swoim słuchaczom za wsparcie i nazwali ich bardzo „dzielnymi” za to, że przychodzą na ich koncerty.

Na zakończenie teledysk do „Смерти Больше Нет” (tłum. „Nigdy więcej śmierci”), który wiele Wam wyjaśni (polecam włączyć napisy), podobnie jak lektura komentarzy.

Let the music speak for itself.

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
Playboi Carti skazany za pobicie

Oskarżenia o wykroczenia i przestępstwa (najróżniejszego rodzaju) kierowane pod adresem raperów są praktycznie codziennością. Wczoraj do grona tych, którzy miewają problemy z prawem, dołączył Playboi Carti.

Streetwear
Najlepsze (jak dotąd) zdjęcia Travis Scott x Air Jordan 1

Nadchodząca premiera jest na tyle gorąca, że każdy przeciek o niej natychmiast obiega branżowe portale. My też daliśmy się wciągnąć. Oto galeria AJ1 x Travis Scott od insidera posługującego się pseudonimem hanzuying.