News

Znamy wyniki za rok 2018: Najlepiej sprzedawał się Drake!

Anna Cecocho -
News - - Dodane przez Anna Cecocho

Znamy wyniki za rok 2018: Najlepiej sprzedawał się Drake!

IFPI, czyli światowy przedstawiciel branży nagraniowej, ogłosił właśnie swoją oficjalną listę najlepiej sprzedających się artystów muzycznych w 2018 roku. Kto zajął pierwsze miejsce? Nikt związany z popem, a z hip-hopem. Królem okazał się Drake.

Nie jest to wielka niespodzianka. Drake przecież zakończył 2018 rok imponująco pod względem reklamowym, wydając swój piąty studyjny album „Scorpion”. W tym samym czasie stał się pierwszym artystą, który przekroczył liczbę 50 miliardów globalnych streamingów. To z kolei wpłynęło na jego pozycję na liście Billboard 100. Drake prześcignął na niej JAY’a-Z.

Jakby tego było mało, Drake odegrał też dużą rolę w wyzwaniu tanecznym „In My Feelings”, które pojawiło się dosłownie wszędzie oraz połączył siły z Migosami w Aubrey w Ameryce Północnej na trasie Three Amigos. Nie ma co się dziwić, że jest najlepiej sprzedającym się artystą w 2018 roku – nawet pomimo kontrowersji wywołanych posiadaniem sporej ekipy ghostwriterów do swoich bangerów.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy raper znalazł się na górze sprzedażowej listy. Na jej szczycie zadebiutował w 2016 roku, a w samym rankingu pojawiał się w sumie już sześć razy. „Drake miał niesamowity, rekordowy rok, który jest warty więcej, niż tytuł Global Recording Artist of the Year” – przyznała Frances Moore, prezes IFPI. „To, że Drake zdobył tę nagrodę po raz drugi, jest dowodem na jego nieustanny globalny urok oraz zdolności do angażowania się i nawiązywania kontaktu z fanami” – dodała.

Jak działa „Global Recording Artist of the Year” ? To bardzo proste. Lista jest tworzona na podstawie albumu i pojedynczej sprzedaży w formatach cyfrowych, CD i winylowych na rok kalendarzowy. Jesteście ciekawi kto znalazł się w top 3? W tym roku na drugie miejsce wskoczył koreański boysband BTS (są pierwszym nieanglojęzycznym zespołem znajdującym się na liście w historii!), a trzecie zajął Ed Sheeran. Nie da się ukryć, że podium to artystycznie trzy różne bajki.

A tak prezentuje się pierwsza dziesiątka „Global Recording Artist of the Year” :

1. Drake
2. BTS
3. Ed Sheeran
4. Post Malone
5. Eminem
6. Queen
7. Imagine Dragons
8. Ariana Grande
9. Lady Gaga
10. Bruno Mars

Fot. z klipu „Worst Behavior” [youtube]

Zostaw komentarz

Udostępnij
News,Streetwear
2 Chainz oskarża Nike o plagiat. O co tu chodzi?

Pozwy o plagiat są dziś więcej niż normą. O ile sam postęp w ochronie własności intelektualnej chwalimy, tak mamy świadomość, że nie wszystkie z pozwów są zasadne. W przypadku tej sprawy także mamy wątpliwości (choć nikt tu jeszcze nie grozi nikomu sądem!).