Felieton,Hip Hop

4 młodych raperów, którzy przespali swoją szansę

Patryk Grzybicki -
Sulin
Sulin
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Patryk Grzybicki

4 młodych raperów, którzy przespali swoją szansę

W dzisiejszych czasach, gdy każdy bez wychodzenia z domu może nagrać numer, który dobrze zrobiony, jakościowo nie będzie zbytnio różnił się od tych profesjonalnych, ciężko jest się przebić i zyskać „fejm”…

Warto jednak zwrócić uwagę na tych, którym udało się dotrzeć do większego grona odbiorców w naszym kraju, ale z niewiadomych przyczyn trochę przysnęli i zaprzepaścili swoją szansę na większy sukces, który po dotychczasowych osiągnięciach mógłby być naprawdę duży!

Stochu

Pierwszy na liście znajduje się reprezentant Trójmiasta – Stochu! Był niegdyś zwycięzcą „Wielkiej Bitwy Rap Dumy”, a w 2011 roku w internecie pojawił się jego mixtape – „Lepiej późno niż słabo MXTP”, na którym gościnnie udzielili się Hukos, 3Czwarte Sukcesu, Shot, HuczuHucz, Czes. Z kolei w 2012 roku wziął udział w „Wizji Lokalnej” Trójmiasta oraz wydał „Z nimi źle, ale bez nich gorzej EP”. Później wstąpił w szeregi Lucky Dice Music, o którym pisaliśmy trochę więcej, wspominając „Lucky Dice Radio: New Order”.

Jak na tamten czas miał bardzo świeże i unikatowe flow. Był powiewem świeżości na scenie, a sam osobiście (jak pewnie wielu) pokładałem w nim ogromne nadzieje, ponieważ nie tylko techniką i nawijką, ale tekstami udowodnił, że warto poświęcić mu trochę więcej uwagi. Nagrał numery z takimi raperami jak między innymi: VNM, Sitek, JNR, HuczuHucz, Kartky czy ZdunO. Po zakończeniu Lucky Dice Music o Stochu nie było słychać zbyt wiele. Mam nadzieję jednak, że powróci w wielkim stylu!

„Wpadłem pozamykać japy starszym, straszne, bo to wielu ludzi nudzi, sprawdź mnie/Będą zyski żadne straty i tak będę już dla wielu tu dziś unikatem/Dość tej obłudy w rapie, bo ile można za to samo bulić hajs ten/Przelew za co, brudny papier, ej stul pysk zatem, jebem na to”

ZdunO

Kolejny, który kiedyś zasilał szeregi Lucky Dice Music. ZdunO to raper pochodzący z Bartoszyc. Jego dość oldschoolowa nawijka idealnie wpasowywała się w nowe klimaty. Znany był z odważnych, czasem kontrowersyjnych, ale też szczerych i prawdziwych tekstów. Jego flow choć proste, potrafiło zaskoczyć i wnieść coś świeżego. Udzielił się między innymi na remiksie kawałka „Proforma” Bezczela czy na projekcie 101 Decybeli – „Echo”.

Choć większość jego utworów została wydana w podziemiu, to po transferze do Lucky Dice miałem nadzieję, że uda mu się wypłynąć na szerokie wody i odnieść sukces. Kto wie, może jeszcze coś z tego będzie? Zwłaszcza, że dał dobrą zwrotkę w ramach akcji #hot16challenge2…

„W podziemiu rosną mi akcje, dzięki wszystkim za nominacje/Słyszałem, że miałem szansę na sukces, a teraz to nie ma mnie w kadrze”

Vixen

Tego rapera może kojarzyć większość. Teraz znany jest bardziej jako Vix. N, jednak pamiętany z utworów takich jak „Romantyczka” czy „Rozpalić Tłum” na zawsze pozostanie Vixenem. Po dwóch nielegalach w 2006 roku, trzy lata później wydał płytę „New-Ton”, na której gościnnie udzielił się Peja. Następnie dołączył do wytwórni „RPS Enterteyment” i wydał album „Rozpalić Tłum”, który na dobre przywitał Vixena z polską sceną rapową. Później jednak nastała przerwa i mogliśmy usłyszeć go jedynie sporadycznie. Uważam, że ta kariera mogła zostać pociągnięta jeszcze bardziej, ponieważ talent do pisania tekstów, flow, umiejętne wykorzystanie różnych brzmień, śpiewania, mogły naprawdę wnieść dużo świeżości i innowacyjności. Po latach zaczęło się to robić coraz bardziej popularne i wbicie się znów na rynek i pozyskanie fanów było coraz trudniejsze. Vixen, a raczej teraz Vix. N, dalej wydaje swoje utwory, jednak uważam, że nie ma takiego rozgłosu, na jaki się zapowiadało.

„Satysfakcja budzi we mnie pracowitość/Z kolei medytacja sprawia że w środku mam cicho/Zdarza mi się, że brakuje mi zwykłej odwagi/Jestem Vixen i nie mam nic oprócz swojej prawdy, która…”

Sulin

Ostatni raper na liście zaznaczył się najbardziej na polskiej scenie. Sulin nagrywał między innymi pod szyldem Step Records. Udzielił się na projektach „Step Records: rap najlepszej marki” oraz drugiej części tego projektu czy dograł się na płytę „Bal Maturalny” Rozbójnika Alibaby i Jana Borysewicza. Mimo delikatnej wady wymowy jego utwory były tworzone z charakterem. Flow, technika i teksty jak na tamten czas były w porządku, a Sulin tym sposobem zgromadził sobie fanów, do których przemawiał. Uważam, że w polskim rapie zrobił najwięcej z całej wymienionej tu czwórki, jednak zbyt szybko płomień wygasł, a mógł płonąć jeszcze bardziej! Fun fact o Sulinie jest taki, że jest on byłym chłopakiem znanej z YouTube Deyn, która wystąpiła w jego klipie do numeru „Nie dbam o to”.

„Matka mówiła mi, że mam potencjał i po 4 latach/Na tych którzy wcześniej się śmiali dzisiaj tu zrobię atak, latam/Po pętlach, daję im po bębnach, to dla wszystkich skurw*synów/Którzy do dziś nie wierzyli w mój potencjał

fot. kadr z klipu „Sulin – Chciałeś tego (Prod. Premier Arena)”, YouTube.com/properspektywa

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
SBM sierpień maluje na biało! Najbliższe premiery są naprawdę obiecujące
Białas

W lipcu nie było zbyt wielu nowych krążków w polskim rapie, choć kilka z nich z pewnością zasługuje na uwagę. Zaś w sierpniu będzie ich zdecydowanie dużo więcej!

Hip Hop,News
Czy VBS i Trill Pem to dobre połączenie? „Check ID” – sprawdzamy!

Płyta VBS-a już wkrótce będzie miała swoją premierę. Dziś natomiast wleciał singiel z "Orange Shower", na którym gościnnie udzielił się Trill Pem.