Lifestyle

„Zjarany Zbyszek”, Disaster Girl i „Charlie bit my finger” jako tokeny NFT. Które dzieła polskiego YouTube mogą podzielić ich los?

Michał Szyndler -
nft youtube
nft youtube
Lifestyle - - Dodane przez Michał Szyndler

„Zjarany Zbyszek”, Disaster Girl i „Charlie bit my finger” jako tokeny NFT. Które dzieła polskiego YouTube mogą podzielić ich los?

W ostatnich miesiącach tokeny NFT zyskały olbrzymią popularność, a ich ceny dochodzą nawet do kilku milionów dolarów. Pod postacią NFT sprzedały się prawdziwe internetowe perełki. Ostatnio dołączyły do nich m.in.: „Disaster Girl” i „Charlie bit my finger”, a na swoją kolej czeka „Zjarany Zbyszek”. Które spośród virali polskiego YouTube mogłby zostać sprzedane jako NFT?

NFT to forma własności cyfrowego dzieła. Jest to token świadczący o jego niewymienialności. Najprościej porównać go do klasycznego dzieła sztuki. W przypadku fizycznie istniejących przedmiotów wiemy, że dana rzeźba albo obraz są oryginałami. Moja ulubiona bluza jest tą konkretną bluzą, z którą mam wiele dobrych wspomnień, a nie jedną z tysięcy takich samych bluz, które można zamówić w sklepie. Kiedy przenosimy się do świata cyfrowego, NFT jest gwarancją tego, że dany plik jest właśnie tym oryginalnym, a nie jego kopią. Albo kilkanaście razy skopiowaną kopią kolejnej kopii, których przecież mogą istnieć miliony.

NFT na YouTube – monetyzacja naszego dzieciństwa?

W ciągu ostatniego miesiąca w formie NFT sprzedały się jedne z najbardziej znanych memów pierwszej dekady XXI wieku – „dziewczynka, która patrzy jak płonie świat” oraz chłopiec, który gryzie swojego brata. Dodajmy do tego jeszcze „Zjaranego Zbyszka”. Wspaniała to była dekada, nie zapomnę jest nigdy.

„Charlie bit my finger” to krótki materiał, który miał być rodzinną pamiątką. To nagranie dwóch chłopców, którzy siedzą w fotelu. Jeden z nich ma raptem kilka lat, drugi (tytułowy Charlie) jest jeszcze młodszy – może mieć rok. Patrząc na tytuł, można się domyślić, co wydarzy się za moment.

Plik okazał się jednak zbyt duży i nie udało się go wysłać jako załącznik e-maila. Dlatego też został umieszczony na YouTube. Na ten moment film został odtworzony ponad 880 milionów razy! Jako token NFT został sprzedany za ponad 760 tysięcy dolarów, a w tytule dopisano „Waiting on NFT decision”. Możliwe więc, że kiedy czytacie ten tekst, materiał nie jest już dostępny.

„Disaster Girl”

Na zdjęciu widzimy dziewczynkę, która stoi tuż obok płonącego budynku i z bardzo sugestywną miną patrzy do kamery. Trzeba przyznać, że kadr jest bardzo „memiczny”. Zdjęcie powstało w styczniu 2005 roku, a płonący budynek w tle to jedynie efekt ćwiczeń lokalnego zastępu straży pożarnej.

Jego finansowy potencjał wykorzystano dopiero po latach. Pod koniec kwietnia tego roku dowiedzieliśmy się, że NFT tego zdjęcia kosztował prawie pół miliona dolarów! Co więcej, bohaterka mema zastrzegła sobie prawo do 10% zysków z każdej następnej odsprzedaży tokena NFT.

„Zjarany Zbyszek”

W oryginale mem nazywa się: „[10] Guy”. Fotografia z 2011 roku ukazuje młodego mężczyznę. Bohater ma nieco głupkowaty wyraz twarzy i sprawia wrażenie będącego pod wpływem środków odurzających. Stąd wzięły się rozmaite nazwy, takie jak: „Really High Guy” i „Stoner Stanley”, a w Polsce właśnie „Zjarany Zbyszek”. Obrazki z jego udziałem wyśmiewały różne niedorzeczne przemyślenia osób będących „pod wpływem”.

Bohater latami unikał popularności związanej z internetową ekspansją mema. W momencie wykonania fotografii miał zaledwie 18 lat. Był wtedy młodym człowiekiem rozpoczynającym dorosłe życie i mogła ona wpłynąć na jego karierę.

6 maja 2021 roku na YouTube pojawił się materiał pt. „10 Guy REVEALED!?!?”. Okazało się, że bohater mema nazywa się Connor Sinclair. Obiecał wtedy opowiedzieć nieco więcej o samym sobie i odpowiedzieć na pytania widzów. Sinclair zapowiedział również, że zamierza stworzyć NFT ze „Zjaranym Zbyszkiem”.

NFT na polskim YouTube?

Podczas gdy polskie memy raczej nie docierają poza granicę polskiego internetu, przewagą anglojęzycznych są ich ogólnoświatowe zasięgi. W wywiadzie dla Gonciarza, Friz powiedział jednak, że polska publiczność na YouTube jest jedną z najbardziej zaangażowanych na świecie. To całkiem ciekawe stwierdzenie, które pozwala nam myśleć o filmikach z „otchłani polskiego YouTube” jako o poważnych kandydatach do otrzymania własnego tokenu NFT.

Polski YouTube z przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku zawiera mnóstwo perełek, które widzowie pokochali. Od „Będę grał w grę”, przez Jestem hardkorem i Ja się trochę cykam, aż po Pawła Jumpera. Im dłużej będziemy się nad tym zastanawiać, tym więcej klasyków polskiego YouTube znajdziemy.

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Znamy zwycięzców Billboard Music Awards 2021!
Raperzy z nagrodami Billboard – Kto wygrał?

23 maja odbyła się ceremonia wręczenia Billboard Music Awards 2021. Niekwestionowanym zwycięzcą został The Weeknd, który zgarnął nagrody aż w 10 kategoriach. My jednak przyglądamy się laureatom z rapowego świata. Jacy raperzy wyszli z nagrodami Billboard?

Rap
Ten Preston zaginął. Borixon: „Nie jest to żadna akcja marketingowa”
Ten Preston

Informację o tym, że zaginął Ten Preston udostępnili dziś w social mediach m.in. członkowie chillwagonu. Szybko pojawiły się więc spekulacje, że ogłoszenie związane jest nadchodzącym albumem młodego rapera związanego z grupą. Nic w tym dziwnego – najbardziej żenującą promocję płyty w tym roku mamy już za sobą. Jednak jak potwierdził Borixon, zaginięcie Prestona nie jest żadna akcją marketingową.