Rap

Zanim powstało (slowed + reverb). Czym jest chopped & screwed?

Julian Glosa -
Rap - - Dodane przez Julian Glosa

Zanim powstało (slowed + reverb). Czym jest chopped & screwed?

Houston – czwarte największe amerykańskie miasto położone w Teksasie, które charakteryzuje się długim, upalnym latem. Trwająca nawet 9 miesięcy słoneczna pogoda od zawsze zmuszała mieszkańców miasta do wylegiwania się w cieple. To właśnie pod takie klimaty powstawała powolna i hipnotyzująca muzyka chopped & screwed.

Jej początki sięgają lat 90., kiedy młody Robert Davis, znany szerzej jako DJ Screw, zaczął eksperymentować z utworami, które puszczał w klubach. Jednym z nich, który zmienił muzykę na zawsze, było spowolnienie całego utworu. Powstały w ten sposób gatunek, przy pierwszym wrażeniu prosty i trywialny, bardzo szybko zyskał popularność w południowej części Houston. Tej samej, w której mieszkał DJ Screw. Jego popularność rosła i zaczynał współpracować z coraz większymi lokalnymi twórcami. W krótkim czasie założył swoją własną grupę, Screwed Up Clique, w skrócie S.U.C. Na przestrzeni dekady DJ Screw wraz z S.U.C. wypuścił ponad 300 mixtapów. Z czasem opracowana przez niego technika zaczynała polegać nie tylko na spowalnianiu muzyki, ale również na przycinaniu i mieszaniu fragmentów czy scretchowaniu wokali w melodyczny sposób. W 1995 wydany został projekt „3 'n the Mornin’: Part One”, który jest klasykiem chopped & screwed.

Pomimo tego, że muzyka ta idealnie pasuje do warunków pogodowych w Houston, chopped & screwed kojarzyło się ludziom z inną, bardziej niebezpieczną rzeczą – leanem. Narkotyk w postaci syropu pity w połączeniu z napojem gazowanym zawiera w sobie kodeinę. Ta i jej pochodne są opiatami, wykorzystywanymi często w środkach przeciwbólowych. To właśnie dzięki temu po wypiciu leanu ludzie czuli się spowolnieni. Dokładnie tak, jak spowolniona była muzyka chopped & screwed. DJ Screw popularyzował spożywanie leanu na swoich mixtape’ach tak samo, jak robili to jego podopieczni z S.U.C. Niestety, Screw zmarł w wieku 29 lat właśnie z powodu przedawkowania kodeiny.

Chopped & screwed dziś

Chociaż sam styl nie jest obecnie aż tak powszechny, miał on spory wpływ na muzykę w obecnych czasach. Fani dzieł DJ-a Screw do dziś tworzą remiksy chopped & screwed, a sama jego postać została uhonorowana choćby w utworze Travisa Scotta „R.I.P. SCREW”. Popularne w ostatnich latach remaki (slowed + reverb) również mają swoje początki w Houston!

fot. genius.com

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap,Wywiad
Lubin: Mnie się nigdzie nie spieszy [WYWIAD]
fot. Maciej Żulpo

Spora część z Was pewnie poznała go dzięki SBM Starterowi, w ramach którego wydał hitowe „Handy”, ale niektórzy mogą kojarzyć go już z wcześniejszych, wakacyjnych szlagierów jak „Mam Palmę”. Jego przygoda z muzyką bynajmniej nie zaczęła się pół roku temu, dlatego Lubin opowiedział nam nie tylko o współpracy z SBM, ale także m.in. o swoim epizodzie ze Step Records i bitwami fristajlowymi. Jak według niego powinien brzmieć rap? Kto jest jego idolem? Kiedy pojawi się jego nowa płyta? Wszystkiego się dowiecie.

Rap
Puściłeś jej w Walentynki te kawałki? Pożegnaj się z miłością
Gang Albanii - Kocham Cię Robaczku

W Walentynki, w trakcie romantycznego spotkania ze swoją drugą połówką bądź osobą, która ma szanse nią zostać, trzeba wykazać się nie lada wyczuciem. Jedzenie, pojedyncze słowa, a nawet zapachy – to wszystko ma znaczenie. Podobnie jest, oczywiście, z muzyką. Wiadomo, są rapowe lovesongi, które idealnie nadają się do takich sytuacji i tylko zagrają na Waszą korzyść, ale są też takie, które mogą zaprzepaścić wszystkie dotychczasowe starania.