Lifestyle

2 miliony złotych dla Golec uOrkiestra i Miuosha? Po ostrej krytyce minister kultury wstrzymuje wypłaty

Klementyna Szczuka -
fundusz wsparcia kultury
fundusz wsparcia kultury
Lifestyle - - Dodane przez Klementyna Szczuka

2 miliony złotych dla Golec uOrkiestra i Miuosha? Po ostrej krytyce minister kultury wstrzymuje wypłaty

Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Wsparcia Kultury w piątek (13 listopada) ogłosiło kwoty, jakie przekaże osobom działającym w branży rozrywkowej. Do dyspozycji było 400 milionów złotych, jednak to, w jaki sposób zostały one rozdzielone, pozostawiło wiele do życzenia.

Na liście znalazły się nie tylko agencje i instytucje kultury takie, jak teatry i filharmonie, ale także konkretni aktorzy i artyści muzyczni. Pomoc otrzymało w sumie 2 tysiące podmiotów, jednak przyznane im kwoty znacząco się od siebie różniły i były niewspółmierne do zapotrzebowania. Jak mówi minister kultury, pieniądze rozdzielane były na podstawie specjalnego algorytmu, który wykazał, kto od marca do grudnia 2020 straciłby najwięcej przychodów.

I tak, jeśli chodzi o artystów, największą pomoc mieliby otrzymać Golec uOrkiestra i Miuosh (ok. 2 mln zł), Beata Kozidrak (750 tys. zł), Bajm (ponad 613 tys. zł), Bayer Full (550 tys. zł), Radosław Liszewski z zespołu Weekend (520 tys. zł) czy Kamil Bednarek (ok. 500 tys. zł). Wśród raperów, choć ci w większości nie wypełnili wniosków, poza Miuoshem wsparcie dostałby m.in. DJ Decks (25 tys. zł) oraz Zbuku (20 tys. zł). No i Mezo (109 tys. zł).

Decyzja o takim rozdysponowaniu spotkała się z tak szeroką krytyką, że właśnie ogłoszono wstrzymanie wypłat, a listę beneficjentów przekazano do ponownego rozpatrzenia. I słusznie, bo gwiazdy, które mogą pochwalić się wielomilionowymi wynikami sprzedaży i wydarzeniami, na które regularnie przychodzą tłumy, w przeciwieństwie do mniejszych artystów z pewnością sobie poradzą. Są jeszcze przecież kolejne płyty czy współprace reklamowe, za które również się utrzymują. Nie wspominając o tym, że na przykład Golec uOrkiestra w październiku wystąpili w Wadowicach ku pamięci Jana Pawła II pomimo zakazu organizacji tego typu imprez w trakcie pandemii…

A żeby było jeszcze bardziej absurdalnie – 800 tys. zł miało trafić dla Cyrku Korona.

fot. kadr z klipu „PRZYJDZIE CZAS – GOLEC UORKIESTRA & CZARNY HIFI (Radio Edit)”, YouTube.com/Golec uOrkiestra

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Lil Uzi Vert zamierzał dołączyć do Klubu 27? Raper uspokaja fanów

Wydawniczo ten rok dla Lil Uzi Verta jest wyjątkowo dobry. Wiosną wypuścił w końcu swój długooczekiwany "Eternal Atake", a teraz zaskoczył nas mixtape'em z Future'em, którego również wypatrywano. Żeby tego było mało, w dość krótkim czasie moglibyśmy od 26-letniego rapera spodziewać się jeszcze dwóch kolejnych wydawnictw...