Felieton,Hip Hop

5 raperów, którzy nie brali udziału w XXL Freshmen, a i tak odnieśli wielki sukces

Michał Fitz -
Drake - Over (Official Music Video)
Drake - Over (Official Music Video)
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Michał Fitz

5 raperów, którzy nie brali udziału w XXL Freshmen, a i tak odnieśli wielki sukces

Zaproszenie do XXL Freshmen jest za oceanem jeszcze większym wyróżnieniem niż w Polsce nominacja do Młodych Wilków. Tam bowiem wybiera się raperów, którzy już na swoim koncie mają znane wszystkim hity, często okraszone nawet platynowymi płytami. Spora część z nich wiedzie później udane kariery, ale są też tacy, którzy radzą sobie jeszcze lepiej, choć w tym znamienitym zestawieniu nigdy się nie znaleźli.

A$AP Rocky

Przez ostatni rok mówiło się co prawda więcej o szwedzkiej odsiadce rapera, niż jego dokonaniach muzycznych, ale te bez dwóch zdań są imponujące. Były takie od samego początku, bo przecież w 2011 roku debiutował z mixtapem „Live.Love.A$AP”, który wówczas zrobił wielką furorę swoim dosyć nowoczesnym brzmieniem, okraszonym charyzmatyczną, płynącą nawijką rapera. XXL nie mogło tego nie docenić i co ciekawe zrobiło to, ale Rocky nie mógł zjawić się na całej akcji, gdyż już prężnie koncertował ze swoim pierwszym materiałem i nagrywał kolejny. Chłop, był po prostu zbyt zarobiony i ostatecznie ta praca wyszła mu na lepsze.

Drake

Drake to przecież obecnie jeden z największych artystów muzycznych w ogóle na świecie, nie mówiąc już o samym rapie. Słowo sukces to w jego wypadku mocne niedopowiedzenie, a osiągnął go bez dodatkowego rozgłosu, który mógłby uzyskać w akcji XXL. Mało tego, sam z niego zrezygnował. Magazyn zaproponował mu udział w edycji z 2010 roku, ale Drake odmówił, gdyż uważał, że nie można go już określać mianem „freshmana”, bo już rok wcześniej oficjalnie debiutował z mixtape’m „So Far Gone”, a parę lat wcześniej już zwracał na siebie uwagę kolejnymi mixtape’ami.

Young Thug

Sporo osób uważa, że Thugger miał gigantyczny wpływ na to, jak obecnie brzmi rap, gdyż od początku swojej twórczości ochoczo eksperymentował z wtyczkami, ingerując przy ich pomocy w swój wokal. W Stanach wielkiego narzekania na tego wstrętnego „autotjuna” nie było, a melodyczność jego twórczości szybko skradła serca fanów w USA, a potem to samo zrobiła ze słuchaczami na całym świecie. Young Thug miał się nawet zjawić przy okazji organizowania edycji z 2014 roku, ale po prostu nie stawił się na miejsce. Widocznie też był za bardzo zajęty ciężką pracą na swoją twórczością i nie widział potrzeby lansowania się na okładce magazynu. Opłaciło się.

Tyler, the Creator

Tyler może nie ma aż takiego rozgłosu jak wyżej wspomniani artyści, ale skilla i charyzmy absolutnie nie można mu odmówić. Jego twórczość została też pokaźnie doceniona wśród krytyków, bo przecież może się pochwalić wyjątkowym wyróżnieniem w postaci nagrody Grammy za najlepszy album roku, którą otrzymał za „Igora”. Wcale nie musiał się przy tym znaleźć w żadnym z zestawień Freshmenów, choć biorąc pod uwagę fakt, od kiedy tworzy, mógł pojawić się już w jednej z pierwszych edycji.

Post Malone

Posta ciężko już nawet nazwać raperem, bo niezwykle płynnie porusza się między gatunkami, czemu dowodzą jego single, które raz brzmią jak hit R&B, a innym razem jak brit-rockowy szlagier. Właśnie z tego powodu Malone nie zdecydował się na dołączenie do edycji z 2016 roku. Jego management wyjaśnił, że artysta nie chciał zamykać się w ramy jednego gatunku, a Freshmen to jednak zestawienie stricte rapowe. W sumie prawda, bo równie dobrze mógłby się znaleźć w Młodych Mustangach Country. Nie no, nie ma takiego plebiscytu. A szkoda.

fot. kadr z klipu „Drake – Over (Official Music Video)”, YouTube.com/Drake

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Włodi i Young Igi w bijatyce? Co by było, gdyby Def Jam pokusił się o polskie DLC w nowej grze?
Young Igi ft. Włodi "THC"

Jeśli za dzieciaka mieliście starą konsolę PlayStation, jest wielce prawdopodobne, że przez ręce przeszła Wam jedna z bijatyk wydanych przez EA Sports BIG w kolaboracji z wytwórnią Def Jam, gdzie można było do woli naparzać się w komiksowych realiach swoimi ulubionymi raperami. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas powtórka.

Felieton,Hip Hop
5 aktorów, którzy mogliby odnieść sukces jako raperzy

Różne branże już próbowały swoich sił w rapie. Potwierdza to chociażby ostatnie #hot16challenge, w które zaangażowali się nawet politycy. Ale co z tymi, którzy muszą zagłębić się w kulturę hip-hopu nieco bardziej? Mowa o aktorach, którym przychodzi zagrać konkretnego rapera!