Felieton,Hip Hop

5 mashupów, które nie miały prawa brzmieć dobrze, a jednak brzmią

Michał Fitz -
MALIK MONTANA - RUNDKI ale to rick roll (never gonna rundki w amg)
MALIK MONTANA - RUNDKI ale to rick roll (never gonna rundki w amg)
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Fitz

5 mashupów, które nie miały prawa brzmieć dobrze, a jednak brzmią

Czym są mashupy? To po prostu połączony wokal z jednej piosenki z podkładem z innej. Zrobienie dobrego blendu nie jest proste. Żeby był on w ogóle słuchalny, trzeba odpowiednio wpasować śpiew do podkładanej pod niego melodii. To sztuka, bo taki twór często potrafi obrzydzić dwie piosenki, które osobno brzmią super, a połączone sprawiają, że krwawią uszy. A jak wiadomo, tego co usłyszane, nie da się już odsłyszeć. Są też jednak takie arcydzieła, które nie miały prawa brzmieć dobrze, a jednak wyszły kapitalnie. Mamy dla Was 5 z nich.

To już klasyk wielu dyskotek i nawet zeszłorocznych festiwali, bo na pokoncertowych afterach ten kawałek wręcz katowali liczni DJ-e. Chyba nikt nie wierzył, że w „Explosion” można tchnąć nowe życie, by przestało być tylko wzbudzającą sentyment potupajką, ale okazało się, że wystarczyło tylko wrzucić na ten numer wokal Bedoesa, by znów zakochały się w tym setki tysięcy imprezowiczów.

Big Shaq zagwarantował sobie wielką popularność wątpliwie poważnym numerem „Man’s Not Hot” znanym przede wszystkim z dziwacznych adlibów i onomatopei. Niektórzy mogliby stwierdzić, że wrzucanie takiego wokalu na legendarny hit Gorillaz to wręcz bezczeszczenie go, ale wtedy trzeba wrzucić trochę na luz, jak właśnie Big Shaq w swojej bezprecedensowej nawijce.

Jeśli oryginał Cleo już „chodził wam znów po głowie”, to gwarantuje, że mashup ze Słoniem w roli głównej z niej nie wyjdzie. Cukierkowy bit idealnie przegryza się z makabrycznymi wręcz tekstami Słonia, smakując zupełnie jak sól w karmelu albo chili w czekoladzie. Z tą różnicą, że te kombinacje mogą się przejeść, a mashup Cleo ze Słoniem – nigdy.

Usłyszałem to kiedyś na imprezie i gdy już byłem gotowy do wykrzyczenia: „Dou you remember?”, czyli pierwszych słów oryginału, z pantałyku zbił mnie wokal Posta. Szok szybko jednak przerodził się w zachwyt, bo wokal artysty pasuje tutaj tak dobrze, jak gdyby został pierwotnie na tym podkładzie nagrany. Zresztą, nie tylko ja tak muszę uważać, skoro ten twór doczekał się już ponad 10 milionów odsłon.

A to numer, który zainspirował mnie do stworzenia tego tekstu i w zasadzie przypomniał o tym, jak potężną bronią potrafią być mashupy. W najbardziej szalonym skojarzeniu nie połączyłbym Malika Montany z Rickiem Astleyem, a okazało się, że panowie razem popełniliby pewnie świetny hit, gdyby tylko mieli okazję współpracować. Nie mieli, więc ktoś to arcydzieło stworzył za nich, a świat nigdy nie będzie w stanie się autorowi za to odwdzięczyć.

fot. kadr z wideo „MALIK MONTANA – RUNDKI ale to rick roll (never gonna rundki w amg)”, YouTube.com/młodyklakson

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Konflikt w sprawie przejęcia StoproRap! Czy Remo oszukał Winiego?
Instagram.com

Słuchacze i ludzie z branży często uważnie śledzą transfery raperów pomiędzy poszczególnymi labelami, gdyż te stają się powoli normą, jak w piłce nożnej. Dużo rzadziej mamy jednak do czynienia z przejęciami całych wytwórni – jest o po prostu bardziej skomplikowane. Kilka miesięcy temu doszło jednak do takiej sytuacji na polskiej scenie, kiedy to Wini sprzedał Remo, do którego należy już MyMusic, zbudowaną przez siebie wytwórnię StoproRap. Po czasie okazuje się, że nie wszystkie strony są zadowolone z przebiegu transakcji.