News

5-tka piłkarzy z wersów polskich raperów! cz.1

Jakub Purłan -
News - - Dodane przez Jakub Purłan

5-tka piłkarzy z wersów polskich raperów! cz.1

W hip-hopie nie brakuje nawiązań do piłki nożnej. Nie brakuje także piłkarzy słuchających rapu, a nawet próbujących swoich sił w nawijaniu. Te dwa środowiska mocno się ze sobą łączą. Piłka nożna to sport, w którym nie można narzekać na kontrowersji, nowych wydarzeń czy intrygujących osobistości. Przede wszystkim zainteresowanie tą dyscypliną jest naprawdę ogromne. Dlatego raperzy tak chętnie nawiązują do piłkarzy, klubów i ich pozaboiskowych działań. Wybrałem 5-tke zawodników z wersów z polskiego hip-hopu. Kolejne zestawienie wkrótce!

Pięć propozycji – kolejność przypadkowa

  1. „Już nie jestem taki święty; Artur Boruc” – Cywil
    Na pierwszy ogień leci legenda polskiej piłki, której nie trzeba chyba przedstawiać. Jest to nawiązanie do czasów gry Artura Boruca w Southampton, których przydomek to „Święci”. Ogólnie cały utwór od Cywila, TMK Piekielnego, Skorka to kopalnia fajnych nawiązań do angielskiej piłki.

2. „Nie dam się wykiwać tak jak Virgil Van Dijk’a” – Avi
Holenderski obrońca w ostatnim czasie zaliczył niesamowity progres, stając się jednym z najlepszych stoperów na świecie. Lider defensywy Liverpoolu znalazł swoje uznanie wśród kibiców, a także jak widać raperów. Analogicznie pasuje ta historia do duetu Avi x Louis Villiain, podobny scenariusz, ale w innej branży. Nieprawdaż?

3. „Bo w końcu Eden to Hazard, ale czy Hazard to Eden?” – Muflon
Jest to jeden z moich ulubionych wersów nawiązujących do piłkarzy. Świetna gra słowna, do czego w sumie przyzwyczaił nas Muflon podczas bitew freestylowych. Quebonafide również nawinął kilka ciekawych „piłkarskich” linijek w swojej karierze. Ale nie ma co się dziwić, wiadomo o zamiłowaniu Kuby do tego sportu. Prywatnie jest fanem Arsenalu.

4. „Z dupą idziesz do łazienki, chce fajerwerek, Ty nie Balotelli” – ReTo
Włoski napastnik słynie z niecodziennych sytuacji pozaboiskowych. W środowisku piłkarskim mówiono, że gdyby przykładał się do treningów w 100%, to mógłby być światowej klasy zawodnikiem. ReTo nawiązuje do pożaru, który wywołał Mario Balotelli odpalając wraz z kolegami fajerwerki przez okno w łazience. W lipcu ubiegłego roku Włoch zapłacił mężczyźnie 2 tysiące euro, aby ten wjechał skuterem do morza. O Mario można pisać i pisać, znany jest z niezbyt mądrych i zaskakujących pomysłów.

5. „Tera trza już brać byka za rogi, jak Paulo Dybala, Paulo Dybala” – TUZZA
W tym przypadku trzeba trochę się orientować w piłce nożnej, aby zrozumieć ten wers. Paulo Dybala gra w Juventusie, a ich lokalny rywal to Torino FC, w herbie tego klubu widnieje byk. Oczywiście jest to dwuznaczna linijka i zapewne frazeologizm ma na celu zaznaczenie też, że czas na podejmowanie istotnych, często ryzykownych, decyzji. Warto wspomnieć, że Argentyńczyk ma polskie korzenie, które zawdzięcza dziadkowi. Piłkarz w wywiadach deklaruje, że czuje się bardziej Polakiem i Włochem, a w przyszłości chce zdobyć polski paszport.

fot. kadr z klipu „Lanek ft. Białas, ReTo – Pressing”, YouTube.com/SBMLabel

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Jak będzie wyglądać dalsza kariera Jana-rapowanie?

"Uśmiech" Jana-rapowanie miał ukazać się 13 marca, ale ostatecznie album na streamingach pojawił się wczoraj, bez żadnych zapowiedzi. Umówiliśmy się, że od razu pochyli się nad nim Michał. Odsyłam więc do jego recenzji, a sama napiszę tylko, że ta płyta jest przełomowa. Ale nie ze względu na brzmienie – to po prostu ostatni materiał, na który Janek miał kontrakt z SBM.

Rap,Wywiad
Rozmawiamy z producentem teledysków hip-hopowych. Patryk Kosmala szczerze o branży

W Polsce nie stać nas na tworzenie klipów na światowym poziomie. W sporze, czy w hip-hopie flex jest lepszy niż autentyczność, Patryk Kosmala ma własne zdanie. Produkował teledyski dla Peji i Young Igiego, współpracował m.in. z Żabsonem czy Brahem, a w rozmowie opowiedział mi, jak branża i jego praca wyglądają od kulis.